Geopolitinis veiksnys pasaulio ekonomikoje


Geopolitinis veiksnys pasaulio ekonomikoje.


Globalių geopolitinių veikėjų interesai Eurazijoje. Globali geopolitinė raida yra geopolitinių subjektų strateginių pasirinkimų (strategijų įgyvendinimo) nulemta tarpusavio sąveika, kurios padariniai – jų galios sklaidos erdvėje variacijos. Autoriai, analizuodami geopolitinius procesus, remiasi tarptautinių santykių srityje egzistuojančiu „strateginio pasirinkimo“ požiūriu. Jis yra viena iš „racionalaus pasirinkimo“ paradigmos teorinių prieigų. Strateginio pasirinkimo požiūrio šalininkai daro prielaidą, kad veikėjai (šiuo atveju geopolitiniai subjektai) turi tam tikrus tikslus (interesus), juos skirsto pagal prioritetus ir siekia įgyvendinti geriausiomis, veikėjų supratimu, priemonėmis (kitaip tariant, veikėjai kuria strategijas savo tikslams pasiekti). Veikėjams įgyvendinant strategijas sukuriama sąveika, kai veikėjo galimybės pasiekti savo tikslus priklauso nuo kitų sistemos subjektų strateginių pasirinkimų (subjekto aplinkos). Tiriant geopolitinių veikėjų interesus būtina skirti du dėmenis – objektyvųjį ir subjektyvųjį. Įmanoma nustatyti optimalias valstybės (ar kito veikėjo) gyvavimo sąlygas ir aplinkybes (objektyvius interesus), sukurti atitinkančias tikrovę strategijas, kurios išlaikytų arba sudarytų pageidautinas sąlygas ir neleistų kilti naujoms grėsmėms. Tačiau tikrovėje valstybių (ar kitų veikėjų) interesų samprata priklauso nuo vidaus politinių ir ekonominių jėgų sanklodos, taip pat ir nuo to, kaip įsivaizduojami ir apibrėžiami kitų subjektų interesai bei keliamos grėsmės (subjektyvūs interesai). Žinoma, tai nereiškia, kad geopolitinių subjektų interesai (ir geopolitiniai kodai) yra visiškai subjektyvūs socialiniai konstruktai. Veikėjų interesai yra intersubjektyvus socialinis konstruktas, kuris formuojasi ir formuojamas sąveikaujant kelioms politinėms koalicijoms valstybės (ar kito tarptautinės sistemos veikėjo) viduje ir pačioms valstybėms (kitiems veikėjams) tarpusavyje. Konkrečią veikėjų interesų formuluotę lemia vidaus interesų grupių koalicijų galios santykiai, koalicijų derybos, tarptautinė aplinka bei valstybės padėtis globalioje geopolitinės sistemos struktūroje. Pagal svarbą geopolitinių subjektų interesai skirstomi į gyvybinius, pirminius ir antrinius. Šį skirstymą politiniai veikėjai įtvirtina partijų, vyriausybių programose, strategijose. Pagal sklaidą erdvėje interesai yra vietiniai (lokaliniai), regioniniai arba visuotiniai (globaliniai). Pagal laiko sklaidą geopolitinių subjektų interesus galima skirstyti į bendruosius (nekintančius), (geo)strateginius (palyginti stabilius, nedaug kintančius), ilgalaikius ir trumpalaikius.

Rusijos interesai. Pasibaigus šaltajam karui Rusija prarado supervalstybės statusą ir tapo viena didžiųjų regioninių valstybių.

  • Ekonomika Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (2083 žodžiai)
  • Bela
  • Geopolitinis veiksnys pasaulio ekonomikoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Geopolitinis veiksnys pasaulio ekonomikoje. (2016 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/geopolitinis-veiksnys-pasaulio-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 08:17
×