Gotika ir romantika


Romantika ir gotika. Gotika ir romanika. Gotika skaidres. Gotika i romantika. Referatas apie gotika. Romanika lietuvoje. Romanikos bruozai. Romantika a gotika. Referatas apie gotika uzdaviniai. Kuo skiriasi romantika nuo gotikos.

Įvadas. Romanika. Gotika. Baigiamasis žodis. Vienas akivaizdžių europiečių ekonomikos plėtros ženklų buvo įspūdingas gausėjimas akmeninių bažnytinių pastatų, kurie kilo visur, tapdami katedromis, vienuolynais ir parapijų bažnyčiomis. Šiandien mūsų vaizduotei reikia pastangų norint aprėpti resursus ir energiją, kurių prireikė šioje statybos programoje.

Vienas akivaizdžių europiečių ekonomikos plėtros ženklų buvo įspūdingas gausėjimas akmeninių bažnytinių pastatų, kurie kilo visur, tapdami katedromis, vienuolynais ir parapijų bažnyčiomis. kaip rodo apskaičiavimai, vien prancūzijoje, turėjusioje mažiau negu aštuonis milijonus gyventojų, tarp 1180 ir 1270 m. Pastatyta aštuoniasdešimt katedros dydžio bažnyčių ir beveik penki šimtai abatijų (john w. Baldwin viduramžių kultūra , psl 147). Varžybos statyti ir perstatinėti bažnyčias, didesnes ir aukštesnes negu visos kitos, taip įsišėlo, kad iki xiii a. Pabaigos tai galėjo rimtai pakenkti miestų ekonomikai. Šį xii a. Statybos energijos proveržį lydėjo naujas meno stilius, kurį jo priešai vėliau, xvii a. , pavadino gotika. Norint suvokti gotik iki 1066 m. Europoje yra labai mažai pastatytų bažnyčių. Anglijoje neišliko saksų laikotarpių pastatų. Tačiau anglijoje išsilaipinę normanai atsigabeno ir statybos stilių, kurį jų karta buvo sukūrusi normandijoje ir kituose kraštuose. Vyskupai ir didikai – naujieji anglijos feodalai – netrukus ėmėsi įtvirtinti savo galią, statydami vienuolynus ir prie jų bažnyčias. Statoma tuo metu buvo dviem pavadinimais žinomu stiliumi: anglijoje – normaniniu, o vakarų europoje - romaniniu. Klestėjo šis stilius daugiau kaip šimtmetį po normanų užkariavimo.

Dvasininkai troško perstatyti bažnyčias, kad jos ilgiau tarnautų. Vietoj medinių, ugniai neatsparių stogų jie statė akmeninius skliautus, kuriems išlaikyti reikėjo masyvių mūro sienų.

Dėl sienų storio buvo įmanomi tik maži langai, tad šviesa vargiai prasiskverbdavo vidun. Strasienių varpinių lydimos romaninės bažnyčios stūkso lyg tvirtovės prieš šėtoną ir jo kohortas – toks įvaizdis tiko ano meto feodalinei tikrovei. Pagrindiniai tstytojai buvo vienuoliai, tad masyvūs romaninio stiliaus bruožai gerei atitiko jų tikslus. Tvirtos bažnyčios sienos, atskyrusios ir gynusios nuo pasaulio, lyg storas kokonas gaubė altorių. Tamsoje vienuoliai, užsižiebę liturgines žvakes, olą primenančius skliautus pripildydavo sakralios giesmių ir maldų muzikos. Viduje šiurkštus akmens paviršius buvo tinkamai tinkuotas ir ištapytas freskomis: išorėje fasadai dekoruoti gausiomis ir labai išraiškingomis skulptūromis.

Romaninės bažnyčios sudaro visai kitokį įspūdį nei senosios bazilikos. Ankstyvosiose bazilikos buvo antikinės kolonos, į jas rėmėsi tiesūs antablementai. Romaninio stiliaus bažnyčiose paprastai randame apvalias arkas, kurios remiasi į masyvius stulpus.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2012 m.
  • 10 puslapių (2626 žodžiai)
  • Gotika ir romantika
    10 - 1 balsai (-ų)
Gotika ir romantika. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/gotika-ir-romantika.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 12:27
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo