Grūdų sandėliai ir mechanizavimas


Įvadas. Grūdinių kultūrų sandėliai ir jų rūšys. Grūdinių kultūrų sandėlių mechanizavimas. Įrenginiai ir įrengimai naudojami sandėlyje. Elevatoriai. Sraigtiniai transporteriai. Grūdų valomosios. Grūdų džiovyklos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Žemdirbiai nuo seno visame pasaulyje augina įvairiausių kultūrų augalus. Lietuvoje, kuri nuo seno yra laikoma žemdirbių kraštu, kiekvienas šios srities atstovas pirmiausia yra siejamas su grūdinių augalų kultūra. Grūdinių augalų auginimas – pagrindinis verslas, užimantis didžiausią dalį šios šalies rinkos. Grūdai naudojami ne tik maisto produktų gamybai, bet taip pat jie yra visaverčių pašarų būtinoji dalis, ūkio ekonominės plėtros pagrindas. Jie yra vartojami švieži arba perdirbti, todėl iki vartojimo ar perdirbimo juos reikia išlaikyti.

Kursinio darbo tikslas: susipažinti su grūdinių kultūrų sandėliais ir jų mechanizavimu.

Aruodiniai grūdų sandėliai - sandėlis, kuriame grūdai yra laikomi aruoduose. Žemos temperatūros džiovyklose džiovinama natūraliu aplinkos oru. Džiovyklų privalumai , kad derlius nepažeidžiamas aukštos temperatūros; ekologiškai švarus džiovinimas; ekonomiškesnės negu aukštos temperatūros džiovyklos; aruodas po džiovinimo gali būti panaudotas sandėliavimui. Tačiau turi ir trūkumų: džiovinimo procesas priklausomas nuo aplinkos meteorologinių sąlygų; yra grūdų drėgnio riba. Naudojant žemos temperatūros džiovyklas būtina laikytis tam tikrų sąlygų: įpūsti į grūdus pakankamą oro srautą, pučiamo oro tolygus paskirstymas visame grūdų sluoksnyje.

Kaušiniai elevatoriai skirti birių ir smulkiagabaričių krovinių transportavimui vertikalia kryptimi arba didesniu negu 70 laipsnių posvyrio kampu. Elevatoriais transportuojami birūs kroviniai (miltai, grūdai, durpės, šakniavaisiai smėlis ir pan.). Lentyniniais ir lopšiniais elevatoriais transportuojami vienetiniai kroviniai.

Greitaeigiai kaušiniai elevatoriai – kai krovinys iš kaušų išsviedžiamas veikiant iš-centriniai jėgai (iškrovimas išcentrinis), lėtaeigiai – kai transportuojamas krovinys iš kaušų išpilamas veikiant sunkio jėgai (iškrovimas gravitacinis). Naudojami stacionarieji ir pervežamieji elevatoriai. Pastarieji naudojami įvairiose birių medžiagų mobiliuosiuose krautuvuose.

Sraigtinį transporterį sudaro: besisukantis sraigtas su jį gaubiančiu vamzdžiu (loveliu) ir varymo stotis

Sraigtiniai transporteriai pagal veikimo principą būna lėtaeigiai, kai transportuojamo krovinio dalelės, tarpusavyje maišydamosi apatinėje lovelio dalyje, sraigto stumiamos slenka išilgai sraigto sukimosi ašies, ir greitaeigiai, kai transportuojamo krovinio dalelės išcentrinių jėgų prispaudžiamos prie transporterio vamzdžio vidinio paviršiaus ir sraigto stumiamos išilgai jo sukimosi ašies. Greitaeigiai sraigtiniai transporteriai vertikalūs arba pasvirę bet kokiu kampu.

Sraigtas - ištisinis, juostinis, mentinis, spiralinis; vienpradis – horizontaliems transporteriams; dvipradis – pasvirusiems ir vertikaliems transporteriams; kairinis arba dešininis.

Velenas - ištisinis; tuščiaviduris; vientisas arba montuojamas iš sekcijų po 2–4 m.

Javapjūtės metu svarbu suderinti grūdų nuėmimo kombainus, transportavimo, valymo, džiovinimo ir sandėliavimo procesus. Kartu su grūdais į kombaino bunkerį patenka grūdinės (skaldyti, sudygę, kenkėjų pažeisti, neišsivystę ir kitų javų grūdai) ir šiukšlinės (šiaudgaliai, varpgaliai, piktžolių sėklos, dirvos gabalėliai, smulkūs akmenys ir kt.) priemaišos. Priemaišų gali būti iki 2 (. Tačiau dėl kombaino nesureguliavimo, nepalankių oro sąlygų, augalų savybių ir kitų priežasčių, į bunkerį patenka 5 ( ar net daugiau priemaišų. Grūdai iš kombainų vežami į stacionarius įrenginius, juose jie valomi, džiovinami ir rūšiuojami. Valymui ir rūšiavimui naudojamos preliminaraus, pirminio ir antrinio valymo bei rūšiavimo mašinos.

Sėklų valymo būdas parenkamas, atsižvelgiant į sėklų ir jose esančių priemaišų fizikines- mechanines savybes: matmenis (ilgį, plotį, storį), aerodinamines savybes (skrajumą), paviršiaus šiurkštumą, tankį, formą, standumą, spalvą, elektrines ir kitas savybes. Pagrindinė valymo sąlyga – norimų atskirti iš mišinio sėklų ar jų priemaišų fizikinės - mechaninės savybės turi skirtis nuo valomų sėklų. Savybės priklauso nuo augalų rūšies, veislės, auginimo sąlygų, brandos ir kitų veiksnių.

  • Microsoft Word 1070 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (3608 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laura
  • Grūdų sandėliai ir mechanizavimas
    8 - 1 balsai (-ų)
Grūdų sandėliai ir mechanizavimas. (2017 m. Lapkričio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/grudu-sandeliai-ir-mechanizavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 30 d. 17:51
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo