Gotikos menas ir architektūra


Gotikos architektura. Gotika referatas. Imagenes gotikos. Referatas gotika. Gotikinis menas. Brandzioji gotika. Gotikine architektura. Gotikos menas referatas. Gotikine architektura referatas. Gotikos menas architektura.

Brandžioji gotika. Ankstyvoji gotika. Vėlyvoji gotika. Architektūra gotikoje. Skulptūra gotikoje. Tapyba gotikoje. Gotikos pėdsakai Lietuvoje. XII a. pradžioje Vakarų Europoje jau buvo susikūrusios stiprios centralizuotos valstybės, tokios kaip Prancūzija, Anglija ir kitos, aprimo feodaliniai karai. Plėtėsi amatai ir prekyba, augo ir stiprėjo miestai. Jie tapo svarbiais politiniais, ekonominiais ir kultūriniais centrais. Gotika-viduriniųjų amžių architektūros ir dailės stilius. Išaugo iš architektūros romaninio stiliaus X a. viduryje Prancūzijoje. Pagal plano struktūrą kūrėsi trijų tipų miestai: linijiniai, radialiniai ir stačiakampio formos plano. Linijinę struktūrą turi Bernas (Šveicarija). Radialinės struktūros miestai turi nereguliarų gatvių tinklą su vingiuotomis gatvėmis, kaip Nordlingenas, Niurnbergas (Vokietija). Stačiakampio plano miestai yra dvejopos kilmės. Seniausieji yra išaugę iš buvusių Romos imperijos stovyklų – tai Viena, Florencija, Bolonija. Jų senamiesčiuose matoma stačiakampė struktūra. Kiti stačiakampio plano miestai buvo pastatyti pagal projektus (Montoba). Gotikos laikotarpiu miestai buvo nedideli ir turėjo apie 5 – 6 tūkstančius gyventojų. Pirmąsias šio stiliaus apraiškas buvo galima pavadinti techniniu išradimu, bet, gotikos stiliui suklestėjus, jis apėmė toli gražu ne vien techninius dalykus. Gotikiniai kūriniai reiškė feodalinės visuomenės ir katalikų bažnyčios ideologiją.

Xii a. Plėtėsi amatai ir prekyba, augo ir stiprėjo miestai. Viduryje prancūzijoje. Linijinę struktūrą turi bernas (šveicarija).

Gotikos laikotarpiu miestai buvo nedideli ir turėjo apie – tūkstančius gyventojų. Pirmąsias šio stiliaus apraiškas buvo galima pavadinti techniniu išradimu, bet, gotikos stiliui suklestėjus, jis apėmė toli gražu ne vien techninius dalykus.

Gotikos menui turėjo įtakos amatų ir prekybos suklestėjimas,miestų augimas. Tuo metu kultūrinė vienuolynų misija ėjo į pabaigą, tad meno centrai ėmė formuotis ir už vienuolyno ribų. Sustiprėjo karaliaus dvaro, diduomenės vaidmuo kultūrai. Vyravo architektūra. Buvo statomi radialinio ir stačiakampio plano miestai daugiausia siauromis,vingiuotomis gatvelėmis, su katedra, rotuše, pilimi, cechų,pirklių namais, prekybos halėmis,mūriniais gyvenamaisiais namais; kai kada miestus juosė mūrinės gynybinės sienos. Gotikos klestėjimo laikotarpiu ištobulėjo statybos technika,pradėta vartoti sudėtingas konstrukcijas ir menines formas. Vyraujanti statybinė medžiaga buvo akmuo. Gotikos laikotarpiu padaugėjo mokslo centrų,mokyklos prie vienuolynų išaugo į universitetus. Gotikiniams (bazilikiniams ,haliniams) kulto pastatams būdinga vertikalus erdvės skaidymas,skliautai su kontraforsais ir arkbutanais, konstruktyvios smailėjančios arkos, ažūrinės bokštų viršūnės, vitražai, gausios skulptūros, reljefiniai akmens ornamentai eksterjere ir interjere. Gotikinės katedros tampa tarsi vėlyvųjų viduramžių epochos simboliu. Garsiausios šios epochos katedros-dvasingumo, techninio meistriškumo ir augančios vakarų civilizacijos galios simbolis. Tapusi pagrindiniu miesto architektūriniu akcentu, gotikinė katedra kartu atspindi jo ekonominę galią bei klestėjimą. Savo darbais bažnyčias puošė menininkai, muzikai kūrė giesmes ir kitus kūrinius. Bažnyčia – kat ankstyvoji gotika. Jos pradžioje pastatai turėjo dar daug romaninės architektūros bruožų. Vėliau visų elementų proporcijos darėsi labia brandžioji gotika. Šiuo laikotarpiu buvo statoma daugiau visuomeninių pastatų: rotušių, ligoninių, pilių, amatininkų ir pirklių pastatų, užeigų. Pastatų proporcijos tapo grakštesnės, pagausėjo dekoro. Vėlyvoji gotika. Šiuo laikotarpiu pastatų formos tapo dinamiškesnės, dar labiau pabrėžiamas vertikalumas. Visi elementai veržiasi į aukštį. Todėl vėlyvoji gotika dar vadinama liep pagrindinė meno šaka gotikoje buvo architektūra. Ji nulėmė tapybos, skulptūros ir net grafikos raidą.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (2059 žodžiai)
  • Stasys
  • Gotikos menas ir architektūra
    10 - 1 balsai (-ų)
Gotikos menas ir architektūra. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/gotikos-menas-ir-architektura.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 25 d. 10:07
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo