Genų inžinerija skaidrės (2)


Genų inžinerija. Kas tai yra? Genų inžinerija – vieno arba keleto genų perkėlimas iš vieno organizmo į kitą. Genų inžinerijos etapai. Išskiriami 4 pagrindiniai. Genetiškai modifikuoti organizmai. Genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) – tai organizmai. Geneitiškai modifikuotų organizmų nauda. GMO naudojami hormonams, fermentams ir vakcinoms gaminti. Geneitiškai modifikuotų organizmų žala. GMO gali išplisti natūralioje aplinkoje. Genų terapija. Genų terapija – gydymas pažeistus genus keičiant sveikais. Panaudojimas. Žemdirbystė – šioje srityje genų inžinerija yra taikoma daugiausiai.


GMO naudojami hormonams, fermentams ir vakcinoms gaminti. GM augalai yra produktyvūs, gali augti nepalankaus klimato sąlygomis. Kenkėjams ir ligoms atsparių GM augalų galima nepurkšti chemikalais, todėl mažiau teršiama aplinka. GM augalų vaisiai turi ypatingų savybių: ilgiau negenda, sukaupia daugiau vitaminų. Gyvuliai, žuvys su įterptu augimo genu auga greitai ir užauga milžiniško dydžio.

GMO gali išplisti natūralioje aplinkoje, nustelbti kitus organizmus, suardyti mitybinius ryšius. GM augalai per kryžmadulką keičiasi genais su laukiniais giminaičiais. Taip svetimi genai gali išplisti gamtinėse populiacijose ir sukelti genetinę taršą, kurios padarinius sunku prognozuoti. Iš GMO pagamintuose maisto produktuose yra svetimų baltymų, kurie žmonėms gali sukelti alerginę reakciją. Į GMO neretai perkeliama atsparumo antibiotikams genų. Jų riekia patikrinti ar darbas pavyko. Taip galima sukurti antibiotikams atparų patogeninį organizmą. Kuriamos transgeninės pelės, kurios serga vėžiu, cistine fibroze. Jos naudojamos vaistų tyrimams. Tai kelia etinių klausimų.

  • MS PowerPoint 2496 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (533 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rūta
  • Genų inžinerija skaidrės (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Genų inžinerija skaidrės (2). (2017 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/genu-inzinerija-skaidres-2.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 19 d. 02:39
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo