Gynybinių mechanizmų ir ekstraversijos sąsajos


Ekstraversijos ir gynybos mechanizmų sąsajos. Išvados. Literatūra.

Didysis penketas (Big Five) - tai yra asmenybės teorija, kurią 1981 m. pasiūlė JAV mokslininkas Lewis Goldberg. Remiantis šia asmenybės teorija, galima paaiškinti ekstraversijos irgynybos mechanizmų sąsajas.

Kaip teigia Didžiojo penketo teroija, žmogaus asmenybę galima apibūdinti remiantis penkiais bruožais:

Ekstraversija (priešingas polius – introversija);

Neurotiškumas, polinkis į blogas emocijas;

Atsivėrimas patirčiai (priešingas polius – uždarumas);

Visi kiti žmogaus asmenybės bruožai vis tiek patenka į Didįjį penketą, pavyzdžiui, žmogus dažnai liūdi, linkęs į įvairias baimes – tai neurotiškumo požymis. Arba štai žmogaus mėgaujasi gyvenimu, yra estetas, yra smalsus – tai atvirumo patirčiai bruožas.

Šių penkių faktorių teoriją netrukus pripažino ir praktikai mokslininkai (Miller, 1991; Widiger & Trull, 1992), Deborah Greenwald (1999 m.). Remiantis apibrėžtai 5 faktoriais galima gauti psichologijos moksle labiau apibendrintus, tačiau pakankamai išsamius tyrimus.

Mokslininkai McCrae ir Kosta (1996 m.), remdamiesi Didžiojo penketo teorija, teigia, kad asmenybės bruožai kyla tik iš biologinių priežasčių, kurie, pavyzdžiui, gali būti nulemti genetinių faktorių. Asmenybės bruožai, pavyzdžiui ekstraversija, labiausiai išsivysto asmeniui suaugus. Pati savybė, bruožas tik vystosi, bet niekur nedingsta. Taigi, ši teorija prognozuoja, kad suaugusio žmogaus asmenybė savo mažai ar visai nepasikeis. Priešingai, kontekstualistai teigia, kad žmogaus amsnybės bruožai gali kisti priklausomai nuo socialinės aplinkos (Haan, Millsap & Hartka, 1986; Helson, Jones, & Kwan, 2002). Tačiau tokia kaita yra sudėtinga, nes yra be galo daug veiksnių, kurie negali arba gali daryti įtaką asmenybės bruožams.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1149 žodžiai)
  • Aistė
  • Gynybinių mechanizmų ir ekstraversijos sąsajos
    10 - 7 balsai (-ų)
Gynybinių mechanizmų ir ekstraversijos sąsajos. (2015 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/gynybiniu-mechanizmu-ir-ekstraversijos-sasajos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 08:06
×