Grūdų, kruopų ir miltų mikroorganizmai


Grūdų, kruopų ir miltų mikroorganizmai. Grūdai. Grūdų mikroorganizmai. Grūdų mikrobiotika. Kruopų mikrobiota. Miltų mikrobiota. Duonos gamybos mikrobiologija. Duonos ydos. Duonos mielės ir raugai. Skystas kvietinis raugas. Skystas ir tirštas rūginis raugas. Duonos gamybos technologinis procesas.


Grūdai – miglinių šeimos augalų vienasėklis vaisius, kurio plonas apyvaisis suaugęs su sėklos luobele. Grūdinių kultūrų gaminiai sudaro didelę žmogaus maisto dalį – 50% bendro maisto kiekio daugumoje pasaulio šalių. Grūdams priskiriami kviečiai, rugiai, miežiai, avižos, kukurūzai, sorgai, soros. Grūdus sudaro luobelė, gemalas, miltinė dalis – endosperma. Grūdų cheminė sudėtis: vanduo, angliavandeniai, baltymai, riebalai, skaidulinės medžiagos, mineralinės druskos, vitaminai. Juose yra ir fermentų.

Epifiniai – tai natūraliai normaliomis sąlygomis aptinkami mikroorganizmai, kurie žalos grūdams nedaro, jų nepažeidžia. Saprotrofiniai – tam tikromis sąlygomis saprotrofai gali maitintis grūdo organinėmis medžiagomis ir jį pažeisti. Fitopatogeniniai – mikroorganizmai geba įsiskverbti į augalo vidinius sluoksnius ir jį pažeisti bei sukelti augalo ligas. Patogeniniai – mikroorganizmų grūdų masėje gali atsirasti atsitiktinai jei į grūdus patenka nuo sergančių ar infekuotų naminių gyvulių ir graužikų, taip pat per užterštą dirvą. Mikroorganizmai ant grūdų neišsilaiko, nes dėl mažo vandens aktyvumo bakterijoms daugintis nėra sąlygų.

Grūdų paviršius visada užterštas mikroorganizmais. Dažniausia aptinkama pelėsinių grybų, bakterijų, aktinomicetų, mielių. Dauguma bakterijų yra epifitinės ir grūdo nepažeidžia. Pagrindinės jų – Pantoea agglomerans. Tai fakultatyvūs anaerobai, mezofilai. Mielių įtaka grūdų gadinimui – nedidelė. Pelėsiniai grybai yra dažni grūdų gadintojai.

  • MS PowerPoint 44 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (688 žodžiai)
  • Kolegija
  • Kristina
  • Grūdų, kruopų ir miltų mikroorganizmai
    10 - 1 balsai (-ų)
Grūdų, kruopų ir miltų mikroorganizmai. (2020 m. Balandžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/grudu-kruopu-ir-miltu-mikroorganizmai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 12 d. 19:33
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo