Grietinės cheminė analizė


Darbo tikslas ir uždaviniai. Tikslas. Uždaviniai. Įvadas. Koks tai produktas ir iš ko susidaro? Pienas. 100g karvės pieno maistinė vertė. Grietinėlė. Grietinės susidarymas, rūgstant pienui. Pieno rūgštis. pienarūgštė. sūtrauka. Grietinės sudėtis ir maistinė vertė. Grietinės sudėtis. Maistinė vertė. Klasifikacija. Trys pagrindinės grietinės klasifikacijos šakos. Kas formuoja grietinės skonį, kvapą ir klampį. Raugo vaidmuo. Cheminiai procesai. Oksidacija. Kokybės pagerinimas. Tyrimas grietinės kokybės pagerinimas sausomis pieno išrūgomis. Grietinės cheminiai ir fizikiniai rodikliai. Tyrimo rezultatai. Išvados. Medikai apie grietinę. pliusai ir minusai. Pokyčiai termiškai apdorojant grietinę. Literatūra.

Pasirinkau šį produktą dėl to, jog grietinė mūsų šalyje yra kasdienio naudojimo produktas, su kuriuo yra pagardinama nemažai lietuviškų patiekalų. Tačiau išsivysčiusiose pasaulio šalyse šis produktas tėra tik priemonė gaminant sviestą. Deja lietuviams labiau rūpi maisto skonis nei žala organizmui. Grietinė yra riebus produktas, todėl medikai nesižavi šiuo maisto pariebinimu. Nepaisant to grietinė nėra tokia pavojinga žmogaus organizmui, kaip sviestas. Kadangi šis produktas susidaro iš pieno, jis turi daug kalcio ir yra mažiau kenksmingas žmonėms turintiems didelį cholesterolio kiekį organizme nei sviestas. Todėl yra raginama sviestą keisti į grietinę.

Tai yra pieno paviršiuje nusistovėję riebalai. Tuomet ši, nuo pieno paviršiaus nugriebta grietinėlė yra pasterizuojama ir ataušinama. Lietuvoje grietinė yra gaminama iš karvės pieno grietinėlės, suraugintos grynais pieno rūgšties mikroorganizmais. Todėl pagrindinė medžaga iš kurios yra sudaryta grietinė yra pienas.

Daugelio pieno produktų gamyba pagrįsta mokroorganizmų veikimu. Pavyzdžiui, rūgsčių pieno produktų gamyboje pienrūgščio rūgimo bakterijos, pieno mielės skatina pienrūgštį ir alkoholinį rūgimą. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo šių bakterijų daugėja ir rūgimo procesas vyksta greičiau. Pien rūgščių bakterijoms priklauso kelios rūšys mikroorganizmų, tai lactobacillus, lactococcus, streptococcus, leuconostoc ir pediococcus genčių bakterijos, kurios yra gan teigiamos.

Karvės piene riebalų yra 3-8 %, ir į pieno sudėtį įena apie 20 įvairių riebalų rūgščių. Taip pat ir linoleno, linoleninės ir arachido, kurios sudaro vitaminą F.

Pienas taip pat placiai naudojamas maisto produktų gamybai, tokiems, kaip grietinė, sviestas, jogurtas ir t.t.. Piene yra gausu, svarbių žmogaus organizmui vitaminų: A, B1, B2. Taip pat į pieno sudėtį įeina įvairūs fermentai ir hormonai. Į pieno sudėtį įeina pilnaverčiai baltymai, susidedantys daugiausia iš kazeino, albumino ir globulino. Riebalų piene yra iki 5%. Angliavandenių taip pat yra apie 5%. Tai pieno cukrus – laktozė. Pieno sudėtyje yra kalcio, fosforo, kalio, natrio, magnio druskų. Pieno ir grietinėlės kokybė nustatoma pagal išvaizdą, spalvą, kvapą ir skonį bei laboratoriniais tyrimais. Geros kokybės nenugriebtas pienas yra vienalytis, be nuosėdų, baltos spalvos, su gelsvu atspalviu, o liesas baltos spalvos su nežymiu melsvu atspalviu. Skonis ir kvapas būdingas šviežiam pienui.

Katik pamelžtas pienas yra rūgščios reakcijos (16-18T). Laikomo neautaušinto pieno rūgštingumas didėja, nes jame kaupiasi vis daugiau pieno rūgšties bakterijų, kurios pieno cuktų paverčia pieno rūgštimi. Pieno rūgštingumas yra matuojamas Ternerio laipsniais.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 348 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (2389 žodžiai)
  • Jomante
  • Grietinės cheminė analizė
    10 - 4 balsai (-ų)
Grietinės cheminė analizė. (2015 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/grietines-chemine-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 21:18
×