Ginčo kultūra


Įvadas. Ginčas. Ginčo taisyklės. 1-oji taisyklė. 2-oji taisyklė. 3-ioji taisyklė. 4-oji taisyklė. Ginčo kultūra. Polemika. Ginčo taktika ir technika. Įrodinėjimas. Įtikinimas. Išvados. Literatūriniai šaltiniai.

Kasdienis bendravimas vyksta „atviroje“ erdvėje, t.y. nesuvaržytoje laiko ir vietos aplinkoje, į jį įtraukiama daugybė žmonių. Tuo tarpu profesinis bendravimas vyksta „uždaroje“ aplinkoje, sąlygotoje profesijos, darbo vietos bei laiko. Žmonės čia bendrauja gaudami užduotį, atlikdami skubius užsakymus, ginčydamiesi, klausydamiesi priekaištų, juokaudami. Bendravimo kultūra – žmonių tarpusavio santykių tobulumo laipsnis. Ji daro įtaką ir bendrai darbo kultūrai.

Ginčai darbe -jie tokie įvairūs, kokie tik gali būti, ir žinoma, jų negalima išspręsti pasitelkus vien diplomatiniais sugebėjimais. Taip pat savo jausmų neįmanoma sutramdyti elgesio taisyklėmis. Vis dėlto yra visuotinų taisyklių, padedančių sušvelninti ginčus bei įtampą, susidarančią jų metu, ir surasti paprastesnius jų sprendimus. Svarbiausia rasti šio reiškinio priežastis ir reaguoti į patarimus, kaip derėtų elgtis.

Ginčas gali būti tiesos ieškojimo, idėjos tikrinimo ir jos pagrindimo priemonė. Kad rastų teisingą sprendimą, polemistai lygina įvairiausius požiūrius į vieną ar kitą problemą. Jie gina kurią nors mintį siekdami sužinoti, kokie gali būti jai prieštaraujantys arba ją paremiantys argumentai. Tokiame ginče atidžiai parenkamos ir analizuojamos prielaidos, įvertinami kitos šalies požiūriai ir pozicijos. Galima teigti, kad šiuo atveju vyksta bendras tiesos ieškojimas. Toks ginčo tikslas gali būti ir oponento įtikinimas. Ginčo dalyvis turi tvirtai tikėti tuo, kuo nori įtikinti savo savo oponentą. Ginču gali būti siekiama ir pergalės dėl įvairių motyvų. Vieni yra įsitikinę savo teisumu ir iki galo gina savo pozicijas. Kitiems pergalė reikalinga savęs įtvirtinimui. Tretiems tiesiog patinka laimėti. Gana dažnai pasitaiko ginčas dėl ginčo. Tai tam tikras žaidimas.

Ginčo specifiką lemia žmonių, dalyvaujančių aptariant problemą, skaičius. Pagal šią charakteristiką ginčus galima suskirstyti į tris grupes:

ginčas monologas – kai žmogus ginčijasi pats su savimi (vidinis ginčas);

ginčas dialogas – kai ginčijasi du žmonės;

ginčas polilogas – ginče dalyvauja daugiau nei du žmonės.

Taip pat ginčai gali vykti dalyvaujant trečiajai šaliai – stebėtojams. Stebėtojai, net jei nepareiškia savo nuomonės, turi įtakos ginčo dalyviams. Šiuo atveju ginčo dalyviai parinkdami ir pateikdami argumentus atsižvelgia į trečiąją šalį.

Ginčas savo forma gali būti sakytinis arba rašytinis. Jei ginčas sakytinis, tai jo dalyviai kontaktuoja tiesiogiai, o rašytinė forma komunikaciją daro tarpininkaujamą. Sakytiniai ginčai paprastai būna apriboti erdvės ir laiko. Rašytiniai ginčai trunka kur kas ilgiau. Sakytiniame ginče, ypač jeigu jis vyksta dalyvaujant stebėtojams, labai svarbus gebėjimas tvirtai laikytis savo nuomonės, greita reakcija, mąstymo gyvumas.

  • Microsoft Word 173 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2491 žodžiai)
  • Universitetas
  • Odeta
  • Ginčo kultūra
    10 - 8 balsai (-ų)
Ginčo kultūra. (2015 m. Rugpjūčio 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/ginco-kultura.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 07:11
×