Globalizacijos, kaip naujos socialinės tvarkos, bruožų sociologinė analizė


Įvadas. Globalizacijos samprata. Globalizaciją skatinantys veiksniai ir stiprėjimo priežastys. Globalinės kaip socialinės tvarkos sudėtinės dalys. Ekonominė globalizacija. Politikos globalizacija. Komunikacinės technologijos globalizacija ir integracija. Kultūros globalizacija. Globalizacijos kritika. Išvados. Literatūra.


Temos pasirinkimo motyvai. Mes dabar gyvename labai sudėtingame ir prieštaringame laikotarpyje, kuris pasižymi itin sparčia mokslo ir technologijų pažanga, taip pat naujų socialinių ir ekonominių galimybių ir perspektyvų atsiradimu. Man įdomu išsiaiškinti, kokie globaliniai procesai, kurie pasireiškia visuotiniais mastais ir pasižymi globaliniais požymiais, keičia žmonių gyvenimo būdą, gyvenimo kokybę, kokias suteikia galimybes ir perspektyvas. Tikiuosi išsiaiškinti, kokie globaliniai procesai yra laikytini viso pasaulio mastu ir kokią įtaką jie daro ekonomikai, politikai, kultūrai ir t.t. Taip pat noriu sužinoti ir išsiaiškinti globalizacijos procesų esmę, koks jų poveikis žmogui, jo aplinkai ir pasauliui ir ar šie globalizacijos procesai atneša tiktai teigiamus padarinius.

Bendras darbo kontekstas. Per paskutiniuosius dešimtmečius pasaulyje įvyko didelės permainos, dėl kurių vyksta žmonijos susivienijimas ekonominėse, politinėse, kultūrinėse sistemose, siekiant pašalinti šalių sienas ir sudaryti sąlygas dalintis savo talentais, pasiekimais ir ekonomika. Pavyzdžiui, nuvažiuoji į bet kurią pasaulio vietą ir ten randi coca colos, arba gali nusipirkti akcijų visose pasaulio biržose ir investuoti į bet kurios šalies įmones, prisijungęs prie interneto gali nusipirkti viską, ko geidžia širdis. Taip pat faktas, kad važinėjame automobiliais kurių dalys pagamintos Pietų Amerikoje, truputis Azijoje, truputis Europoje, o galbūt ir Jungtinėse Valstijose. Ir kaip faktas, kad visame pasaulyje buvo rodytas režisieriaus Spilbergo paskutinis filmas. Pagalvojus globalizacija turėtų reikšti pinigų ir produktų žiedinį srautą. Bet ar taip yra ? Pavyzdžiui pasaulis mato amerikiečių filmus, o ar amerikiečiai mato pasaulio filmus? Taigi matome, kad globalizacijos fenomenas yra sudėtingesnis nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Kai įsigiliname į šio proceso priežastis ir padarinius, tampa aišku, kad globalizacijos procesų sukeltoms pasekmėms nėra būdingas tam tikras bendrumas, kaip kad paprastai galvojama. Visi mes norom ar nenoromis, patys ar kieno verčiami judame į priekį. Kai kurie mūsų tampa globaliais žmonėmis, o kiti yra lokalioje padėtyje, tokioje padėtyje, kurioje globalieji duoda toną ir kuria gyvenimo žaidimo taisykles.

Temos naujumas. Knygos ar leidiniai globalizacijos tema nėra naujiena, nes globalizacijos tema yra nauja ir madinga. Mokslinių straipsnių ir knygų pasaulio globalėjimo klausimais yra daug. Tačiau knygų ir publikacijų gausa nereiškia, kad globalizacijos tema yra deramai ištirta, kad argumentai šia tema yra patikimi, o rezultatai brandūs. Mokslininkai, straipsnių autoriai, politikai, tyrėjai vieningai nesutaria ir skirtingai, subjektyviai interpretuoja daugelį globalizacijos reiškinių. Bendrąja prasme skirtingi autoriai globalizaciją pateikia skirtingame kontekste, ne retai skiriasi ir pati terminologija bei sąvokų apibrėžimai. Tokie autoriai, kaip A. Gidens, D. Held, A. McGrew, J. Tomlinson kalba apie globalizacijos ir ekonomikos, politikos, kultūros sąsajas, tyrinėja ir bando apčiuopti svarbiausius globalizacijos veiksnius šiose srityse. Kiti autoriai, kaip Z. Bauman, P. Gylys siekia apčiuopti globalizacijos esmę ir išryškinti prieštaringą globalizacijos poveikį žmogui bei jo gyvenamam pasauliui. Kiti autoriai bando įžvelgti kokias perspektyvas globalizacija suteiks ateityje. Kadangi globalizacija keičia pasaulį ir taip, kaip mes žvelgiame į jį, savo darbe aš pabandysiu atskleisti, kokią įtaką ji daro anksčiau minėtose srityse ir kokias pasekmes ji atneša.

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 81 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (7735 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintraras
  • Globalizacijos, kaip naujos socialinės tvarkos, bruožų sociologinė analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Globalizacijos, kaip naujos socialinės tvarkos, bruožų sociologinė analizė . (2017 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/globalizacijos-kaip-naujos-socialines-tvarkos-bruozu-sociologine-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 03:41
×