Graikų religija archainiu-klasikiniu laikotarpiu


Antikos laiku religija. Klasikines graikijos referatas. Graikų religija skaidres.

Įvadas. Dievai ir jų garbinimas. Laidosena. Žyniai, šventyklos, aukojimai. Dioniso kultas. Kiti kultai. Kad ir kaip toli žvelgtume atgal, net prieš ankstyvuosius rašto paminklus rastume įrodymų, kad religija viena iš svarbiausių gyvenimo sričių. Reikėjo kad kas nors paaiškintų įprasmintų, įtvirtintų žmogaus egzistavimo prasmę. Gimimas, mirtis, pačio gyvenimo rūpesčiai įtakojo žmogaus norą veržtis į kažką, kas galėtų įkūnyti, įprasminti visa tai. Galima teigti, kad visos šių laikų religijos yra kilusios iš senovėje išpažįstamų religijų. Šlovindami ir aukodami dievams, žmonės tarsi užpildydavo prarają tarp juos skiriančios nežinios. Visa tai tapo giliomis tradicijomis, įaugo lyg šaknys žmonijos istorijoje. Netgi šiandien mes su didele pagarba žvelgiame į musų protėvius ir sekame jų pavyzdžiu. Ir žinoma, nedrįstame ginčytis su teiginiu, kad “šviesa sklinda iš rytų”, iš tų senųjų mitų ir stebuklų civilizacijų. Graikų religija ėmė formuotis dar kretos−mikėnų epochos bei irstančios gimininės santvarkos laikotarpiu. Viii−vii a. Pr. E. Ji jau buvo visiškai susiformavusi. Tai − antropomorfizmas, t. Y. Dievų sužmoginimas, jų įsivaizdavimas kaip stiprių, gražių žmonių, nemirtingų ir amžinai jaunų. Religija buvo svarbi graikų archainės − kultūros sudėtinė dalis. Darbo tikslas susisteminti pagrindinius graikų religijos bruožus archainiu – klasikiniu laikotarpiu.

Religija viena iš svarbiausių gyvenimo sričių. Ir žinoma, nedrįstame ginčytis su teiginiu, kad šviesa sklinda iš rytų , iš tų senųjų mitų ir stebuklų civilizacijų.

Graikų religija ėmė formuotis dar kretos?Mikėnų epochos bei irstančios gimininės santvarkos laikotarpiu. Viii?Vii a. Pr. M. E. Ji jau buvo visiškai susiformavusi. Tai ? Antropomorfizmas, Dievų sužmoginimas, jų įsivaizdavimas kaip stiprių, gražių žmonių, plečiantis ryšiams tarp genčių ir tarp polių, graikai susipažino su savo kaimynų ir atokesnių vietovių dievais. Dažnai dievų funkcijos būdavo vienodos, bet jų vardai skirtingi, ir atvirkščiai.

Atsirandant ir vystantis vergovinei visuomenei, dievai pasidarė visuomenės ir valstybės globėjais. Kiekvienas polis turėjo savo dievą globėją, ir piliečiai privalėjo atlikti vieno ar kito dievo ar deivės valstybinio kulto apeigas.

Graikų religijoje buvo likę totemizmo, kuris reiškėsi tuo, kas kiekvienam dievui ar deivei buvo skirtas koks nors gyvulys arba paukštis.

Be pagrindinių dievų, graikai garbino labai daug antraeilių dievybių: nimfų, kentaurų. Pusdievius, gimusius iš dievų ryšio su mirtingomis moterimis, graikai vadino herojais. Herojai globojo polius, iš kurių buvo kilę, vykdydavo kokius nors pavedimus žmonių labui. Ilgainiui dievų vaizdiniai keitėsi, senosios religinės pažiūros ėmė nebepatenkiti vėlesnių kartų, prasidėjo senosios religijos krizė, naujaip pradėta žiūrėti į dievus, jiems buvo suteikiamas naujas turinys, žmonių sąmonėje radosi naujų dievų, labiau atitinkančių pasikeitusius visuomeninius santykius (čerkasova j. , rederis d. , 1976, 111-112).

Graikų religija buvo politeistinė, jai buvo būdingas garbinimas daugelio dievų, kurie sąveikavo su žmonių gyvenimais būdami viršesnėje, tačiau ne transcedentinėje plotmėje. Kitaip tariant jie turėjo saugoti kosmą, pasaulio tvarką, tačiau nebuvo su ja tapatinami. Senovės graikai įsivaizdavo, kad žymiai galingesni už žmones, nemirtingi ir laimingi dievai gyveno olimpo viršūnėje, buveinėje aprašytoje homero: ten vėjai neūžia nei lietūs/niekad nešniokščia, nei audros nešėlsta: giedra nuolatinė/ švyti, kainėr debesųir beria spindulius saulė. / ten laimingieji dievai sau leidžia laiką džiausmingai. (homeras. Odisėja. Vi 43-46, vertė a. Dambrauskas).

Homero poemose aprašyti olimpo dievai buvo aristokratinės visuomenės atspindys. Ne be pagrindo jie sudarė didelį individų šeimą, galinčią tenkinti savo reikmes ir įgyvendinti savo planus.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2011 m.
  • 12 puslapių (1968 žodžiai)
  • Universitetas
  • Juste
  • Graikų religija archainiu-klasikiniu laikotarpiu
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Graikų religija archainiu-klasikiniu laikotarpiu. (2011 m. Sausio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/graiku-religija-archainiu-klasikiniu-laikotarpiu.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 07:15
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo