GMO žala ir nauda


Biologijos referatas. Genetiškai modifikuoti organizmų. Genetiškai modifikuoti organizmai.


Darbo aktualumas: Seniai žinoma, kad ligos prasideda maisto medžiagų stygiumi. Dabartiniame maiste trūksta kai kurių ingredientų, būtinų sveikatos lygiui palaikyti. Mityba, kurios įpročiai dažniausiai formuojasi dar vaikystėje arba paauglystėje – vienas svarbiausių sveikatą įtakojančių veiksnių. Svarbu akcentuoti, jog racionali mityba turi ypatingą reikšmę augančiam ir besiformuojančiam organizmui. Kiekvienam žmogui būtinos žinios apie sveikatą ir jos išsaugojimą, nes sveikata neegzistuoja pati savaime – ją reikia puoselėti bei rūpintis. Sveikata žmogus turi rūpintis visą gyvenimą, todėl labai svarbu, kad jau nuo mažų dienų būtų formuojamas teisingas visuomenės požiūris į sveikatą ir jos stiprinimo svarbą.

GMO tai yra organizmai, kurių genetinė medžiaga buvo dirbtinai pakeista naudojant genų inžinerijos technologijas. Genų inžinerija - būdas, kuriuo kuriami GMO, geba perkelti vienų organizmų genus bei savybes į kitus organizmus, kurie visiškai yra negiminingi. Mokslininkai (Beringer, 2000; Brazauskienė, 2007) genų inžineriją apibūdina kaip dirbtinį genų, lemiančių paveldimumą, pertvarkymo procesą, leidžiantį genams judėti tarp skirtingų rūšių, taip pat juos keisti, siekiant norimo rezultato. Šios technologijos pagalba galima sukryžminti organizmus, kurių galimybė susikryžminti gamtoje yra nulinė.

Vis dažniau diskutuojama apie sveiką mitybą, ekologišką maistą, visaverčio maitinimosi tema. Taip pat diskutuojama apie GMO, jų naudą ir žalą žmogaus organizmui. Neretai kyla klausimų apie sveikatą ateinančių kartų, kurie maitinsis genetiškai modifikuotu maistu. Ką valgys mūsų vaikai bei kokia bus jų sveikata?

Genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) bei produktai (GMP) vertinami labai prieštaringai. Nuomonės skiriasi tarp mokslininkų, politikų, gamintojų, vartotojų, prekybininkų, aplinkosaugininkų bei kitų grupių. Biotechnologija ir genų inžinerija taikoma miškininkystėje, energetikos, aplinkosaugos, sveikatos apsaugos ir kitose srityse, plačiai GMO naudojami ir žemės ūkyje. Šia tema domėtasi tiek Lietuvos (Paulauskas, 2004; Lygis, 2004; Brazauskienė, 2007; Grinius, 2007; Kazanavičiūtė, 2009; Ražanskienė, 2009; Lazutka, 2010; kt.), tiek užsienio šalių (Moschini, 2001; Arundel, 2007; Sonnino, 2009; Kroncke, 2009; Brookes, 2009; James, 2009 ir kt.) mokslininkų bei tyrėjų.

Taigi, šiame referate paanalizuosime kokia yra GMO nauda bei žala ir atsakysime į klausimus, kurie jau keletą dešimtmečių kirba kiekvieno žmogaus, kuris rūpinasi ne tik savo sveikata, visaverte mityba, bet ir ateinančių kartų, galvoje.

Darbo objektas: Genetiškai modifikuotų organizmų nauda bei žala.

Tyrimo tikslas: Atskleisti genetiškai modifikuotų organizmų naudą bei žalą

Paanalizuoti GMO samprata ir teisės reglamentai

Genetiškai modifikuoti organizmai yra specifinė sąvoka, kuri ne visuose moksliniuose šaltiniuose ar norminiuose dokumentuose yra traktuojama vienodai. GMO sampratos ypatumai ir skirtingas traktavimas labai stipriai įtakoja viską, kas susiję su GMO – gamyba, naudojimas, galiausiai net visuomenės požiūris į šiuos organizmus ir nusiteikimas jų atžvilgiu, nes GMO yra ganėtinai opi bei nauja tema dėl pernelyg mažo šių organizmų ištirtumo. Įdomiausia tai, kad apie GMO nėra nusistovėjusios vieningos nuomonės tiek tarp mokslininkų, tiek tarp žiniasklaidos, tiek tarp gyventojų. Vieni į šių organizmų gamybą žiuri teigiamai, kiti – skeptiškai. Vieni teigia, kad GMO yra visiškai sveiki, neturi įtakos sveikatai bei aplinkai, o kiti teigia, kad GM produktai nėra visaverčiai. Todėl nenuostabu, kad toks mokslininkų nuomonių skirtingumas neigiamai veikia ir plačiosios visuomenės nuomonės formavimosi apie GMO ypatumus. Šiame skyriuje bus bandoma atskleisti GMO sampratos ypatumus, analizuojant GMO sampratą Lietuvos teisės aktuose bei šios sampratos traktavimą Europos Sąjungos direktyvose bei reglamentuose. Šiuo darbu tikimasi išsiaiškinti kaip traktuojamas GMO yra Lietuvoje, kokie teisiniai normatyvai yra keliami šiems organizmams, jų gamybai, vartojimui bei kokie reikalavimai yra keliami maisto produktams, kurių sudedamojoje dalyje yra GMO.

  • Biologija Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Kristina
  • 13 puslapių (2896 žodžiai)
  • Biologijos referatai
  • Microsoft Word 24 KB
  • GMO žala ir nauda
    10 - 10 balsai (-ų)
GMO žala ir nauda. (2015 m. Spalio 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/gmo-zala-ir-nauda.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 14:06