Gotika Europoje ir Lietuvoje


Įvadas. Gotikos istorija4 Gotikos stiliaus bruožai5 Architektūra. Skulptūra. Tapyba. Gotika Europoje. Keletas pavyzdžių kaip atrodo Gotikinio stiliaus statiniai. Gotika Lietuvoje. Architektūra. Dailė. Išvados. Naudota literatūra.

Gotikinio stiliaus susiformavimą architektūroje sąlygojo tobulesnė statybos technika. Akmeniniai perdengimai atvėrė kelią labai aukštoms navoms. Vienas pagrindinių gotikinės architektūros elementų yra strėlinė arka. Gotikiniam stiliui pradžią davė XII a. Prancūzijos architektūra. Tuo metu sustiprėjo Prancūzijos monarchija, ypatingą svarbą įgijo Paryžius ir karališkos teritorijos aplink jį.

XIII a. susiformavo gotikinė skulptūra. Jos naujas stilius siejosi su iš esmės pakitusia ikonografija. Tai buvo susiję su nauju figūros ir jos santykio su architektūra suvokimu.

Gotikinė skulptūra susijusi su nauju žmogaus etapu. Visose intelektualinėse sferose atsigręžiama į asmeninius jausmus ir empirinę patirtį, žmogus suvokiamas kaip individuali dvasinė būtybė. Išsivysto gotikos natūralizmas, savaip atsigręžiama į antiką, vėl prisimenamas graikiškojo grožio supratimas. Gotikinė skulptūra išliko stulpo pavidalo, tačiau tapo laisvesnė, ne taip organiškai susieta su architektūra.

Skirtingai negu Vokietijos, Prancūzijos gotikinėse katedrose skulptūros interjerą puošė retai, išskyrus „karalių galerijas“. Skulptūros būdavo koncentruojamos aplink portalus, fasadų apatinėse dalyse. Prancūzų mokyklos gotikinė skulptūra pasižymi apimtine, materialia forma, siekimu vaizduojamus asmenis tipizuoti suteikiant bendrus antikinio idealo bruožus.

Vokietijos gotikinei skulptūrai darė įtaką prancūziškosios mokyklos. Rytinėse Vokietijos dalyse buvo stipresnės vietinės tradicijos. Viena seniausių gotikos skulptūrinių grupių puošia Magdeburgo katedrą. Žymiajame „dešimties mergelių“ fragmente jau ryškūs specifiniai vokiečių gotikinės skulptūros bruožai: neidealizuotas natūralizmas, grotesko ir komizmo elementai. Garsiosios gotikinės Bambergo katedros skulptūros – Marijos ir Elžbietos statulos, „Adomo vartai“, „Raitelis“ – įkūnija naujo žmogaus įvaizdį, atspindi išskirtinį vokišką gebėjimą išryškinti būdingas, nepakartojamas savybes, perteikti subtiliausias žmogiškas būsenas.

Italijos skulptūrų ikonografija bizantinio tipo. Stilistinės naujovės ir eksperimentai čia dažnai pasireiškia antikinių tradicijų atgaivinimu. Italų skulptoriai daugiau dekoruodavo bažnyčių vidų, o ne išorę. Jie kurdavo skulptūrinius altorius, sakyklas, relikvijorius, antkapius ir krikštyklas – taikomojo ir vaizduojamojo meno lydinius. Italijos gotikinė skulptūra prasideda su Nikoluos Pizano kūryba. Žymiausi jo kūriniai – Orvieto fasado skulptūros, Pizos krikštyklos skulptūrinis apipavidalinimas.

Gotikinė tapyba išsivystė žymiai vėliau negu gotikinė plastika. Katedros ir didesnės šventyklos apklojo visas sienas architektoniniais ir plastiniais ornamentais, kur tapybai nebeliko vietos. Vis dėlto pasitenkinimas vitražais bei rėmų paveikslais jai išėjo į naudą. Nebūdama pririšta prie vienos vietos, ji galėjo nutolti nuo mozaikos stangių pavyzdžių ir duoti savo vaizdams daugiau gyvybės ir realumo. Sienos tapyba daugiausia dekoruotos mažesnės šventyklos su kuklesne architektūra ir sienos paveikslų reikia ieškoti provincijoje.

XIV – XV a. laikotarpyje tapyba pasižymi aristokratiška nuotaika ir realizmu. Moteris, būdama pagarbos objektu, pasidarė tapybos mėgstamu motyvu. Šv. Panelė buvo moterų aukščiausias idealas, tai jos kultas žymiai padidėjo ir Dievo Motina užėmė pirmą vietą šventuosiuose paveiksluose. Šv. Panelės kultas padėjo išsivystyti gotikiniam idealui, kuris pasireiškia dievobaimingumu, kuklumu, gėdingumu, malonumu ir melancholija. Iš visų figūrų trykšta skaisti siela ir šventi jausmai. Visos turi pakreiptas galvas ir pusiau praviras akis, tarsi nedrįsdamos stačiai pažvelgti. Jų ovalūs veidai meilūs ir subtilūs, pečiai visai nežymūs, o rankos, kojos ir pirštai tokie gležni, kad fiziniam darbui netiktų. Plati kakta ir ryškūs antakiai leidžia įspėti širdies nekaltybę.

  • Microsoft Word 125 KB
  • 2016 m.
  • 20 puslapių (3141 žodžiai)
  • Saulė
  • Gotika Europoje ir Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Gotika Europoje ir Lietuvoje. (2013 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/gotika-europoje-ir-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 12:19
×