Glikolize


Maistmedžiagės ląstelėse. Glikolizė. Pieno rūgštis raumenyse. Baltieji ir raudonieji raumenys. Kurtiniai, arkliai ir krokodilai. Etanolinis rūgimas ir alaus gamyba. Uždaviniai. Ląstelės citozolyje ir tarp ląstelių esančiame audinių skystyje visuomet yra gliukozės, aminorūgščių, lipidų ir kt. Medžiagų. [kiek? ] iš kur ten atsiranda šios medžiagos? Visi heterotrofiniai organizmai jas gauna iš aplinkos pro virškinimo sistemą. Žmogaus organizme žarnyno epitelio ląstelės įsiurbia gliukozę, aminorūgštis, gliceriną, riebalų rūgštis, nukleotidus ir kitas smulkiamolekules medžiagas iš žarnos ertmės ir perduoda jas kraujui. Kraujas jas išnešioja po organizmą - pro plonytes kapiliarų sieneles šios medžiagos patenka į tarpuląsčius užpildantį audinių skystį. Žmogaus ląstelės plazmine membrana molekulotrofiškai ima iš audinių skysčio joms reikiamas maisto medžiagas. Iš šių maisto medžiagų ląstelės sintetina riebalus ir kitus lipidus, baltymus, nukleino rūgštis. Jei su maistu gauna nepakankamai daug gliukozės, ląstelės ją gamina iš kitų medžiagų - riebiųjų rūgščių ar aminorūgščių. Jei trūksta keleto aminorūgščių - pasigamina jas perdirbdamos amino rūgštis, kurių pakanka. Tiesa, žmogaus ląstelės išvis nesugeba susintetinti ar sintetina per mažai keleto aminorūgščių, todėl turi jų gauti su maistu. Šios amino rūgštys vadinamos nepakeičiamomis aminorūgštimis.

Ląstelės citozolyje ir tarp ląstelių esančiame audinių skystyje visuomet yra gliukozės, aminorūgščių, lipidų ir kt. Medžiagų. [kiek?] iš kur ten atsiranda šios medžiagos?.

Visi heterotrofiniai organizmai jas gauna iš aplinkos pro virškinimo sistemą.

Neretai ląstelės gauna daugiau maistmedžiagių, negu reikia tuo metu. Tada šis perteklius kraunamas atsargai. Dalis molekulotrofiškai gautų molekulių kaupiama ląstelėje atsarginių medžiagų (glikogeno [1 aukštesniuose augaluose - krakmolo pavidalu. Dumblių ląstelių atsarginiai polisacharidai panašūs į krakmolą, bet kiek kitokie, pvz. , chrizolaminarinas. ], riebalų, kartais - baltymų) pavidalu. Visos ląstelės turi nedidelę atsarginių maistmedžiagių atsargą. Kai kurios ląstelės pritaikytos būtent maistmedžiagėms kaupti. Žmogaus organizme tokią paskirtį atlieka riebalinio audinio ląstelės. Maistmedžiages (daugiausia - glikogeną) kaupia ir kepenų audinys.

Esant reikalui ląstelė suskaido atsarginių medžiagų molekules iki jas sudariusių monomerų. Lygiai taip pat suardomi ir jau atitarnavę ląstelės organoidai ir molekulės. Paprastai tai atlieka lizosomos. Lizosomoje susidariusius monomerus į citozolį permeta lizosomos membranos baltymai siurbliai.

Gliukozė, aminorūgštys ir riebiosios rūgštys, nukleotidai, glicerinas naudojami ląstelei būtinų organinių medžiagų - baltymų, polisacharidų ir pan. Sintezei. Tokiai sintezei būtina energija. Iš kur heterotrofinės ląstelės gauna ši energiją?.

Dalį smulkiamolekulių medžiagų, paprastai gliukozės ir kitų monosacharidų, ląstelė suoksiduoja iki co2 ir h2o. Tam tikrą dalį oksidacijos metu išsiskiriančios energijos perima tuo pačiu metu sintetinamos atp molekulė pirmas energijos iš maisto gavimo etapas yra ląstelės citozolyje vykstanti glikolizė [2 gr. Glykys (saldumas) + gr. Lysis (tirpdymas, atskyrimas). ].

Glikolizė - gliukozės [3 glikolizėje skaidoma ne tik gliukozė, bet ir kiti monosacharidai, pavyzdžiui, fruktozė ir galaktozė. Disacharidai prieš glikolizę hidrolizuojami į juos sudarančius monosacharidus (maltozė į dvi gliukozės molekules, laktozė - į gliukozę ir galaktozę, sacharozė - į gliukozę ir fruktozę). ] molekulių, turinčių c atomus, palaipsninis skaidymas iki dvigubai mažesnių pirovynuogių rūgšties molekulių, turinčių tik po c atomus, kurio metu dalis išsiskiriančios energijos verčiama atp energija.

Glikolizę atlieka citozolio glikoliziniai fermentai. [glikolizės grandinė struktūrinėmis formulėmis].

Glikolizėje su gliukozės skaidymu suporuota atp sintezė.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (1754 žodžiai)
  • Veronika
  • Glikolize
    10 - 3 balsai (-ų)
Glikolize. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/glikolize.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 27 d. 05:18
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo