Gotikos menas referatas


Įvadas. Termino kilmė. Architektūra. Skulptūra. Vaizduojamoji dailė. Gotika Lietuvoje. Išvados.

“GOTIKA – ilgą laiką - nuo XII iki XV amžiaus- Europoje vyravęs architektūros stilius. Gotikiniams pastatams būdingos briauninį skliautą stiprinančios kryžminės arkos. Gotikinės bažnyčios iš esmės buvo taip statomos, kad jos būtų darni, pusiausvyros dėsnių valdoma briauninių skliautų arkų ir ramsčių (stulpų, kolonų) sistema – savotiški pastatų skeletai, kurie gali stovėti ir be mūrinių sienų. Kaip tik todėl gotikiniuose pastatuose buvo galimi didžiuliai vitražiniai langai arba “pinti„ akmeniniai “nėriniai„.

Gotika ir buvo tas architektūros stilius, kuris geriausiai atliepė miestų bendruomenių norą turėti kuo didesnes ir šviesesnes bažnyčias. Katedros buvo statomos dešimtmečius. Garsioji Paryžiaus Dievo Motinos katedra buvo pradėta statyti 1160 m., o jos fasadas ir bokštai baigti tik 1220 metais. Kai kurios katedros dėl milžiniškų statybos mastų taip ir liko nebaigtos.

Gotikinis stilius ir šiandien tebėra neatskiriama sudėtinio Europos įvaizdžio dalis, savotiška Europos vizitinė kortelė. Lietuvoje jos sąlyti su Vakarų Europos kultūra liudijančių gotikinių pastatų taip pat yra nemažai, tačiau dėl vėlyvo krikščionybės priėmimo čia gotika nepasireiškė tokiais mastais, kaip kituose Europos kraštuose ir netgi Lietuvos kaimynėse – Latvijoje ir Estijoje. Lietuvoje gotika reiškėsi nuo XIV a. II pus. iki XVI a. pab.

Didžiausias gotikinis statinys Lietuvoje buvo Trakų pilis, o reikšmingiausi gotikiniai pastatai – Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčių ansamblis Vilniuje.

Architektūros stilistika veikė ir kitas dailiosios kūrybos sritis: miniatiūrų tapybą, amatus. Plėtojosi auksakalystė, emaliavimas, tekstilė, kaulo, medžio ir stiklo dirbinių gamyba. Miniatiūrų kompozicijose ir dirbinių dekore gausėjo pasaulietinių motyvų.

Skiriami trys gotikos etapai: ankstyvasis(XII a. II pus.-XIII a. pr.); brandusis (XIII a. vid.- XIV a. pab.); vėlyvasis(XIV a. pab.-XV a.). Kiekvienoje šalyje gotika įgijo savitų bruožų.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (3695 žodžiai)
  • Mokykla
  • Jurgita
  • Gotikos menas referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Gotikos menas referatas. (2015 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/gotikos-menas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 00:29
×