Genų sąveika


Nealeliniai genai. Genu nesuderinamumas. Saveika tarp nealekiniu genu. Biologijos savoka genu saveika. Genai modifikatoriai. Komplementari genu sąveika. Komplementari nealelinių genų sąveika.

Genų sąveika. Darbo tikslas išstudijuoti mokslinę literatūrą apie genų sąveiką. Uždaviniai Aptarti pagrindines sąvokas. Įvadas. Genas yra dezoksiribonukleino rūgšties (DNR) molekulės fragmentas. Aleliai yra alternatyvios to paties geno atmainos. Sąvokos. Alelis – viena iš dviejų arba kelių to paties geno formų. Alelinių genų sąveika. Diploidinio organizmo branduolyje yra du haploidiniai rinkiniai. Dominantinis alelis – tas, kuris paprastai pasireiškia gyvo organizmo fenotipe. Aukštesniųjų augalų dauginimosi sistemos palyginti sugetingos. Kryžmadulkiai augalai neapsivaisina savo žiedadulkėmis, t. Inbrydingas- giminingų organizmų poravimasis. Jiems poruojantis padidėja. Kodominavimas- kai tarp dominuojančių genų faktiškai sąveikos nebūna. Nealelinių genų sąveika. Nealelinių genų sąveika, atrasta Betsono. Vieno geno pakitimas gali duoti daug anomalijų. Genai modifikatoriai keičia tokias pagrindinio geno sąvybes 1 veiklą. Polimerija. Kiekybiniai požymių paveldėjimas. Nealeliniai genai sąlygoja tą patį požymį ir kurių veikimas sumuojasi vadinami poligenais. Epistazė – vienas genas slopina kito geno veikimą. Komplementari sąveika. Sąveikaujant ne aleliniams genams. Požymis pasireiškia ne. Išvados. Alelinių ir nealelinių genų sąveikos tipai yra panašūs. Pleotropija sužinoma, įvykus geno paveldimam pakitimui- mutacijai. Naudota literatūra.

Uždaviniai: Aptarti pagrindines sąvokas. Išsiaiškinti kas yra aleliniai genai. Išsiaiškinti kas yra nealeliniai genai. Išstudijuoti skirtumus tarp alelinių ir nealelinių genų.

Aleliai yra alternatyvios to paties geno atmainos. Aleliai yra dviejų rūšių: dominantinis ir recesyvinis. Vienas genas gali daryti įtaką kitam genui, taip pat aplinka gali turėti lemiamos reikšmės fenotipui. Visa tai lemia genų sąveika. Genų sąveika yra skirstoma į: sąveiką tarp alelinių genų ir sąveiką tarp nealelinių genų.

Diploidinio organizmo branduolyje yra du haploidiniai rinkiniai, todėl tik eukariotams būdingas heterozigotiškumas. Gali susidaryti sąveika tarp alelinių genų. Sąveika gali būti tiek tarp genų, tiek tarp genų kuriamų produktų. Alelinių genų sąveika pasireiškia įvairiais dominavimo tipais. Yra tokie dominavimo tipai: visiškas dominavimas, nevisiškas dominavimas, superdominavimas, kodominavimas.

Aukštesniųjų augalų dauginimosi sistemos palyginti sugetingos, bet jas galima nagrinėti kaip variacijas trijų sistemų: autbrydingas, inbrydingas ir nelytinio dauginimosi. Autbrydingas dauginimosi sistema, kai apsivaisinime dalyvauja du partneriai, tėvinis ir motininis organizmai. Gyvūnų autbrydinge sąlygoja tai, kad jie yra skirtingų lyčių.

Kryžmadulkiai augalai neapsivaisina savo žiedadulkėmis, t.y. palaikomas autbridingas. Tarp to paties augalo augalo vyriškų ir moteriškų lytinių ląstelių yra nesuderinamumas. Nesuderinamumas gali būti dėl specialių nesuderinamumo genų, nevienalaikio vyriškų ir moteriškų gametų subrendimo. Protandrija, kai anksčiau subręsta žiedadulkės (kukurūzų, morkų), arba protogonija, kai subręsta moteriškos gametos (gardūnytė).

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 364 KB
  • 2014 m.
  • 26 puslapiai (1140 žodžiai)
  • Katja
  • Genų sąveika
    10 - 4 balsai (-ų)
Genų sąveika. (2014 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/genu-saveika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 14:47
×