Gipsas referatas


Gipso atsiradimas. Kas yra gipsas? Gipso formos. Selenito vardo kilmė. Gipso savybės. Gipso susidarymas. Gipsas Lietuvoje. Statybinio gipso gavyba. Gipso panaudojimas. Gipsas Lietuvos architektūroje. Literatūros sąrašas.


Ankstesniais laikais gipsas buvo vartojamas tūkstančius metų kaip statybinė medžiaga ir kaip architektūrinis detalizavimo elementas. Atrodo, pirmas gipso panaudojimas statyboje įvyko 3700 m.pr. Kr., kai Egiptiečiai panaudojo gipso blokus ir tinką Cheopso piramidės pastate.

Gipsas tarnavo kaip gyvybinė dalis daugelyje garsių statybos projektų istorijoje, puikus to įrodymas - Egipto piramidės. Daugiau kaip tūkstančius metų, šis svarbus mineralas parodė savo įvairiapusiškumą ir tvirtumą ir tapo pagrindiniu dalyku šiandieniuose namuose, pastatuose ir statiniuose.

Selenito vardo kilmė yra gan aiškiai aprašoma. Graikams ši gipso forma priminė žėrutį, dalis jo buvo naudojama šventyklų languose. Graikai pastebėjo, kad saulė, švytinti per šią medžiagą, puošė jų altorius, naktimis atspindėdavo mėnesieną, todėl jie pavadino tai mėnulio deivės Selenės garbei.

Gipso gaminių platų naudojimą įvairiose statybos srityse lemia daugelis teigiamų savybių, kuriomis jie pasižymi:

platus kietėjimo laiko intervalas, varijuojant įvairiomis gipsinių rišamųjų medžiagų rūšimis ir naudojant priedus;

Jis susidaręs išsikristalizavus nuosėdoms iš persotinto ir karštame klimate druskėjančio jūros vandens. Taigi, galima trumpai teigti, jog gipsas susidaro iš įvairių sūrymų .

Prancūzijos ūkininkai naudojo natūralų gipsą kaip dirvožemžio priedą, kad pagerintų derlių.

Naudoti gipsą žemės ūkio tikslais įnešė vienas amerikiets. Per kelionę į Prancūziją, Franklin stebėjo ūkininkus, naudojančius gipsą dirvožemiui. Jam tai padarė įspūdį, tad jis pradėjo entuziastingai skatinti jo naudojimą po savo sugrįžimo į Ameriką. JAV importavo gipsą iš Naujosios Škotijos iki 1792, kai dideli gipso klodai buvo atrasti Niujorko valstijoje. Apytikriai kitus 100 metų, gipso pirminis vartojimas JAV buvo kaip dirvožemio priedas.

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1156 žodžiai)
  • Universitetas
  • Deimantė
  • Gipsas referatas
    8 - 1 balsai (-ų)
Gipsas referatas. (2016 m. Gruodžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/gipsas-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 28 d. 17:30
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo