Geodezijos konspektas: žemės referoma, koordinatės


Žemės forma ir dydis. Koordinačių sistemos naudojimas geodezijoje. Aukščių sistemos naudojimas geodezijoje. Gauso-Kriugerio koordinačių sistema. Meridianai, meridianų artėjimo kampas. Orientavimo kampai ir ryšys tarp jų. Atvirkštinis geodezinis uždavinys. Planas ir žemėlapis. Masteliai( skaitmeniniai, linijiniaiReljefo vaizdavimas topografiniuose žemėlapiuose. Topografiniu žemėlapiu sutartiniai ženklai. Uždaviniai spendžiami žemėlapi. Pagrindiniai geodezinių tinklų sudarymo metodai. Teodolitas, jo pagrindinės dalys. Teodolito žiūrono charakteristika. Atskaičiavimai teodolito limbuose. Teodolitu tipai ( labai tikslus, preciziniai, techniniai Teodolito paruošimas darbui. Teodolito tikrinimas ir reguliavimas. Horizontaliu kampu matavimas ruožto metodu. Vertikaliu kampu matavimas. Atstumu matavimai teodolitu. Niveliavimo savoka ir metodai( geometrinis, barometrinis, hidrostatinis, trigonometrinis metordaiGeometrinis niveliavimas. Nivelyro principinės schemos. Nivelyro tikrinimas ir reguliavimas. Techninis niveliavimas. Projektų žymėjimo darbai. Žymėjimo aukščių pagrindas. Statinio ašių žymėjimas ir ženklinimas. Žemės paviršiaus ploto niveliavymas. Projektinių altitudžių žymėjimas vietovėje. Linijų ilgių žymėjimas vietovėje.


Žemės forma – tai geoidas, savita geometrinė figūra labiausiai panaši į sukimosi elipsoidę, kuris gaunamas sukant elipsę apie mažąją ašį.

Direkcinis kampas – tai kampas, kuris atskaičiuojamas nuo šiaurinio ašinio meridiano galo iki duotos krypties kampo.

Rumbas – tai kampas, kuris yra atskaičiuojamas nuo artimiausio ašinio meridiano galo iki duotos krypties.

Sprendžiant atvirkštinį geodezijos uždavinį yra žinomos taškų B ir C koordinatės. XB, YB ir XC, YC. Reikia apskaičiuoti linijos BC direkcinį kampą αB-C ir jos horizontaliosios projekcijos ilgį.

Vietovės, kontūrai, objektai ir reljefas žemėlapiuose vaizduojami sutartiniais ženklais. Sutartiniai ženklai skirstomi į kontūrinius (mastelinius), linijinius, nemastelinius ir aiškinamuosius.

Masteliniai atitinka situacijos elementų matmenis, sumažintus pagal mastelį. Jais vaizduojami miškai, krūmai, pievos ir pan. Kartais vartojamos ir spalvos, vanduo – mėlynai ir pan.

Linijiniais vaizduojami siauri keliai ir upeliai, grioviai ir pan. Ilgis atitinka matmenis pagal mastelį, o plotis žymimas sutartinai.

Nemasteliniais žymimi objektai, kurių kontūrai maži ir pavaizduoti jų plano masteliu negalima, pvz: pavieniai medžiai, kelrodžiai, paminklai ir pan.

Trianguliacijos metodu tinklas sudaromas iš susietų tarpusavyje trikampių, matuojant visus trikampių kampus, kraštinės ilgį ir azimutą. Turint vieno punkto koordinates, randamos ir likusių punktų koordinatės.

Trilateracijos metodu matuojamos trikampių kraštinės ir toks tinklas vadinamas trilateracijos tinklu. Žinant vienos kraštinės direkcinį kampą, skaičiuojami kitų kraštinių direkciniai kampai.

Poligonometrijos metodu projektuojamas geodezinis tinklas, kai matuojamos linijos ir kampai. Tikslas šio metodo – nustatyti punktų koordinates.

Pagrindinės teodolito dalys – vertikalusis ir horizontalusis skrituliai su limbais (1,7) Limbas – tai apskritas skritulys (metalinis ar stiklinis), kurio skersmuo – 8-9 cm. Ant jo įrėžtos padalos ir didėjimo tvarka surašyti laipsniai laikrodžio rodyklės kryptimi nuo 0( iki 360(. Laipsnis dar padalintas į 2, 3 ar 6 smulkesnes padalas. Mažiausia limbo padala atitinkamai turi 30(, 20( arba 10(. Į limbą projektuojamos matuojamo kampo kraštinės ir gaunama kampo ACB horizontalinė projekcija. Limbe atskaičiuojamos šį kampą sudarančios kryptys. LL – limbo plokštuma. Besisukiojanti skritulio dalis (6) virš horizontaliojo limbo vadinama alidade. Prie jos tvirtinamos žiūrono atramos (4) ir gulsčiukas (5). Gulsčiukas reikalingas limbui pastatyti į horizontalią padėtį (HH – gulsčiuko ašis).

Teodolitų ir kitų geodeziniu prietaisų žiūroną sudaro sudėtinga optinė sistema, pateikianti padidintą o dažnai ir apverstą vaizdą. Dabar žiūronuose įtaisomi vaizdą apverčiantys lęšiai. Pagrindinės žiūrono dalys: objektyvas, okuliaras, vaizdo fokusavimo lęšis ir siūlelių tinklelis.

Teodolito techninė būklė tikrinama periodiškai eksploatacinių patikrinimų metu. Tada sureaguliuojamos prietaiso dalių ir ašių tarpusavio padėtys. Tikrinama, ar gerai sukiojasi įvairios paskirties sraigtai, ar stabilūs stovas ir kelmelis, ar ryškūs vaizdai žiūrone ir atskaičiavimo mikroskope.

1)Vamzdynai 2)kabeliai 3)ypatingingieji įrenginiai. Vamzdynai gali būti klasifikuojami dviem aspektais: 1) pagal atliekamas funkcijas 2) pagal paskirtį.

  • Microsoft Word 67 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2779 žodžiai)
  • Universitetas
  • Povilas
  • Geodezijos konspektas: žemės referoma, koordinatės
    10 - 3 balsai (-ų)
Geodezijos konspektas: žemės referoma, koordinatės. (2017 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/geodezijos-konspektas-zemes-referoma-koordinates.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 22:05
×