Granulių tvirtumo tyrimas


Darbo tikslas- Ištirti skirtingos rūšies organinių komposto trąšų granulių atsparumą gniuždant jas statine apkrova. Darbo uždaviniai. Tyrimų metodika. Tyrimų duomenų statistinis įvertinimas.


Deformacijas matuoti reikia nustatant medžiagų mechanines savybes, tiriant jų stiprumą ir standumą. Mechaninių bandymų metu bandinio deformacijos gali būti nustatytas tiesiogiai ir netiesiogiai. Jeigu matuojamas atstumo tarp fiksuotų bandinio taškų pokytis, tai matavimas yra tiesioginis. Bandinio deformaciją taip pat galima nustatyti netiesiogiai pagal bandymo mašinos judamos dalių poslinkį. Toks matavimas ne toks tikslus, nes šis poslinkis priklauso ne tik nuo bandinio, bet ir nuo mašinos deformacijos.

Tamprumo ir plastiškumo teorijoje nagrinėjama deformacija taške, bet praktiškai taške deformaciją išmatuoti labai sunku. Daugeliu atvejų deformacija matuojama tam tikrame nedideliame plotelyje – bazėje. Paprastai prietaisas matuoja vidutinę deformaciją bazės ilgyje:

Gniuždymas nuo tempimo formaliai skiriasi tik jėgos F ženklu. Tempiant ašinė jėga nukreipta nuo pjūvio, o gniuždant – link pjūvio. Todėl, analizuojant vidines jėgas, tempimas ir gniuždymas nagrinėjami vienodai.

Natūralu manyti, kad vienalyčiame strype vidinės jėgos pjūvyje pasiskirsto vienodai (tolygiai). Tada normalinis įtempimas visuose pjūvio taškuose bus pastovus:

Dydis E yra proporcingumo koeficientas, vadinamas tamprumo moduliu. Tamprumo modulis yra medžiagos fizinė konstanta ir nustatomas eksperimentiškai.

Tuo atveju, kai strypas apkrautas galuose , ašinė jėga nepriklauso nuo z. Jei, be to, strypo skerspjūvio A matmenys yra pastovūs, tai iš formulės gausime:

Mašinos griebtuvai suprojektuoti taip, kad bandinys nepersikreiptų ir kad jėga jam būtų perduodama centriškai – be papildomo lenkimo. Gniuždomas bandinys laisvai pastatomas tarp lygiagrečių plokštumų- pagrindo (stovo) ir judamos dalies (keičiamo antgalio).

  • Fizika Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 535 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1291 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Granulių tvirtumo tyrimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Granulių tvirtumo tyrimas. (2016 m. Vasario 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/granuliu-tvirtumo-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 10:25
×