Globa ir rupyba


Šeimos teisės įvadas. Globa ir rūpyba. Neveiksnūs asmenys. Ribotai veiksnūs asmenys. Globėjo ir rūpintojo teisinės padėties skirtumai. Nepilnamečių globos ir rūpybos organizavimas.

Kaip tinkamas apsaugos mechanizmas yra sukurta tokių asmenų globos ir rūpybos sistema. Kitaip tariant, siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti neveiksnių arba ribotai veiksnių asmenų teises bei interesus, jiems yra skiriama globa arba rūpyba.

Matom, kad esminis dalykas, lemiantis globos ir rūpybos nustatymą asmeniui, yra siejamas su jo veiksnumu.

asmenys, kurių veiksnumą teismas apribojo dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotinėmis ar toksinėmis medžiagomis;

Toliau bus atskirai kalbama apie šias asmenų grupes (apie veiksnius asmenis yra kalbėta anksčiau).

Įstatymas nustato, kad nepilnamečiai iki 14 metų amžiaus yra neveiksnūs ir todėl jie turi būti globojami (įstatymas nustato jiems globą ir jais rūpinasi globėjas), siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti tokių asmenų teises ir teisėtus interesus.

asmenys, kurių veiksnumą teismas apribojo dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotinėmis ar toksinėmis medžiagomis.

Taip pat rūpyba teismo sprendimu gali būti nustatoma ir veiksniems asmenims, kurie dėl fizinės savo būklės (senatvė, fizinė negalia) negali tinkamai pasirūpinti savimi.

Apibendrinus visa tai, kas anksčiau yra pasakyta, norisi akcentuoti globėjo ir rūpintojo teisinės padėties skirtumus.

Globėjas yra teisėtas savo globotinio atstovas ir pats jo (globotinio) vardu bei interesais sudaro visus reikalingus sandorius.

Kai vaiku dėl įvairių priežasčių nesirūpina jo teisėti atstovai- tėvai, juo privalo pasirūpinti kiti asmenys – globėjai (rūpintojai).

Vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatoma savivaldybės administracijos direktoriaus sprendiniu. Tokia pat tvarka yra skiriamas ir vaiko globėjas (rūpintojas).

Vaiko nuolatinė globa (rūpyba) nustatoma teismo nutartimi. Tokia pat tvarka yra skiriamas ir vaiko globėjas (rūpintojas).

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2016 m.
  • 5 puslapiai (1870 žodžiai)
  • Universitetas
  • Diana
  • Globa ir rupyba
    10 - 3 balsai (-ų)
Globa ir rupyba. (2013 m. Spalio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/globa-ir-rupyba.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 16:26
×