Gylio suvokimas


Psichologijos savarankiškas darbas.

Gylio suvokimo ypatybės. Binokulinis regėjimas. Monokulinis regėjimas. Apibendrinimas. Literatūros sąrašas.


Net 90 – 95 % informacijos apie išorinį pasaulį gauname iš regimųjų analizatorių. Vienas iš jų – tinklainė, kurioje mes gauname dvimatę vaizdo projekciją. Tačiau gyvename trimatėje erdvėje. Kaip tuomet mes įvertiname atstumą arba skardžio aukštį? Kaip mums tai pavyksta? Kaip dvimačius atvaizdus tinklainėje paverčiame trimačiais suvokiniais?

Kadangi objekto vaizdas tinklainėse yra plokščias, tad turėtų būti nesunku nustatyti jo fragmentų tarpusavio padėtį plokštumoje, nes gretimi vaizdo elementai yra šalia esančiose tinklainės dalyse. Jeigu žmogus turi įgimtų sugebėjimų įvertinti tinklainės dalių tarpusavio padėtį, jis gali nustatyti ir fragmentų, kurie yra tinklainėje esančiose dalyse, tarpusavio padėtį tinklainėje (Vaitkevičius, 2002).

Apsvarstykite, kas atsitinka, kai jūs bandote pasiekti arbatos puodelį, ar kai lipate laiptais. Jūs turite naudoti informaciją apie gylį. O gylis yra atstumas nuo paviršiaus, paprastai naudojant savo kūną kaip atskaitos tašką. Šis gylio informacijos naudojimas tęsiasi ir už jūsų kūnui pasiekiamos vietos. Kai jūs einate per kelią, jūs remiatės gylio suvokimu, kad įvertintumėte artėjančio automobilio atstumą. Kai jūs nusprendėte pašaukti draugą, kuris eina gatve, taip pat reikia nustatyti, kaip garsiai jį pašauksite. Jūsų sprendimas yra pagrįstas tuo, kaip suvokiate atstumą nuo savęs iki draugo. Jūs turite remtis gylio požymiais (Sternberg, 2012).

Darbo tikslas: apžvelgti gylio ypatybes, monokulinį ir binokulinį regėjimą.

Kitas binokulinis nuotolio suvokimo požymis yra akių konvergencija: nervinių raumenų signalas, rodantis, kokiu laipsniu mūsų akys pasisuka į vidų, kai žiūrime į arti esantį objektą. Smegenys, gavusios informaciją apie konvergencijos kampą, sprendžia, ar jūs žiūrite šį spausdintą vadovėlio puslapį, ar į ką nors kitame kambario gale. Kuo didesnis vidinis įtempimas, tuo arčiau yra daiktas (Myers, 2008).

Gylio suvokimas. (2016 m. Kovo 24 d.). http://www.mokslobaze.lt/gylio-suvokimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 04:11