Geologijos egzamino konspektas


Kokios nuogulos vadinamos aliuvinėmis ir deliuvinėmis ? Kokios nuogulos vadinamos eolinėmis ir fliuvioglacialinėmis. Kas yra genetinis tipas ir geologinis indeksas ? Išvardinkite gruntų klasifikacijos pagrindines požymių grupes. Grunto granuliometrinės sudėties apibrėžimas. Kaip nustatoma birių ir molinių gruntų granuliometrinė sudėtis. Nubrežkite granulometrinės sudieties suminį grafika. Ką vadiname grunto nevienodumo koeficientu ? Išvardinkite gruto frakcijas pagal stambumą. Gruntų klasifikacija pagal organinės medžiagos kiekį jame. Į kokias grupes gruntai skirstomi pagal fizinę būseną ? Į kokias grupes gruntai skirstomi pagal geotechnines savybes. Ką vadiname grunto natūraliuoju drėgnumu ? Ką vadiname grunto drėgnumo laipsniu ir kokia jo prasmė ? Ką vadiname molinio grunto plastiškumu. Paaiskinkite grunto plastiskumo ribas. Ka vadiname grunto plastiskumo skaiciumi. Kokias zinote moliniu gruntu savybes charakteristikas ? Grunto tustumu poru klasifikacija. Ka vadiname grunto poringumu. Ka vadiname grunto poringumo koeficientu ? Vandens poveikis ivairiu gruntu atsparumui. Ka zinote apie uolienu kristalinio pamato gyli Lietuvoje. Lietuvos naudingosios iskasenos ir ju rajonai. Naudojamos naudingos iskasenos Lietuvoje. Nenaudojamas naudingos iskasenos Lietuvoje. Kaip suprantate pirmines ir antrines uolienu slugsojimo formas. Nuosediniu uolienu pirmines slugsojimo formos ir pozymiai. Kas yra dislokacija ir kokios jos formos. Isvardinkite raukslejamosios dislokacijos tipus. Rauksliu ipai. Kas yra monoklina ir fleksura. Isvardinkite luzio dislokacijos tipus. Kaip vadinamos dislokacijos , kai sluoksniu blokas nusileidzia zemyn ir kai jis pakyla i virsu.

Aliuvinės – upių vandens tėkmės suklostytos sąnašos jų slėniuose. Dažniausiai gelsvos arba pilkšvos, įvairaus rupumo smėlis ir žvyras. Būna ir molinių . Išsidėstę horizontaliais sluoksniais. Gerai arba vidutiniškai surūšiuoti. Upės vagos dugne yra daug gargždo.

Deliuvinės – lietaus ir sniego tirpsmo vandens suplautos ir suneštos nuogulos šlaituose. Labiausiai paplitę moliniai gruntai, dažnai dulkingi ir smėlingi. Spalva dažniausiai pilka, kartais gelsva. Paprastai šie gruntai yra įvairiagrūdžiai, nevienarūšiai, kartais šiek tiek surūšiuoti.

Pagal kilmę ir susidarymo būdą skirstomi į genetinius tipus . genetiniai tipai : eoliniai(v) ,deliuviniai(d), aliuviniai(a) , juriniai(m),limniniai(l), biogeniniai(b),technogeniniai,glacialiniai(g),fluvioglacialiniai(f) , limnoglacialiniai(lg).

Grunto genetinį indeksą sudaro jo genitinio tipo santrumpa ir romeniskas skaicius ( I ,II , III , IV ) romeniski skaiciai nurodo grunto susidarymo laikotarpi . pavyzdžiai v IV , aIII , gIII ir t.t

uoliniai – magminės, metamorfinės ir nuosėdinės uolienos su standžiais kristalizaciniais ir cementaciniais ryšiais (granitas, dioritas, diabazas)

neuoliniai gruntai, kurie skirstomi I stambianuolaužinius, smėlinius ir molinius.

Granuliometrinė sudėtis – gruntą sudarančiu frakcijų santykinis kiekis, išreikštas procentais nuo bendrosios grunto masės.

Kartais mineraliniuose gruntuose būna organinių medžiagų, dažniausiai durpių, humuso. Paprastai jos suteikia gruntui iškirtini kvapą ir spalvą. Organinės medžiagos turi pelėsių, vandenilio sulfido kvapą. Jos būna tamsios. Gruntai gali turėti mažą organinės medžiagos kiekį:

kai sausos organinės medžiagos masė sudaro 2...6%

vidutini kieki – 6...20%

dideli kieki - > 20%

Kūginis stipris qc (MN/m2) – jėgos, pastoviu greičiu spaudžiančios į gruntą standartinį kūgį, ir kūgio pagrindo ploto santykis. Statinis zondavimas

Tariamoji sankiba cu (kPa) – stiprumo parametras, apibūdinantis nedrenuoto vandeningo grunto kerpamąjį stiprumą

Gamtinis arba natūralus grunto drėgnis – tai laisvo ir paviršiuje surišto vandens kiekis, esantis natūraliai slūgstančio grunto porose.

