Gipsas medicinoje


Įvadas. Pagrindinės gipso fizinės savybės. Gipsinių medžiagų panaudojimas stomatologijoje. Reikalavimai keliami protezų gamybai naudojamoms medžiagoms. Gipso kristalizacija. Stomatologinių gipsų savybės (tipinės vertės). Naudojimas. Privalumai ir trūkumai. Išvados. Informacijos šaltiniai.

Pirmo tipo gipsas yra naudojamas atspaudų gamybai. Kadangi jis yra kietas ir trapus, nesideformuoja, jo negalima nuimti nuo dantų lanko ir todėl negali būti naudojamas dantis turintiems pacientams. Ši medžiaga turi santykinai trumpą 4-5 minučių kietėjimo laiką burnos ertmėje. Tai yra svarbu, nes ilgesnis kietėjimo laikas pacientui gali būti nemalonus. Norint sutrumpinti kietėjimo laiką pridedami priedai - katalizatoriai. Šis gipsas turi santykinai mažą 0.13 proc. plėtimąsi, iš dalies dėl aukšto V/M 0.6 santykio.

Modelių minkštam gipsui keliami reikalavimai yra minimalūs, kadangi jis nenaudojamas burnos ertmėje . Gipsas naudojamas gaminti diagnostinius modelius. Jis paprastai yra maišomas 0.5 V/M santykiu, ir jo plėtimasis yra didesnis (0.3 proc.) nei I klasės minkšto gipso. Šis minkštas gipsas yra tvirtesnis už I kl., kadangi V/M santykis yra mažesnis, ir sumažėja bendras medžiagos poringumas po išdžiūvimo.

Šis supergipsas yra naudojamas atspaudų atpylimui, darbiniams ir diagnostiniams modeliams, nuimamų protezų gamyboje. Jis yra tvirtesnis ir kietesnis negu II kl. minkštas gipsas, vadinasi, ir patvaresnis. Šis supergipsas yra tvirtesnis dėl mažesnio V/M santykio, kuris yra 0.3. Šios medžiagos plėtimasis kinta nuo 0.15 proc. iki 0.20 proc. priklausomai nuo naudojamų priedų. Šio supergipso plėtimasis yra mažesnis negu minkštojo gipso.

Didelio kietumo ir mažo plėtimosi 0.08 proc. supergipsas yra naudojamas išardomų modelių gamyboje, lietų darbų modeliavimui. Didesnis tvirtumas yra dėl 0.24 arba mažesnio V/M santykio.

Šis gipsas naudojamas dantų protezų liejimui ant ugniai atsparių modelių. Kietėjimo plėtimasis siekia 0.3 proc. ir yra pasiekiamas naudojant mažesnį V/M santykį (0.18-0.22), todėl gipso produktai tampa stipresni. Šis gipsas turi padidintą paviršiaus atsparumą, gaunami labai tikslūs modeliai.

Išmatavimų pakitimai, kurie atsiranda modelių gamybos metu ir laboratorinio darbo eigoje, turėtų būti minimalūs, kad būtų sukurtas tikslus protezas. Galutinis protezo tikimas gali priklausyti nuo mažų išsiplėtimų ar susitraukimų balanso, kurie atsiranda skirtingose gamybos stadijose.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (1966 žodžiai)
  • Universitetas
  • Puresugar
  • Gipsas medicinoje
    10 - 4 balsai (-ų)
Gipsas medicinoje. (2015 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/gipsas-medicinoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 03:33
×