Gimtieji namai lietuvių literatūroje


Lietuvių rašinys.

Gimtieji namai lietuvių literatūroje.


Namai. Toks paprastas žodis. Nesudėtingas - bet penkios raidės. Šį žodį dažnai vartojame savo kasdienėje kalboje jo net nepastebėdami, neįsigilindami į šio, atrodo, paprasto žodžio prasmę. Gimtinė neretai yra vaizduojama ir rašytojų kūriniuose. Pagrindiniu kūrybos objektu ji pasirenkama, nes yra kiekvieno žmogaus pradžia, dažno kūrėjo įkvėpimo šaltinis. Taip pat tai vienintelė šventa ir ypatinga vieta, kuri apibūdina mūsų vidines savybes ir kur gali nurimti ir pasijusti saugiu.

Gimtieji namai – labai svarbus lietuvių literatūros objektas, nes tai vienintelė tokia šventa, ypatinga vieta, suteikianti saugumo jausmą, sauganti vaikystės prisiminimus. Joje gali jaustis pačiu savimi. Gimtinės ypatingumą pastebime J.Apučio novelėse. Jose nuolat kartojama scena: tėvas, motina ir vaikas sėdi prie stalo. Tai sakralinis ir, tuo pačiu, magiškas aktas. Tėviškė – tai šventa vieta, kur tu esi didelis ir saugus. Čia tėvas aria dobilieną, motina kūrena krosnį, vaikas eina į ganyklą. Tėvai tavimi rūpinasi, užtikrina saugumo ir ramybės jausmą. Tai uždara veiksmo erdvė, kur visi daiktai jaukiai glaudžiasi prie tavęs. Novelėse jie apgaubti atsisveikinimo liūdesio, nes yra prarasti, jau nurašyti techniškosios civilizacijos, išardžiusios valstiečio buities uždarą erdvę. Šie neypatingi ir įprasti veiksmai asocijuojasi su vaikyste, šilčiausiais jos prisiminimais. Tačiau kad ir kaip gera namuose, vaikai užauga ir turi palikti gimtąjį lizdą. Dažnoje novelėje vaizduojama šeima: tėvas su motina turi savo likimą, o šeimoje augantis vaikas negalės čia likti, turės išeiti į platųjį pasaulį, susidurti ne tik su gėriu bei grožiu, bet ir su blogiu bei bjaurastimi. Namai – tai vieta, kurioje pasilieka geriausias laikas beveik kiekvieno žmogaus gyvenime - vaikystė, todėl vieną dieną ją palikus, ši vieta kelia beprotišką ilgesį. Taip pat tėviškė šio autoriaus kūryboje vaizduojama kaip priešprieša aplinkiniam pasauliui. Namai – tai, kas tikra, šventa, jauku ir saugu, o pasaulis – tai tarsi naujos galimybės, troškimų išsipildymas.

 • Lietuvių kalba Rašiniai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Jolita
 • 5 puslapiai (1829 žodžiai)
 • Mokykla
 • Lietuvių rašiniai
 • Microsoft Word 31 KB
 • Gimtieji namai lietuvių literatūroje
  10 - 4 balsai (-ų)
Gimtieji namai lietuvių literatūroje. (2016 m. Kovo 04 d.). http://www.mokslobaze.lt/gimtieji-namai-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 21:34