Grožio ir meno filosofinis aiškinimas Renesanse


Grožio ir meno filosofinis aiškinimas Renesanse. Literatūros sąrašas.

Skaitydami filosofinius veikalus apie Renesanso epochą, galime pastebėti, kad ši kultūros epocha vertinama gana skirtingai ir suvokiama keliais požiūriais: vienas, labiau tradicinis europietiškas požiūris, teigia, kad Vakarų Europos Renesansas buvo išskirtinis, vienintelis, individualus ir nepakartojamas laikmetis. O kitas – kad egzistavo daugybė panašių atgimimų - renesansų įvairiuose civilizacijose, pavyzdžiui, taip galime pavadinti Karolio Didžiojo laikų kultūros suklestėjimą 8 - 9 amžiuje, ir Renesansas tebuvo tik vėlyvųjų viduramžių organiška dalis. Gal ir teisūs tie, kurie sako, kad buvo daugybė atgimimų istorijos laikotarpyje, bet manau, kad Vakarų Europos Renesansas, nors ir ne vienintelis, tačiau jis suformavo savitą stilių, mąstymo ir gyvenimo būdą, bei savitą Renesanso mąstytojų požiūrį į meną ir grožį.

Renesanso epocha žavi mane savo meno šedevrais, filosofijos bei mokslo šakų sukurtais humanistinės pasaulėžiūros idealais. Sutinku su nuomone, kad tai pereinamasis laikotarpis – kai yranti viduramžių tradicija susiliečia su naujaisiais besiformuojančiais laikais. Renesanso laikotarpyje, formuojantis naujai pasaulėžiūrai, atsiranda pirmosios naujojo meno apraiškos. Tapytojų darbuose atsiranda erdvės pojūtis, šviesos ir šešėlių žaismas, tapomos figūros apjungiamos veiksmu, galime išvysti žmones gestais ir veido mimika reiškiančius jausmus: skausmą, liūdesį, pyktį, džiaugsmą. Žmogaus genialumas negali nežavėti.

Renesanso laikotarpis pirmiausia nusakomas kaip Antikos meno ir mokslo atgimimas, todėl jo meno filosofija vadinama neoplatoniškuoju humanizmu. Italų meno filosofijos neoplatoniškumas pirmiausia pasireiškė tuo, kad buvo atrasta Platono ir Plotino filosofija. Jos paplitimą paskatino atgaivinta Platono akademija. Platono idėjos ir neoplatonizmo atgimimas turėjo labai didelę įtaką Renesanso požiūriui į grožį.

  • Filosofija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1471 žodžiai)
  • Jolanta
  • Grožio ir meno filosofinis aiškinimas Renesanse
    10 - 7 balsai (-ų)
Grožio ir meno filosofinis aiškinimas Renesanse. (2015 m. Rugpjūčio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/grozio-ir-meno-filosofinis-aiskinimas-renesanse.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 21:54
×