Gera ekonomikos špera


Ekonomikos sąvoka. Mikro ir makroekonomika. Ekonomikos modeliai ir praktika. Ekonomika ir ekonominis elgesys. Pozityvioji ir normuojančioji ekonomika. Rinkos subalansavimas ir kainos. Tobulosios konkurencijos ekonomikos bruožai ir sandara. Ekomominių srautų judėjimas ratu. Paklausos dėsnis ir paklausos kreivė. Rinkos paklausa. Pasiūlos veiksniai. Paklausa jos veiksniai. Pasiūlos dėsnis ir jos kreivė. Rinkos pusiausvyros susidarymas. Paklausos ir pasiūlos pokyčių įtaka pusiausvyros kainai ir kiekiui. Rinkos pusiausvyros pažeidimai vyriausybei nustatnt maksimaliąją ir minimaliąją kainas. Mažėjančio ribinio naudingumo dėsnis. Naudingumo maksimizavimo taisyklė.

Ekonominius rodiklius, pvz. Vario kaina biržoje, galima išdėstyti chronologiškai. Iš čia sužinosime kaip keitėsi kaina per mus dominantį laikotarpį. Dažnai nagrinėjama ir kitokių veiksnių įtaka ekonominiams rodikliams. Kartais, norint palyginti įvairių dydžių kitimą, naudojamasi indeksu. Indeksas-skaičius, parodantis, kiek kartų nagrinėjamas rodiklis skiriasi nuo bazinio, t.y. nuo rodiklio dydžio tuo laikotarpiu, su kuriuo lyginame. Pvz. Jei kas nors prieš trejus metus kainavo 2 litus, o dabar-3 litus, tai tos prekės kainos indeksas bus 3/2=1,5. Kai kurie rodikliai apskaičiuojami kaip vidurkiai. Pvz. Rinkoje esančių prekių ir paslaugų vartojimo kainų indeksą Ivk apskaičiuotume pagal šią formulę:

Čia i-prekių rūšių skaičius vartotojo krepšelyje; qi-i-tosios prekės kiekis vartotojo krepšelyje; P0i ir P1i-i-tosios prekės kainos, baziniu ir nagrinėjamu laikotarpiu. Toks rodiklis įgalina išvengti kainų įtakos vertinant gyvenimo lygio kitimą.

8.Ekomominių srautų judėjimas ratu. Daugybėje ekonomiką sudarančių tarpusavyje susijusių rinkų galime išskirti dviejų pagrindinių srautų judėjimą ratu-į vieną pusę juda prekės ir paslaugos į kitą pinigai. Kaip matome iš paveikslo vidinis ratas atspindi išteklių teikiamų paslaugų ir vartojimo prekių judėjimą. Išorinis ratas atspindi priešinga kryptimi vykstantį pinigų judėjimą. Matome, kad vartotojų išlaidos tampa firmų pajamomis. O firmos už jas parduoda vartotojams prekes ir iš gautų pajamų išmoka atlyginimus bei gauna pelną. Todėl labai svarbu, kad pinigų judėjimas būtų gerai suderintas su prekių judėjimu. Tobulosios konkurencijos rinkoje visi subjektai priklauso vienas nuo kito. Sutrikus bent vienai grandžiai, sutrikdomas ir kitų grandžių darbas. Kainos, už kurias perkami produktai, priklauso nuo jų gamybos kaštų, vartotojų pajamų bei poreikių, pasireiškiančių tų produktų paklausa.

12,Pasiūlos dėsnis ir jos kreivė. Pasiūlą formuoja gamintojas. Remdamasis potencialia prekės pakalusa ir kaina, gamintojas pasirenka prekės kiekį, kurį jis gamins ir siūlys rinkoje. Pasiūla tai prekės kiekio, kurį gamintojas nori ir gali parduoti rinkoje, ryšys su kaina, už kurią prekė parduodama. Pasiūlos funkcija vadinama pasiūlos priklausomybė nuo ją lemiančių veiksnių: QSA=f(PA,PB...PZ,PK,PL,K,T,N,...) čia QSA-A prekės pasiūlos kiekis; PA-A prekės kaina; PB...PZ-kitų prekių kainos; K-naudojimo technologija; T-mokesčiai ir dotacijos, valstybinis reguliavimas; N-gamtinės sąlygos; ...-kiti veiksniai. Jei visi veiksniai yra pastovūs išskyrus kainą, tai QSA=f(PA). Pasiūlos dėsnis tvirtina, kad kai prekės kaina didėja, esant kitoms vienodoms sąlygoms, pasiūlos kiekis taip pat didėja, o kai kaina mažėja, ir kiekis mažėja, t.y.

17.Mažėjančio ribinio naudingumo dėsnis. Naudingumo egzistavimo sąlyga yra ta, kad prekė vartotojui reikalinga. Galime išmatuoti kilogramo dešros naudingumą klausdami savęs, kiek kitos prekės esame pasirengę atiduoti už jį. Kiekinio požiūrio atstovai naudingumą išreiškė jutilais ir pinigais.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • 4 puslapiai (4553 žodžiai)
  • Gera ekonomikos špera
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Gera ekonomikos špera. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/gera-ekonomikos-spera.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 08:52
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo