Gimdymas ir naujagimis


Medicinos skaidrės. Gimdymas ir naujagimis. Kas yra gimdymas? Atsidarymo laikotarpis. Vaisiaus išstūmimo iš gimdos laikotarpis. Placentinis laikotarpis. Gydytojų pagalba gimdant. Makšties angos pjūvis. Vakuuminis siurblys ir akušerinės replės. Cezario pjūvis. Moterų savijauta po gimdymo. Naujagimis. Apgar skalė. Neišnešiotas naujagimis. Naujagimio maitinimas. Adaptyvus naujagimio elgesys. Sensorinės sistemos. Naujagimių refleksai. Literatūra.


Yra trys žinomi ženklai, kad gimimas ne už kalnų: gimda pradeda reguliariai susitraukinėti (sąrėmiai), nuteka vandenys ir pasirodo kraujingų išskyrų. Sąrėmiai turi kartotis ne rečiau kaip kas 10-15 min.

Tai pats ilgiausias gimdymo laikotarpis. Dažniausiai jo pabaigoje nubėga vaisiaus vandenys. Pirmą kartą gimdančioms šis laikotarpis trunka 12-14 val., antrą ir daugiau – 4-6 val. Vartojant medikamentus, skatinančius gimdymo veiklą, jis sutrumpėja.

Jo metu vaisius išstumiamas per gimdymo takus. Pirmą kartą gimdant jis trunka 1-2 val., gimdant antrą ir daugiau kartų – 20 min.

Skiriami du etapai: placentos atsidalijimo ir jos užgimimo. Placentos atsiskyrimas prasideda vaisiui užgimus ir baigiasi placentos išstūmimu. Kai placenta atsiskiria nuo gimdos sienelės, gimda susitraukinėja, kad sustabdytų kraujavimą. Šis laikotarpis pavojingas gimdyvei dėl galimo nukraujavimo.

Ko gero, viena dažniausiai pasitaikančių gimdymo komplikacijų yra anoksija (deguonies stoka). Taip atsitinka, kai kūdikis gimdymo kanalais į priekį juda ne galva, o kojomis arba sėdmenimis. Jei naujagimis deguonies negauna ilgiau kaip 10 min., gali atsirasti centrinės nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių sistemos, kvėpavimo sistemos ar inkstų pažeidimų.

1. Makšties angos pjūvis (epiziotomija); 2. Vakuuminis siurblys ir akušerinės replės; 3. Cezario pjūvis.

Jis yra atliekamas, kai gimdymas užtrunka per ilgai arba kai moteris būna taip išsekusi, kad nebepajėgia pati gimdyti; kai gimdymą reikia užbaigti naudojant vakuuminį siurblį arba akušerines reples; kai vaiko galva labai didelė.

 • Medicina Skaidrės
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Monika
 • 38 puslapiai (1539 žodžiai)
 • Universitetas
 • Medicinos skaidrės
 • MS PowerPoint 1027 KB
 • Gimdymas ir naujagimis
  10 - 7 balsai (-ų)
Gimdymas ir naujagimis. (2015 m. Birželio 10 d.). http://www.mokslobaze.lt/gimdymas-ir-naujagimis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 06:03