Grožio idealumas ir subjektyvumas


Įvadas. Dėstymas. Grožio idealumas ir subjektyvumas. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.

Kas gi yra tas grožis? Kaip jis pasireiškia? Kas yra gražu, o kas ne? Atrasti atsakymus į šiuos iš pirmo žvilgsnio paprastus klausimus buvo bandoma daugybę amžių, netgi antikos epochoje. Tačiau filosofų, estetikų ir kitų mąstytojų nuomonės išsiskyrė ir sąlygojo ginčus, kurie tęsiasi ligi šiol. Pavyzdžiui, Antikos ir Viduramžių filosofai laikėsi nuomonės, kad grožis visai nėra priklausomas nuo mūsų kaprizingų užgaidų , jis yra tiesiog daikto savybė. Grožis, manė jie, yra objektyvus ir, nustačius tam tikrus kriterijus, objektyviai rodomas, kaip, tarkim, ledo šaltumas ir medžio lapo žalumas. Toks (objektyvistinis) požiūris į grožį griuvo tik XVIII amžiuje. Taip pat, visais laikais buvo gana populiari vyraujanti nuomonė, kad grožis pasireiškia gamtoje ir mene. Bet juk menas ne visada siekia išreikšti grožį, jo idealą. Atvirkščiai, susidūrus su šiuolaikiniais meno kūriniais, dažnai ima atrodyti, kad grožio bei jo idealumo klausimas tampa beprasmiškas. Tačiau, visų pirma, norint sužinoti, koks gi yra tas grožio idealumas, reikia apibrėžti pačią sąvoką – grožis. Dėl to, kaip teigia Imanuelis Kantas, reikia atsakyti į šiuos klausimus: ar jis subjektyvus ar objektyvus; ar objektas vertinamas visiškai nesuinteresuotu patikimu arba nepatikimu; ar objektas gražus nesiremiant kokio nors tikslo vaizdiniu ar sąvoka.

Taigi, šio darbo tikslas – suprasti grožio sąvoką, jo idealumą bei subjektyvumą. Tai padaryti padės klasikinės vokiečių filosofijos pradininkas Imanuelis Kantas. Bus remtasi filosofo veikalu ,,Sprendimo galios kritika“, pirmąja knyga ,,Grožio analitika“.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 329 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1407 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vi
  • Grožio idealumas ir subjektyvumas
    10 - 4 balsai (-ų)
Grožio idealumas ir subjektyvumas. (2015 m. Gruodžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/grozio-idealumas-ir-subjektyvumas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 09:47
×