Gimdymas namuose


Įvadas. Gimdymo teoriniai aspektai. Gimdymas XVI – XX a. pr. Lietuvoje. Gimdymo sąlygos Lietuvoje šiandien. Gimdymo namuose privalumai ir trūkumai. Gydytojų požiūris į gimdymą namuose. Gimdytų tik ligoninėje. Gimdė namuose ir nesigaili. Tyrimo metodika ir organizavimas. Tyrimo imtis. Sociodemografiniai parametrai. Tyrimo rezultatų analizė. Išvados. Informacijos šaltinių sarašas. Priedai.

Gimdymas namuose šių dienų aktualijose atrodo jau nelabai svarbi tema, kadangi labai daug apie tai kalbėta, perkalbėta, diskutuota forumuose, socialiniuose tinkluose , televizijos laidose ir t.t. Labai daug gydytojų išsakė nuomonę šiuo klausimų, daug žinomų Lietuvos žmonių papasakojo savo gimdymo namie istorija, patirtį. Ir tai yra iškylanti tema diskusijai, žiniasklaidoje pasirodžius pranešimams apie sėkmingai ar nesėkmingai pasibaigusi kūdikio atėjima į šį pasaulį namuose, ar kokiai žinomai moteriai viešai pareiškus norą gimdyti namuose.

Todėl manau, kad tai visada bus aktuali ir įdomi tema mums ir mūsų ateities kartoms, kadangi ji sukelia daug diskusijų ir minčių.

Vaiko gimimas yra didžiulis džiaugsmas ir svarbus įvykis dviejų žmonių gyvenime ir daugėja moterų, kurios linkusios rinktis gimdymą namuose, o ne ligoninėje. Žinoma gydytojai tokiam pasirinkimui prieštarauja dėl galimo pavojaus tiek kūdikiui tiek būsimai mamai. Juk namuose nėra sterilu, kad ir kaip bevalytum ar dezinfekuotum, o kilus bet kokioms komplikacijom skubi med. pagalba gali nespėti atvykti laiku.

Gimdymą namuose pasirenkančios moteris savo pasirinkimą teisina tuo, kad namuose gimdyti yra komfortiškiau, ramiau nei gydymo įstaigoje. Ji mažiau jaudinasi, pergyvena, nervinasi, namie gali pasirinkti gimdyti savo lovoje, vonioje ar specialiai tam reikalui paruoštame baseinėlyje. Bet mūsų šalyje yra privačių klinikų į kurias gali kreiptis moterys turinčios ypatingų norų bei sąlygų gimdyti. Daugelis moterų bijodamos skausmo, ypač jei tai pirmas gimdymas, nori gimdyti su nuskausminamaisiais, tačiau gydytojai pataria gimdyti kuo natūraliau. Tačiau pareiškus norą gimdyti namie, kaip senovėje gimdė mūsų prosenelės, be jokių vaistų ir gydytojų, natūraliai, gydytojai pradeda prieštarauti, kad toks natūralumas rizikingas. Taigi, gimdymas namuose, už ar prieš?

Darbo tikslas: išsiaiškinti ar Lietuvos žmonės yra Už ar Prieš gimdymą namuose.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti, kokias gimdymo sąlygas turėjo mūsų prosenelės ir kokias sąlygas ligoninėse gali rinktis šiandieninės gimdyvės

Apžvelgti gimdymo namie privalumus bei trūkumus.

Išsiaiškinti gydytojų požiūrį į gimdymą namuose.

Išsiaiškinti respondentų nuomonę apie gimdymą namuose.

Gimdymas - fiziologinis procesas, per kurį iš gimdos išstumiamas vaisius, jo dangalai ir placenta. Normalus gimdymas prasideda 38-41 nėštumo savaitę (arba 274-287 dienos skaičiuojant nuo pirmųjų mėnesinių dienos). Gimdymas įvykęs 28 – 37 nėštumo savaitę, vadinamas priešlaikiniu, po 41 – pavėluotu; iki 28 nėštumo savaitės nutrūkęs nėštumas vadinamas persileidimu (abortas). Pirmą kartą gimdančiai gimdyvei trunka vidutiniškai 14-20 valandų, vėliau 7-10 valandų.

Atsidarymo fazėje išsilygina ir visiškai atsidaro gimdos kaklelis. Pirmą kartą gimdančiai tai trunka vidutiniškai 12-16 h, vėliau 6 - 9h. Per sąrėmius susitraukiant gimdos raumenims, gimdos dugno ir jos kūno sienelės sustorėja, o apatinės dalies – išsitempia ir suplonėja; vaisius stumiamas žemyn, jo galva prisispaudžia prie gimdos sienelių ir priekinius vaisiaus vandenis atskiria nuo užpakalinių (pastarieji sušvelnina vis didėjantį gimdos spaudimą vaisiui, saugo jį nuo traumų). Gimdos kaklelis po truputį atsidaro tiek, kad pro jį galėtų pralįsti vaisiaus galva. Šios fazės pabaigoje vaisiaus dangalai plyšta ir nuteka priekiniai vandenys (jų paprastai būna 100 - 200 ml; užpakaliniai nuteka naujagimiui gimus).

Vaisiaus išstūmimo fazė prasideda visiškai atsidarius gimdos kakleliui ir baigiasi vaisiaus užgimimu. Pirmą kartą gimdančiai ji trunka vidutiniškai 1-2h, kitą kartą – nuo 5-10 min iki 1h. Šiuo metu sustiprėja ir padažnėja sąrėmiai, atsiranda stangos – pilvo preso ir liemens skersaruožių raumenų susitraukimai, padidinantys sąrėmių jėgą. Stangos atsiranda nevalingai, bet gimdyvė gali jas stiprinti arba slopinti (tada sutrumpėja arba pailgėja išstūmimo fazė). Stanginimasis gimdyvei yra pati sunkiausia gimdymo dalis, atimanti daug fizinių ir psichinių jėgų. Vienu metu veikiant sąrėmiams ir stangoms, priešinantis gimdymui takų kietiesiems audiniams, vaisius pamažu slenka žemyn, prisitaikydamas prie jų formos.

  • Microsoft Word 191 KB
  • 2015 m.
  • 27 puslapiai (4466 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Gimdymas namuose
    10 - 10 balsai (-ų)
Gimdymas namuose. (2015 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/gimdymas-namuose.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 10:26
×