14. Ką vadiname grunto drėgnumo laipsniu ir kokia jo prasmė?

Tai tokia būsena kada veikiant išorinėms jėgoms moliai gali įgauti įvairią formą ir išsaugoti ją, pašalinus tą jėgą, tuo pačiu nekeičiant savo tūrio.

Plastiškumo riba - atitinka tokį drėgnį, kuriam nežymiai padidėjus suardytos sandaros molinis gruntas iš puskietės būsenos pereina į plastišką. Arba dar kitaip - drėgnis, prie kurio gruntas iš plastinės būsenos pereina į puskietę.

Kuo didesnis plastiškumo rodiklis (IP), tuo plastiškesnis gruntas. Šis skaičius tam tikra prasme apibūdina grunto molingumą. Todėl jis dažnai naudojamas apytiksliai kvartero molinių gruntų klasifikacijai. Jei Ip>17%, tai gruntai didelio plastiškumo ir įvardijamas kaip molis.; esant 7

Plastiskumas - gamtinėje būsenoje ir dirbtinai juos sudrėkinus vandeniu, o išdžiūvus išlaiko suteiktą jiems formą.

Takumo riba - atitinka tokį drėgnį, kuriam nežymiai padidėjus suardytos sandaros molinis gruntas iš plastinės būsenos pereina į takią ir tampa klampiu skysčiu

23. Ka zinote apie uolienu kristalinio pamato gyli Lietuvoje?

Lietuvoje sis pamatas labai nevienodas:

Druskininkuose 300m gylyje;

25.Naudojamos naudingos iskasenos lietuvoje 1. Gelas ir mineralinis pozemines vanduo. Visoje lietuvoje yra dideli mineralinio vandens istekliai , rata net 19 rusiu sio vandens . neturintys specifiniu elementu mineraliniai vandenys dazniause randami keliu simtu metru gylyje , labiausiai mineraliniais vandenimis garseja , druskininku , birstono , likenu rajonai .

3.Dolomitas dideli dolomito istekliai randami lietuvos siaurineje dalyje , maziauseme gylyje jie slugso linkuvos , rozalimo apylinkese , dabar eksplotuojami du telkiniai petrasiunu ir klovainiu , is dolomite gaminama sklada , apdailos plokstes , dolomite miltai tinka dirvoms kalkinti .

4. opoka. Isžvalgytas opokos telkinys yra silutes rajone , cia po 9-14 m smelio ir smelingo molio danga stugso 12 m storio opokos klodas . opoka naudojama porlandcemencio gamyboje kaip aktyvus hidraulinis priedas, opoka dar galima naudoti dekaratyvinio cemento , silikatiniu plytu , akytujo betono gamyboje , gamybos procese opoka reikia dziovinti ir sumalti .

5 durpes . didziausi durpynu telkiniai yra silutes , radviliskio , rokiskio , siauliu , kelmes rajuonuose . Gabalines durbes naudojamos kurui , trupinines – zemiai pagerinti , tresti sodiningystes , darzininkystes , gelinkystes ukiuose , ir tik siek tiek kaip kraikas gyvulinkyst ukiuose . yra ir gydomuju durbiu , is kuriu ruosemos purvo vonios lietuvos kurortuose .

6. nafta . naftos telkiniu yra vakaru lietuvoje ir baltijos juros selfe , bei pietineje vidurio lietuvos dalyje , didziausi telkiniai yra genciu pietu siupariu vilkyciu , be naftos randama ir degiuju duju , naftos gavyba lietuvoje pradeta 1990 metais , kolkas isgaunama nedideli keikiai naftos .

7. kreidos mergelis . daugiause kreidos mergelio yra jurbarko ir varnos , gerokai maziau vilniaus , kauno , salcininku rajuone . seniau kreidos mergelis buvo naudojamas kalkems ir lietuviskam cementui gaminti , rugcioms dirvoms kalkinti . veliau pradetas naudoti risamuju medziagu gamybai . siuo metu kreidos mergilis kasamas tik juodziu telkinyje .

8. zvyras ir smelis . tai labiause paplitusi naudingoji iskase lietuvoje . zvyras bei smelis , placiai naudojamas statybose, keliu tiesimui , smelis dar naudojamas plytu gamybai , kvarcinis smelis naudojamas stiklo gamybai . anyksciu rajone yra didelis kvarcinio smelio telkinys , sis telkinys ura didziauses altijos valstybese .

  • Geologija Konspektas
  • Microsoft Word 379 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3654 žodžiai)
  • Vytenis
  • Geologijos egzamino konspektas
    10 - 9 balsai (-ų)
Geologijos egzamino konspektas. (2015 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/geologijos-egzamino-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 02:55
×