Gintaras Lietuvos auksas referatas


Įvadas. Gintaro atsiradimas. Legenda apie jūratę ir kastytį (ištraukos iš kūrinio). Garsių žmonių mitys apie gintaro kilmę. Tikroji gintaro susidarymo teorija. Radimvietės. Prekyos keliai. Ceminė sudėtis. Gintaro rūšys. Sukcinitas. Gedanitas. Simetitas. Rumentas. Glesitas. Stantenitas. Bekeritas. Alingitas. Birmitas. Inkliuzai. Fizikinės savybės. Cheminės savybės. Apdirbimas. Panaudojimas. Išvados. Literatūra.

Mane domina minerologija. Ypač didelis dėmesys gintarui. Pažiūrėjus į gintarą, nuo jo atsimuša spindulys, atrodo, kad pati saulė jame apsigyvenusi. Prasidėjus paauglystei vis noriu dabintis gintaro papuošalais ir laikui bėgant pradėjau juo domėtis. Aš perskaičiau porą knygų, persiskaičiau informacijos nternete ir sužinojau apie jį daug įdomių faktų. Todėl ir nusprendžiau referatą rašyti apie gintarą.

Švedų gamtininkas K. Linėjus pirmasis pateikė įrodymų, jog gintaras augalinės kilmės. Jo teiginius vėliau patvirtino M. Lomonosovas, G. Berentas, H. R. Gebertas, R. Kasparis, H. Konvencas, F. S. Bokas, A. Šveigeris ir kiti mokslininkai. Iš lietuvių pirmasis plačiau apie gintarą rašė istorikas S. Daukantas. 1812m. buvo rastas gintaro grynuolis su medžio šakele viduryje. Mokslininkai nustatė, kad prieš 35 - 40 milijonų metų, o kai kas tikina, jog prieš 45 - 50 ar net 70 milijonų metų, dabartinės Baltijos jūros, visos Skandinavijos vietoje augę spygliuočiai miškai. Iš tų medžių dėl menkiausio žievės pažeidimo tekėdavo labai gausiai sakų. Varvėjo kamienais ant žemės. Juos užklodavo ne tik žemė, bet ir vandenys, kai kurie tai atsirasdavo, tai nuslūgdavo. Sakai nesunyko, virto kietuoliu, kurį ir vadiname gintaru. Sakyti, kad gintaras - suakmenėję sakai, mūsų garsaus mokslininko gintaristo V. Katino nuomone, klaidinga. Todėl jis siūlo vadinti gintarą eoceno laikotarpio pušų sakais, kurie pakito dėl polimerizacijos ir autooksidacijos.

Geologo G. Šikunovo nuomone, Kaliningrado srities Jatarno kasyklos gintaro klodai, kurių storis keliolika metrų, susidarė iš atneštinės gintaro turinčios žemės. Vadinamoji ,,mėlynoji žemė” į dabartinės Kaliningrado srities teritorijoje buvusią įdubą vandenynų atplukdytą iš šiaurės, kur augo sakingi medžiai. Per miškus kriokė sraunios upės, vertė medžius, ardė nusėdusią žemę, kurioje gulėjo sukietėję sakai, nešė gintaro luitus į ežerus, jūrą. Gintaro grynuoliai pasiekė dabartinę Angliją, o pietuose buvo nuplukdyti iki Kijevo. Ypač stori jo klodai nugulė Kuršmarių dugne. 1862 - 1890 metais iš marių iškelta virš 2250 tonų gryniausio gintaro. Manoma, kad pietuose miškas siekė Nidą, vakaruose ėjo iki danų Bornholmo salos, o šiaurėje plytėjo iki linijos Talinas - Stokholmas. Ne visi tokiai minčiai pritaria.

Gintaro varvekliai (2) skirstomi į mikrovarveklius ir makrovarveklius. Mikrovarvekliai - stambių varveklių užuomazgos. Makrovarvekliai susidarydavo sakams tolydžiai tekant iš sužalotos medžio vietos. Dauguma varveklių turi aiškias prikibimo žymes.

Dabartinėje Kaliningrado dalyje yra didžiausi pasaulyje gintaro telkiniai. Gintaro randama ne tik Baltijos pakrantėse, bet ir Ukrainoje, Lenkojoje, Vokietijoje, Danijoje, Pietų Švedijoje. Fosilinių sakų telkinių yra Mandžiūrijoje, Tailande, Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje, Afrikoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Šiaurės Grenlandijoje, Meksikoje, Brazilijoje, Gvianoje (5). Tačiau didžiausi tikrojo gintaro klodai slūgso Pabaltijyje. Čia labiausiai išvystyta ir gintaro pramonė.

Jau I amžiaus viduryje egzistavo gerai žinomi gintaro prekybos keliai ir prekyvietės. Gintaras buvo labai brangus, ypač Romoje. Mažutė gintarinė figūrėlė buvo parduodama brangiau negu dideli ir stiprūs žmonės.

Gintaras ne metalas, ne akmuo, ne druska, ne suakmenėjusi anglis. Tai stambiamolekulinis organinių rūgščių junginys, kurio sudėtyje yra 79% anglies, 10,5% vandenilio, 10,5% deguonies. Jo formulė C10H16O.

  • Microsoft Word 1138 KB
  • 2015 m.
  • 22 puslapiai (3612 žodžiai)
  • Monika
  • Gintaras Lietuvos auksas referatas
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Gintaras Lietuvos auksas referatas. (2015 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/gintaras-lietuvos-auksas-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 14:27
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo