Gravitacijos lauko kitimas


Įvadas. Veiksniai veikiantys žemės gravitacinį lauką. Gravitacijos lauko poveikis geideziniams matavimams. Gravitacijos įtaka globaliniams gamtos procesams ir žmogaus organizmui. Gravitacijos lauko ištirtumas Lietuvos teritorijoje. Išvados. Inrormacijos šaltinių sąrašas.


Darbo uždaviniai: 1. Išnagrinėti veiksnius veikiančius Žemės gravitacijos lauką.2. Nustatyti kuo svarbus gravitacijos laukas atliekant geodezinius matavimus.3. Išnagrinėti gravitacijos įtaką globaliniams gamtos procesams ir žmogaus organizmui. 4. Išanalizuoti gravitacijos lauko ištirtumą Lietuvos teritorijoje.

Pasak G. Motuzą (2013), dėl žemės sukimosi jos paviršius yra veikiamas ir išcentrinės jėgos, kuri kiek sumažina Žemės trauką, sukeliamą jos masės. Žemės sunkio jėgos stiprumas ir jos sukeliamas pagreitis paviršiuje nevienodas. Jis priklauso nuo padėties ir skirtingo tankio medžiagos pasiskirstymo Žemės paviršiuje ir gelmėse. Tai lemia medžiagos apytaka branduolyje ir mantijoje, litosferos plokščių judėjimas, žemynų padėtis ir daugelis kitų silpnesnių veiksnių – vandenyno srovės, potvyniai ir atoslūgiai, ledo ir sniego dangos pasiskirstymas, jos storio kitimas, oro apytaka atmosferoje, požeminio vandens judėjimas ir kiti veiksniai.

Akivaizdžiai tai parodė JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimų valdybos (NASA) bei Vokietijos aerokosminio centro (DLR) atliktas eksperimentas GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), pradėtas 2002 metais. Vykdant šį eksperimentą du palydovai matuoja Žemės sunkio jėgą iš kosmoso. Paaiškėjo, kad sunkio jėgos laukas, jo anomalijų dydis ir pavidalas net per vienerius metus pastebimai pakinta tiek žemynuose, tiek vandenynuose (E. Poisson,2014).

R. Rozga (2008), teigia, kad geoidas tai paviršius, kurio kiekviename taške gravitacijos potencialas yra vienodas. Gravitacijos potencialas – tai Žemės sunkio jėgos sukeliamo potencialo ir Žemės sukeliamo išcentrinio potencialo suma.

G. Motuza (2013), teigia, kad gravitacijos laukas, bet kuriame žemės taške yra nepastovus ir kinta laikui bėgant. Šių pokyčių priežastys:

Gali pakeisti žmogaus veiklą (pvz. kalnakasybos darbai, didelės vandens talpyklos įrengimas)

Įvairių Žemės paviršiaus vietų gravitacijos lauko stiprumo svyravimai, kurie nuolat vyksta dėl anksčiau minėtų priežasčių, turi įtakos ir klimato kaitai, vandenyno lygio svyravimui, Žemės sukimosi greičiui ir atitinkamai paros trukmei. Visa tai labai reikšmingi Žemės būklės ir aplinkos elementai, gyvybiškai svarbūs žmonijai (G. Motuza, 2013).

Pasak autoriaus, Žemę veikia ir aplinkinių kosminių kūnų traukos jėgos, tiek Saulė, dėl kurios ji sukasi savo orbita, tiek kaimyninių planetų ir Mėnulio, kuris sukelia jos paviršiuje potvynio ir atoslūgio bangas.

  • Microsoft Word 454 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2080 žodžiai)
  • Kolegija
  • Daiva
  • Gravitacijos lauko kitimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Gravitacijos lauko kitimas . (2017 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/gravitacijos-lauko-kitimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 21:41
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo