Gimtojo burnių kaimo asmenvardžiai ir tarmė


Burniu kaimo istorija. Burniu kaimas. Gyventoju skaicius siandien tuzuose. Kursinis+darbas+apie+asmenvardžius. Gimtojo kaimo asmenvardziai ir tarme. Tarmių kulturinė tapatybe. Tarme padeda issaugoti.

Gimtojo burnių kaimo asmenvardžiai ir tarmė. įvadas. Vardų klasifikacija. Pavardžių klasifikacija. Zoonimų klasifikacija. Tarmės analizė. Išvados. Literatūra. Priedai.

Gimtasis Burnių kaimas nuo seniūnijos centro ir žymaus Žemaitijos miestelio – Kražių – yra nutolęs 5 km į vakarus. Tai nedidelė gyvenvietė, išsidėsčiusi abipus kelio. Naujoji kaimo dalis dar vadinama Grupine. Kaime šiandien gyvena 59 gyventojai, kurie yra 24 šeimų nariai. Svarbu pastebėti, kad visi kaimo gyventojai yra lietuviai, jų gimtoji kalba – lietuvių. Gausiausios yra Žiauberių, Pelurčių, Barauskų šeimos. Beje, jauniausiam kaimo gyventojui - šešeri metai. Tai rodo, kad kaimas sensta, mažėja jaunų šeimų. Tai iš dalies ir buvo paskatinimas ištirti gimtojo kaimo asmenvardžius ir tarmę, nes senstant kaimui sunku tikėtis, kad be mokinių kas nors imsis panašių tyrimų.

Mūsų darbo tikslas – ištirti Kelmės rajono Kražių seniūnijos Burnių kaimo asmenvardžius – gyventojų vardus ir pavardes, zoonimus bei gimtąją tarmę. Rengdamos darbą, pirmiausia aplankėmė Kražių seniūniją, kur dirba Neringos tėtis, pasidomėjome gyventojų sąrašais. Pasirodo, per paskutiniuosius metus viena šeima išvyko gyventi į užsienį, todėl kaimas dar sumažėjo, nors išvykusi keturių asmenų šeima tebėra registruota Burniuose. Po to lankėme kaimo gyventojus, pasitikrinome jų vardus, pavardes, teiravomės pravardžių, surašėme gyvulių vardus. Berniškiai mus, savo kaimo vaikus, priėmė šiltai, tik ilgai nesuprato apsilankymo tikslo, nes yra pratę tik prie visuotino gyventojų surašymo. Galbūt šiek tiek žiūrėjo įtariai, tačiau suteikė visą reikiamą informaciją. Nors teigiama, kad Burnių kaimo pavadinimas kildinamas nuo lietuviško ,,burnoti“ – bartis, bambėti, tokio pomėgio, lankydamos kaimo gyventojus, tikrai nepastebėjome.

Surinkusios informaciją turėjome aiškų tikslą ne tik pateikti vardų, pavardžių, zoonimų sąrašą, bet ir ištirti jų kilmę ir reikšmę, sugrupuoti, daryti išvadas. Taip pat lyginome savo gimtąją tarmę su literatūrine kalba. Turėjome tikslą užrašyti ir ištirti pravardes, tačiau, pasirodo, tik šeši gyventojai turi pravardes: Dupka, Tuzas, Čepajevas, Šeškė, Kirstukas, Meksikietis. Pravardžių kilmę galime aiškinti taip: Tūzas – storas, rajus; Čepajevas – panašus išvaizda į rusų karvedį, Šeškė – mažo ūgio ir išdidi moteris, Kirstukas – mažo ūgio, susitraukęs vyras, Meksikietis – žmogus, kuris mėgsta meksikiečių melodramas.

Rengdamos darbą analizavome mokslinę literatūrą: ieškojome informacijos žodynuose, žinynuose, skaitėme literatūrą apie tarmę – knygas ir straipsnius, naršėme internetinėse svetainėse.

  • Filologija Tyrimas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2013 m.
  • 19 puslapių (3492 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Aurimas
  • Gimtojo burnių kaimo asmenvardžiai ir tarmė
    10 - 3 balsai (-ų)
Gimtojo burnių kaimo asmenvardžiai ir tarmė. (2013 m. Vasario 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/gimtojo-burniu-kaimo-asmenvardziai-ir-tarme.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 08:34
×