Graikų pasaulis


Skulptura disko metimas. Graikų pasaulis ir teatrai.

Graikų pasaulis. Olimpinės žaidynės. Teatras. Graikų aukojimai ir prietarai. Gydytojai. Atėnų demokratija. Agora. Vergai. Niekas gerai nežino,iš kur graikai kilę. Istorikai mano,kad ši tauta susidarė iš genčių,atėjusių iš indijos ircentrinės europos. Graikai save laikė viena tauta-helėnais(tai romėnai juos pavadino graikais). Kitataučius jie niekino ir vadino barbarais. Kiekvienas miestas-valstybė turėjo savitą valdymo tvarką. Mūsų vartojamas žodis „politika“ yra kilęs iš graikiško žodžio polis,reiškiančio miestą. Kai kuriuose miestuose klestėjo demokratija. Kituose važią buvo paveržę ir viešpatavo tironai. O spartą valdė du karaliai,tardamiesisu seniūnų taryba,kurią sudarė. Metų sulaukę vyrai. Tačiau dauguma miestų-valstybių paklusdavo turtingiems žemvaldžiams ir didikams-aristokratams. Žodis „aristokratas“ susideda iš graikiškų žodžių aristo(geriausias) ir kratas(valdžia). Buvo manoma, kad aristokratai geriausiai moka tvarkyti valstybės reikalus.

Niekas gerai nežino,iš kur graikai kilę.

Graikai save laikė viena tauta-helėnais(tai romėnai juos pavadino graikais).

Kiekvienas miestas-valstybė turėjo savitą valdymo tvarką. Mūsų vartojamas žodis politika yra kilęs iš graikiško žodžio polis,reiškiančio miestą. O spartą valdė du karaliai,tardamiesisu seniūnų taryba,kurią sudarė 60 metų sulaukę vyrai. Žodis aristokratas susideda iš graikiškų žodžių aristo(geriausias) ir kratas(valdžia). Buvo manoma, kad a olimpinės žaidynės buvo rengiamos dziauso garbeipietų graikijos mieste olimpijoje. Pirmosios žaidynės įvyko 776 pr. Kr. Jos vyko kas ketveri metai ir ilgainiui tapo svarbiausia religine švente. Susiringdavo daugybė žmonių is visos graikijos. Šventė vykdavo vasarą ir trukdavo penkias dienas. Šventė prasidėdavo maldomisir religinėmis apeigomis,paskui vygdavo varžybos:žirgų lenktynėsm,kumštynės ir pentatlono rungtynės. Pentatloną sudarė pekios rungtys:180m. Bėgimas,ieties ir disko metimas,šuolis į tolį ir imtynės. Kita rungtynių rūšis vadinosi pankratjas:varžovams buvo leidžiama viskas,drausta tik kandžioti priešininką ir badyti jam akis. Teisėjas turėjo lazdą pažeidėjui sudrausti. Be spoatėniečiai sukūrė dramą. Ji išaugo iš senovinių švenčių dievo dioniso garbei. Du kartus per metus-sausio ir kovo menesį-per šventes vykdavo dramaturgų varžybos:dramos būdavo vaidinamos ir vertinamos.

Pirmuosiuose vaidinimuose dalyvavo tik vienas aktorius ir 12-15 vyrų choras. Choras šokdavo ir dainuodavo,papildydamas veiksmą bei pasakojimą. Vėliau sugalvojo įvesti antrą autorių. Atėnuose vaidinimai vykdavo tik du kartus per metus,aktoriai profesionaliai keliavo po visą graikiją.

Ankstyvosios graikų dramos pasakojo dievų istorijas. Vėliau atsirado komedijos. Vaidinimai buvo labai populiarūs:diongraikau,tikėjo kad nors dievai žmonėms tolimi,jų palankumas ar rūstybė gali nulemti sėkmę arba atnešti nelaimę. Todėl žmonės buvo labai prietaringi. Jei priešais prabėgdavo katė,jie nuo v a. Pr.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (537 žodžiai)
  • Jurga
  • Graikų pasaulis
    10 - 3 balsai (-ų)
Graikų pasaulis. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/graiku-pasaulis.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 18 d. 14:47
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo