Geodezinių prietaisų ir matavimo metodų panaudojimas statybose


Įvadas. Geodezinių darbų tikslas statyboje. Taškų nužymėjimo būdai ir ženklinimas vietovėje. Taškų nužymėjimas. Taškų nužymėjimas vietovėje.


4. Einamieji geodeziniai darbai statyboje. Atsižvelgiant į statybos stadiją, geodeziniai darbai vykdomi: inžineriškai ruošiant teritoriją ir atliekant bendrus darbus aikštelėje (paruošiamųjų darbų stadija); statant požeminę pastatų dalį (nulinis ciklas); statant antžeminę pastatų dalį (antžeminio ciklo darbų stadija).

Generalinį planą sudaro šie dokumentai: aiškinamasis raštas; situacinis objekto išdėstymo rajone planas, kuriame dar nurodyti keliai ir objekto išorinių inžinerinių komunikacijų trasos; nužymėjimo brėžinys, kuriame nurodytos visų kapitalinių pastatų ir statinių svarbiausių ir pagrindinių ašių susikirtimo taškų, požeminių ir antžeminių komunikacijų posūkio taškų koordinatės ir kt.

Planiniu pagrindu geodezinių nuotraukų, pagal kurių rezultatus sudaromi topografiniai planai, yra trianguliacijos, poligonometrijos ir trilateracijos tinklų taškai, o aukščių pagrindu — niveliavimo tinklo markės ir reperiai. Nurodyti tinklai sutankinami iki reikalingos ribos pagrindo nuotraukos tinklų taškais. Tinklo rūšis parenkama atsižvelgiant į tai, kokio pobūdžio statiniams šis tinklas bus naudojamasGyvenamųjų kvartalų statyboje naudojamas statybinis tinklas.

Statybos tinklas projektuojamas statybos darbų generaliniame plane. Žymėjimo geodezinis pagrindas turi nepriklausomą koordinačių sistemą, kuri dažniausiai būna orientuota pagal statinio svarbiausiąją ašį, o koordinačių sistemos pradžia parinkta taip, kad visų pažymimų taškų koordinatės būtų teigiamos.Žymint statinius vietovėje, kartais sukuriami specialūs atramos tinklai.

Projektuojamų objektų taškų, linijų ar plokštumų altitudės žymimos nuo niveliavimo reperių. Statybos aikštelėje reperiai turi būti įrengti taip, kad išliktų saugūs ir pastovūs visą statybos laikotarpį. Reperiai gali būti sieniniai arba gruntiniai. Sieniniai reperiai gali būti įrengti pastoviuose ilgaamžiuose pastatuose, tiltų atramose, pralaidose. Gruntiniai reperiai įrengiami tada, kai nėra galimybės įrengti sieninių reperių. Statybos aikštelėje reperių reikia tiek, kad iš vienos niveliavimo stoties projektines altitudes būtų galima perduoti į visus objekto taškus. Jeigu statant objektą yra suprojektuotas statybinis tinklas, statybinio tinklo ženklai kartu yra ir reperiai, sudarantys objekto aukščių geodezinį pagrindą. Todėl geometriniu niveliavimu reikia nustatyti statybinio tinklo ženklų altitudes. Šiam tikslui reikia sudaryti niveliavimo schemą, programą, nustatyti niveliavimo tikslumą, parinkti prietaisus.

Statinių ašių nužymėjimas — tai statinio padėtį plano atžvilgiu apibrėžiančių taškų ir linijų atkarpų vietos suradimas ir paženklinimas vietovėje.

Nužymimąjį tašką vietovėje reikia paženklinti taip, kad jis išsilaikytų nepajudėjęs jam skirtą laiką. Jis turi būti pagamintas iš tinkamos medžiagos ir savo forma atitikti paskirtį. Taškai vietovėje ženklinami laikinais ir pastoviais matavimo ženklais, kurie gali būti tiek gruntiniai, tiek sieniniai.

  • Microsoft Word 1349 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 38 puslapiai (2414 žodžiai)
  • Kolegija
  • Jurate
  • Geodezinių prietaisų ir matavimo metodų panaudojimas statybose
    10 - 1 balsai (-ų)
Geodezinių prietaisų ir matavimo metodų panaudojimas statybose. (2017 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/geodeziniu-prietaisu-ir-matavimo-metodu-panaudojimas-statybose.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 19 d. 14:19
×