GPS imtuvai


Įvadas. Globalioji padėties nustatymo sistema (gps). GPS kosminis segmentas. Antžeminis GPS valdymo ir kontrolės segmentas. GPS vartotojų segmentas. Gps imtuvai. Koordinačių nustatymas. Koordinačių tikslumas. Matavimai ir jų planavimas. GPS koordinačių ir laiko sistemos. Trimble geomatics office programinė įranga. Išvados. Literatūra.

Darbo objektas – GPS prietaisai ir

Darbo tikslas – išanalizuoti GPS prietaisus ir Trimble Geomatics Office programinę įrangą.

Darbo uždaviniai:

GPS – visuotinė padėties nustatymo sistema (Globali pozicionavimo sistema). Ji leidžia nustatyti objekto koordinates bet kurioje Žemės paviršiaus vietoje. Sistemos pagrindas – interaktyvių telekomunikacinių technologijų sąveika su planetą gaubiančiu GPS palydovų tinklu. Tai viena iš palydovinių navigacinių sistemų.

GPS matavimų principai paremti labai tiksliu signalo, siunčiamo iš palydovo, laiko fiksavimu. Žinant elektromagnetinės bangos judėjimo greitį ir laiką, galima nustatyti atstumą tarp palydovo ir ant Žemės paviršiaus esančio imtuvo. GPS sistemoje pritaikytas trilateracijos principas, leidžiantis nustatyti taško koordinates, absoliutų aukštį ir labai tiksliai realų laiką. Visi parametrai fiksuojami WGS – 84 referencelipsoide.

GPS sistemą sukūrė ir palaiko JAV Gynybos departamentas, o GPS imtuvus gamina komercinės firmos. Taigi, GPS sistema yra atvira ir laisvai prieinama [1].

GPS sistemą formaliai sudaro 24 palydovų grupė. GPS naudojama įvairiose civilinėse srityse – nuo matavimų ir transporto analizės iki gamtos išteklių valdymo ir žemės ūkio.

komunikacijų nuotraukai (elektros tinklų, vandentiekio, dujotiekio, naftotiekio, telefono tinklų, ašinės linijos, apsauginės zonos ribų nustatymas, antžeminių komunikacijų nuotraukai, požeminių komunikacijų nuotraukai);

statyboje ir pramoninių objektų monitoringe (gamyklų, elektrinių, uostų, tele/radio centrų, objektų nužymėjimas natūroje, didelių statinių montavimo tikslumo kontrolė, didelių statinių monitoringui);

Žemėtvarkoje (žemės ribų nustatymui, suprojektuoto objekto nužymėjimui vietovėje, ribų pasikeitimo fiksacijai, sunaikintos ribos (riboženklio) atstatymui, atributinės informacijos susiejimui su objekto koordinačių, matavimo darbų atlikimo laiko fiksavimui);

(Kriaučiūnaitė–Neklejonovienė V. Geodeziniai matavimai. Kaunas, 2008, 198 psl.)

GPS palydovų siunčiami signalai pasiekia bet kurią Žemės paviršiaus vietą, bet kuriuo paros laiku, nepriklausomai nuo oro temperatūros. GPS palydovų siunčiami signalai yra labai silpni. Šie signalai turi patekti tiesiai į GPS imtuvą – jie nepraeina per vandenį, dirvožemį, sienas ar kitas kliūtis. Signalai praeina per debesis, stiklą ir plastiką, bet nepraeina per daugumą kietų objektų, pavyzdžiui, pastatus ar kalnus[2].

Trimble Geomatics Office yra naudojama projektavimui, informacijos rinkimui, kaupimui, analizei ir erdvinės informacijos paieškai. Erdvinė informacija gali būti renkama iš įvairių šaltinių, įskaitant GPS ir antžeminius metodus. Geomatics tradicinius matavimus sujungia su naujomis technologijomis grindžiamų metodų taikymu, todėl Geomatics naudinga daugeliui programų [5].

Trimble Geomatics Office programinė įranga turi didžiulį funkcijų rinkinį, kuris padeda patikrinti lauko darbus, lengvai atlika su matavimais susijusias užduotis ir perkelia duomenis į trečiosios šalies formatą [5].

  • Microsoft Word 635 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2508 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • GPS imtuvai
    8 - 1 balsai (-ų)
GPS imtuvai. (2015 m. Gegužės 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/gps-imtuvai.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 19 d. 06:11
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!