Grupių psichologinės ypatybės


Grupės psichologinės ypatybės. Žmonių grupių psichologinės ypatybės.

Grupė - tai organizuota sistema žmonių, turinčių bendrus tikslus ir uždavinius. Taigi kiekviena grupė turi savo tikslą grupės nariams bendraujant, atliekant užduotis, derinant tarpusavio veiksmus, susiformuoja tam tikras elgesio būdas, kuriamos elgesio normos, kurios ilgainiui darosi vis aiškesnės. Šios normos ne visada sutampa su visuomenėje priimtomis etikos normomis.

Taigi kiekviena grupė turi savo tikslą.

Grupės nariams bendraujant, atliekant užduotis, derinant tarpusavio veiksmus, susiformuoja tam tikras elgesio būdas, kuriamos elgesio normos, kurios ilgainiui darosi vis aiškesnės. Be o, grupės elgesio normos skiriasi įsisąmoninimu: kai kurios elgesio taisyklės gali būti dažnai deklaruojamos ir pabrėžiamos, o kitos, tik numanomos, nors grupei galbūt ir labai reikšmingos.

Grupės būna formalios ir neformalios. Be formalių ir neformalių grupės skirstomos ir į kitas rūšis: privalomas ir laisvas, pirmines ir antrines, mikro ir makro.

į laisvas grupes žmonės įstoja savo noru: tai įvairūs klubai, draugijos. Privalomų grupių nariais tampama nepriklausomai nuo norų. Grupės taip pat gali būti skirstomos į pirmines ir antrines. Pirminė grupė yra pagrindinė žmogui. Jai būdingi tamprūs santykiai kiekvieno su kiekvienu, bei tai, jog ji būna didelė. Antrinės grupės dažniausiai būna didesnės, santykiai jose formalesni.

Kad susidarytų grupė, turi užsimegzti psichinis kontaktas tarp būsimų jos narių. Pirmasis psichinio kontakto aktas - tai suinteresuotumas kitu nariu. Suinteresuotumas gali būti abipusis, bet gali būti ir vienpusis. Susidomėjimą gali sukelti žmogaus išorė, jo žinios, intelektas. Kilus tokiam susidomėjimui, siekiama pažinti kitą individą, išsiaiškinti susidomėjimo juo priežastis. Užsimezgęs psichinis kontaktas dar netampa pastoviu santykiu, bet yra jo sąlyga ir būtinas elementas. Jeigu individui trūksta tiesioginių, pastovių asmeninių kontaktų, jis išgyvena socialinę izoliaciją ir vienišumą.

  • Microsoft Word 5 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (530 žodžiai)
  • Grupių psichologinės ypatybės
    10 - 3 balsai (-ų)
Grupių psichologinės ypatybės. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/grupiu-psichologines-ypatybes.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 07:01
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo