Genų technologijos konspektas


Genų technologijos. Mikroorganizmų naudojimas biotechnologijų srityje. Biotechnologija – tai biologinių procesų taikymas, kuriant žmonijai būtinus produktus. Genų inžinerija ir jos metodai. Genų inžinerija Genų inžinerija – tai vieno arba keleto genų perkėlimas iš vieno organizmo į kitą, taip sukuriant transgenin. Transgeniniai organizmai ir jų poveikis aplinkai. Transgeniniai organizmai turi įterptą geną į jų genomą (genetinę medžiagą) iš kitų negiminingų augalų ar gyvūnų rūšių bei mik. Dauno sindromas. Dauno sindromas (Dauno liga) kitaip dar vadinamas 21-osios chromosomos trisomija. Žmogaus gemalo genetiniai tyrimai. Žmogaus organizmas dažniausiai netoleruoja tokių didelių pakitimų kaip papildomos chromosomos atsiradimas ar praradimas, todė.

Maisto pramonė – siekiama pagerinti maisto kokybę. Pavyzdžiui, didinami vitaminų A, E kiekiai maiste; mėginama pagerinti baltymų kokybę augaliniuose produktuose. Įvairiai naudojami mikroorganizmų pagaminti fermentai, pavyzdžiui, rauginimo, kepimo ir pan. srityse. Maisto fermentacija plačiai naudojama sūrių, jogurto, acto, vyno, alaus, duonos gamyboje. Pavyzdžiui, vyną, alų suraugina mieliagrybiai, jie naudojami ir kepant duoną. Jogurtą suraugina jogurto bakterijos, o sūrio gamybai naudojamos pieno rūgšties bakterijos.

Aplinkosauga – kuriamos įvairios mikroorganizmų rasės, galinčios valyti nafta užterštas vietoves, vandens valymo įrenginiuose išvalyti nuotekas, pritaikomos gaminant biokurą (metaną), kuris naudojamas šildymui, apšvietimui, maistui gaminti, taip pat ir kaip automobilių kuras.

Mikroorganizmai biotechnologijų procesams naudojami dėl to, kad jie labai sparčiai dauginasi, juos galima auginti specialiuose rezervuaruose, kur įmanoma suteikti visas gyvybinei veiklai būtinas sąlygas, pavyzdžiui, tinkamą temperatūrą, maisto kiekį ir kt.

bakterijas galima auginti fermenteriuose (plieniniuose hermetiškuose induose), kuriuose automatiškai palaikomos joms tinkamiausios sąlygos, tad gamyba nepriklauso nuo išorės sąlygų. Fermenteriai pripildomi skystų maisto medžiagų ir į juos įdedama nedidelis skaičius bakterijų. Mitybinė terpė nuolat maišoma, į fermenterį tiekiamas filtruotas, deguonies prisotintas oras, palaikoma reikiama temperatūra, terpės pH, todėl bakterijos itin greitai dauginasi;

Genų inžinerija – tai vieno arba keleto genų perkėlimas iš vieno organizmo į kitą, taip sukuriant transgeninius organizmus su svetimais genais. Genetinės inžinerijos laimėjimai sudaro galimybes kurti anksčiau natūralioje gamtoje neegzistavusius genetiškai modifikuotus organizmus (GMO). Šie organizmai turi iš kitų rūšių perkeltus genus, nulemiančius jų naujas savybes, kurios negalėtų atsirasti jiems dauginantis natūraliu būdu.

Genų inžinerija yra naujų genotipų konstravimas, naudojant rekombinantinę DNR. Rekombinantinė DNR – tai DNRmolekulė, sudaryta sujungus dvi skirtingas DNR molekules ar jų dalis (vektorius su įterptu genu). Genų inžinerija leido iškirpti konkretų DNR fragmentą iš genomo ir įvesti norimą DNR fragmentą į norimą organizmą, nepaisant tarprūšinių skirtumų.

Genų inžinerijos objektai: pirmieji – bakterijos (Escherichia coli), plazmidės, virusai (bakteriofagai), šiuolaikiniai – pramoniniai mikroorganizmai, augalų ir gyvūnų ląstelės.

Galima išskirti šiuos svarbiausius rekombinantinės DNR kūrimo etapus:

rekombinantinės DNR įterpimas į ląstelės genomą. Rekombinuotos plazmidės įterpiamos į bakterijų ląsteles. Šioms ląstelėms sparčiai dalijantis, dukterinės ląstelės gauna svetimą geną. Bakterijos gamina svetimą baltymą pagal šiame įterptame gene užkoduotą informaciją.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 547 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2352 žodžiai)
  • Iveta
  • Genų technologijos konspektas
    10 - 7 balsai (-ų)
Genų technologijos konspektas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/genu-technologijos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:08
×