Genetiškai modifikuoti produktai referatas


Genetiškai modifikuotas maistas rasinys. Gmo referatas isvados.

Turinys. Žodynas. Santrumpų sąrašas. Paveikslų sąrašas. Įvadas. Genetiškai modifikuotų organizmų apžvalga. Genetiškai modifikuotų organizmų samprata. Genetiškai modifikuotų augalų kūrimo metodai. Gmo teigiamas poveikis. Gmo neigiamas poveikis. Gmo situacija lietuvoje ir pasaulyje. Europos sajungos vykdoma politika genetiškai modifikuotų organizmų atžvilgiu. Gmo vykdoma politika lietuvoje. Genetiškai modifikuotų organizmų paplitimas. Didžiausi žemės ūkio gm augalų pasėlių plotai pasaulyje. Žmonių požiūrio į gmo tyrimas. Šalies gyventojų nuomonės dėl genetiškai modifikuotų organizmų tyrimas. Tymimo rezultatai. Tyrimo išvados. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.

Citokinas - didelė grupė baltyminių medžiagų, koordinuojančių imuninės sistemos specifines ir nespecifi nes reakcijas.

Genas – deoksiribonukleo rūgšties (DNR) molekulės fragmentas, koduojantis informaciją apie polipeptido ar baltymoamino rūgščių seką arba informaciją apie ribosominę RNR, transportinę RNR bei kitas trumpas RNR molekules.

Plazmidės - mažosios žiedinės DNR molekulės, kurios gali replikuotis ir kurias lengva perkelti iš vienos bakterios į kitą.

RNR (ribonukleino rūgštis) - tai biopolimeras, sudarytas iš kovalentiniais ryšiais sujungtų nukleotidų.

Tokių organizmų maisto produktų sudėtyje vis daugėja, todėl žmonėms aktualu ar šie produktai kenksmingi, ar galimi vartoti. Atlikti tyrimai rodo, jog gyventojai turi permažai informacijos apie GMO ir ne visuomet gali argumentuoti vienokią ar kitoką poziciją jų atžvilgiu.Visuomenei kyla poreikis sužinoti vis daugiau apie GMO. Atsirado problema, dėl pačių mokslininkų nesutarimo, nes jie patys iki galo nėra ištyrę jų poveikio aplinkai ir žmogaus sveikatai. Tokios problemos kelia vis daugiau diskusijų, šiomis dienomis.

Ištirti neigiamą ir teigiamą GMO poveikį aplinkai ir gyviems organizmams;

Tyrimo metodai: siekiant išsiaiškinti genetiškai modifikuotų organizmų sampratą ir poveikį atlikta mokslinės literatūros analizė ir apibendrinimas. Norint ištirti visuomenės požiūrį ir žinias apie GMO naudoti analitiniai duomenys bei statistinė analizė.

Sunkumai, su kuriais buvo susidurta darbo metu: nebuvo pakankamai informacijos apie GMO atsiradimą, vystymąsi, paplitimą Lietuvoje. Trūko naujausių duomenų (pateikti tik senesnių metų tyrimų rezultatai). Slepiama informacija apie bandymus ir neigiamus jų rezultatus.

Šioje darbo dalyje analizuojama organizmų sandara prieš ir po kitų genų įterpimą, atliktą pasitelkus genetinę inžineriją, taip pat aptariami atskiri genetiškai modifikuotų augalų kūrimo metodai bei GMO teigiamos ir neigiamos savybės.

Genų perkėlimas - sudėtingas procesas, kurį atlikti galima tik pasitelkus i pagalbą genų inžineriją. Genų inžinerija (GI) – tai dirbtinis genų, lemiančių paveldimumą, pertvarkymo procesas, pirmą kartą pasaulyje pritaikytas tik 1970m., tačiau iki šių dienų GI pasiekė stulbinančių rezultatų. Būtent jos dėka mokslininkai sukūrė transgeninius organizmus su svetimais genais. Dažniausiai jie yra vadinami genetiškai modifikuotais organizmais (GMO).

Kad įsigilinti į svetimų genų įterpimą, reiktų panagrinėti atskiresnius atvejus, nes GMO kūrimui yra taikoma daug metodų. Konkrečiau pakalbėsime apie genetiškai modifikuotus augalus. Į jų sandaros pokyčius dėmesį atkreiti būtina, nes juos vartoja žmonės ir gyvūnai, taigi nepavykusios modifikacijos gali sukelti sunkias pasekmes.

Vienas iš genų technologijoje plačiai naudojamų metodų - bakterijų plazmidžių (mažosios žiedinės DNR molekulės, kurios gali replikuotis ir kurias lengva perkelti iš vienos bakterijos i kitą) pasitelkimas. Norint įterpti geną į plazmidę, reikia dviejų fermentų: restriktazės, kuri perkerpa plazmidės DNR, ir lipazės, įterpiančios svetimą DNR į atsivėrusį tarpą. Naują DNR į augalų ląstelę reikia įterpti taip, kad naujas genas prisitaikytų (sintetintų baltymus) ir nepažeistų normalaus ląstelės funkcionavimo. (GMO gamtoje ir mūsų gyvenime, 2001)

Kitas taikomas metodas – „elekrotoporezė“. Jo metu naudojama elektros srovė, tam, kad būtų laikinai pakeista ląstelės membrana. Ji pakeičiama tiek, kad būtų įmanomas DNR perėjimas į citoplazmą. Taip DNR tampa ląstelės genetinio kodo dalimi. Fermentų sintetinimas reikalauja atidžiai kontroliuojamų sąlygų, tam, kad būtų užtikrintas ląstelės laidumas DNR perėjimo metu. Taikant elektroforezės metodą buvo perkeliami genus i ryžius, kviečius, kukurūzus. (Paulauskas, 2004). Vis dėlto šis technologinis metodas turi ir trūkumų: reikia naudoti protoplastą (gyvąją ląstelės medžiagą, jos turinį), prarandama daug ląstelių tolimesniuose žingsniuose. Kai kurios augalų rūšys gerai nepriima protoplasto informacijos ir vėliau neatsigauna dėl pirminio žemo gyvybingumo. (Paulauskas, 2004).

  • Ekologija Referatas
  • Microsoft Word 564 KB
  • 2012 m.
  • 39 puslapiai (7627 žodžiai)
  • Ieva
  • Genetiškai modifikuoti produktai referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Genetiškai modifikuoti produktai referatas. (2012 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/genetiskai-modifikuoti-produktai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:48
×