G.Verdi opera Aida


Aida opera. Opera aida siuzetas. Verdžio opera. Verdzio opera aida. Operos aida libretas. Aida siuzetas. Operos aida siuzetas. Džiuzepė verdis aida. Opera aida verdi. Aidos siuzetas.

Labai detalus operos aprašymas. Operos siužetas pagrįstas senovine egipto legenda, kurioje atsispindi daugelį šimtmečių trukusi egiptiečių kova su etiopais. Veiksmo ašis – tragiška egiptiečių karvedžioradameso ir belaisvės, etiopijos karaliaus dukters aidos meilė. Nežiūrint siužeto egzotiškumo, jis artimas kitų verdžio operų idėjoms: laimės siekiui trukdo prievarta, socialinė nelygybė, religinis fanatizmas. Operoje ryškios dvi siužetinės linijos: visuomeninė ir asmeninė, nulemiančios dvejopą šio kūrinio žanrinį pobūdį. Iš vienos pusės – tai tipiška prancūzų grand opera su iškilmingomis eisenomis, procesijomis, maršais, spalvingais baleto intarpais, su didingomis chorinėmis scenomis.

1869m. Verdi gavo egipto vyriausybės pasiūlymą – sukurti nacionalinę operą sueco kanalo, o taip pat ir naujo operos teatro kaire atidarymo iškilmėms. (sueco kanalo statyba truko 1859-1869m. Sutrumpinusi kelią iš europos į aziją maždaug 10 000km, ji nusinešė apie 20 000 žmonių gyvybių. ) kompozitorius pasiūlymą priėmė ( po daugkartinių atsisakymų) ir gyvendamas sant agatos viloje gana greitai (per mėn. ) sukūtė muziką. (scenarijaus autorius – egiptologas o. Mariettas,manoma perpasakojęs tikrą istoriją,prancūzų kalba libretą surašė k. Diu loklis, o į italų kalbą išvertė ir tekstą sueiliavo a. Gizlanzoni. Kaip visada šiame darbe dalyvavo ir pats verdi: nė vieno nereikalingo žodžio . ) 1871m. Gruodžio mėnesį įvyko operos premjera kaire, tačiau kompozitorius į egiptą nevažiavo, nes ruošėsi premjerai milano la scalos teatre – 1872m. Vasario mėn. Abiejuose miestuose ( o vėliau ir kitur) pasisekimas didžiulis. nenoriu tau pasirodyti nekuklus: ši opera neginčijamai mažiausiai bloga iš visų mano sukurtų , - rašė autorius savo bičiuliui.

(tokio puošnaus, išoriškai efektingo reginio reikalavo užsakymas. ) kitą vertus, aida – tai lyrinė psichologinė drama (itališkųjų operų tradicija), kurioje įvairiapusiškiai charakterizuojamos trys individualybės: aida,amneris ir radamesas, atskleidžiami kiekvieną jų drąskantys prieštaringi jausmai, sudėtingas vidinis pasaulis. Aida savo meilėje radamesui mato nusikaltimą prieš tėvynę ir nelaisvėn patekusį tėvą. Radamesą kankina pareigos suvokimas ir troškimas grąžinti aidai laisvę. Amneris- valdinga, įsakmi,mylinti, kenčianti, nesulaukusi atsako į savo meilę, pavydo vedama atiduoda radamesą negailestingam žynių teismui. (veikėjai nėra stilizuoti; kokius tolimus laikus kompozitorius bevaizduotų, operų herojai – visada jo amžininkai. ) operoje, kurioje ypač dramatiškai persipynę trijų žmonių likimai, atskleistas psichologinis jų veiksmų pagrįstumas, yra įspūdingi duetai.

Lyrinio, subtilaus prado svarba ryškėja palaipsniui; aidos ir radameso finalinis duetas tampa visa nugalinčios meilės triumfu. Švelnios, šviesios ir vis tolstančios intonacijos neturi nieko bendra su iškilmingais didžiosios operos finalais.

Keturi operos veiksmai sudaryti iš didesnių,išbaigtų dramatinių scenų, į kurias įkomponuotos arijos, duetai. Įtemptai besivystančiame veiksme vengiama atskirų, savarankiškų numerių, kurie sugriautų vientisą dramaturginį vyksmą.

  • Microsoft Word 498 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (2411 žodžiai)
  • Gabriele
  • G.Verdi opera Aida
    10 - 1 balsai (-ų)
G.Verdi opera Aida. (2011 m. Sausio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/gverdi-opera-aida.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 21:09
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo