Genų technologijos


Genų technologijos. Genų inžinerija. Genų inžinerija – vieno arba keleto genų perkėlimas iš vieno organizmo į kitą. Genų inžinerijoje taikomi šie metodai Geno išsiskyrimo. Apie 1970 m. bakterijose buvo atrasti fermentai. Susidariusių DNR fragmentų. Genų technologijoje svarbu. Plazmidės patogios tuo. Jei svetimos DNR fragmentą norima tik pagausinti. Polimerazinė grandinės reakcija - metodas, skirtas gauti tūkstančiams vieno geno kopijų. Insulinas yra nedidelis. Transgeninių gyvūnų kūrimo technologija buvo atrasta bandymams naudojant peles. Ištobulinus šią procedūrą buvo sukurtos transgeninės karvės. Buvo sukurtos transgeninės kiaulės, avys, žuvys, ir triušiai. Transgeniniai augalai sukuriami taip pat taikant genų technologijos metodu. Transgeninių bakterijų sukurta daug daugiau nei transgeninių gyvūnų ar augalų. Kamieninė ląstelė – nediferencijuota ( nespecializuota atlikti kokio nors audinio funkcijas). Klonavimas yra Tikslus vieno. Genų terapija – tai genetinio defekto ištaisymas pakeičiant ląstelės genotipą. Keli genų terapijos.

Genų inžinerijoje taikomi šie metodai: Geno išsiskyrimo; Geno perkėlimo į vektorių; Vektorių kūrimo; Vektorių ( su perkeltu genu) įterpimo į ląstelę ir genomą; Perkelto geno veiklumo naujame genome užtikrinimo; Ląstelių, kuriose perkeltas genas yra veiklus, atrankos. Istorinė genų inžinerijos pradžia siejama su 1972 metais, kada profesorius P. Bergo laboratorijoje (JAV) perkirpus ir sujungus dvi skirtingas DNR molekules buvo gauta pirmoji rekombinantinė DNR molekulė. Fermentai restrikcijos endonukleazės geba karpyti (skaidyti) DNR molekules tik tam tikrose, konkrečiam fermentui būdingose DNR sekos vietose. Pvz., fermentas EcoRI, rastas bakterijose, žarnyno lazdelėse, atpažįsta ir perkerpa DNR seką, sudarytą iš 6 nukleotidų.

Apie 1970 m. bakterijose buvo atrasti fermentai, perkerpantys (skaidantys) abi dvigrandės DNR molekulės grandines tik tam tikrose vietose tarp monosacharido ir fosforo rūgšties liekanos. Šie fermentai buvo pavadinti restrikcijos endonukleazėmis (angl. restrict – apriboti, susiaurinti), nes nustatyta, kad jie riboja virusų bakteriofagų (gr. Phagos – suėdantys, suryjantis; virusų, kenkiančių bakterijoms) dauginimąsi kai kuriuose bakterijų kamienuose.

Susidariusių DNR fragmentų abiejų grandinių galuose yra viengrandžiai 1-4 nukleotidų fragmentai – vadinamieji lipnūs galai.

Plazmidės patogios tuo, kad jose esantys atsparumo antibiotikams genai leidžia parinkti tokias ląstelių auginimo terpes, kuriose išlieka ir dauginasi tik tą plazmidę turinčios bakterijos.

Jei svetimos DNR fragmentą norima tik pagausinti, visiškai pakanka, kad vektoriaus DNR galėtų savarankiškai dvigubėti. Tokie vektoriai vadinami klonavimo vektoriais.

  • MS PowerPoint 1691 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (761 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dovilė
  • Genų technologijos
    10 - 5 balsai (-ų)
Genų technologijos. (2015 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/genu-technologijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:13
×