Gyvenimas su negalia


Neigalus zmogus rasinys. Neigalus zmogus. Rasinys apie neigaliuosius. Korekciniai užsiėmimai asmenims su negalia. Su kokiomis problemomis susiduria neigalieji. Rasinys apie neigalius vaikus. Neigalieji rašinys. Fizines negalios problemos. Fizine negalia rasinys. Kurčnebyliai.

Neigaliųjų ir aplinkinių požiūris į negalią. Su kokiomis problemomis susiduria neigalieji? Patarimai kaip elgtis su neigaliu asmeniu. Ko nereikėtų daryti bendraujant su negalią turinčiais žmonėmis. Gyvenimo kokybė?

Negalia – tai ne tik fizinis negalavimas, kuriam esant keičiasi gyvenimo įpročiai, galimybės ir pan. Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria neįgalieji, yra toli gražu ne fizinės, o socialinės ir psichologinės.

žmogaus fizinę negalią lemia įvairios priežastys. Tai gali būti stuburo smegenų pažeidimas, raumenų distrofija, paralyžius, cerebrinis paralyžius (kuris pasireiškia ir kalbos sutrikimu). Taip pat klausos ar regos sutrikimai ir daugelis kitų negalavimų.

Neįgalus žmogus susiduria su neigiamu visuomenės požiūriu į save, jis menkai vertina pats save ir jaučiasi nevisavertis dėl paties negalios pobūdžio (fizinės būklės). Neįgaliųjų adaptacija visuomenėje nėra vien jų problema. Visuomenė dažnai būna nepasirengusi priimti jų kaip lygiaverčių narių. Negalia primena apie žmogaus pažeidžiamumą ir baugina aplinkinius. Didžiausia visuomenės problema – negebėjimas į neįgalų žmogų žvelgti objektyviai, nestigmatizuojant ir neturint išankstinio nusistatymo.

Visuomenė į neįgaliuosius žvelgia, pabrėždama jų netektis, praradimus, akcentuodama negalią kaip problemų priežastį, tačiau kartu išskirdama fiziškai neįgalių asmenų dalyvavimą socialiai vertingoje veikloje ir jų gebėjimą įvneįgalieji dėl savo specifinės būklės pasižymi menku pasitikėjimu savimi, jie jaučiasi lengvai pažeidžiami, nuvertina savo galimybes ir sugebėjimus. Dažnas to rezultatas – izoliacija.

Dėl paties negalios pobūdžio atsiranda daug papildomų kliūčių, kurias žmogui reikia įveikti. Kurčias asmuo jaučiasi nepatogiai ne dėl to, kad negali mėgautis muzika, bet dėl to, kad negali lengvai bendrauti, – tam reikia specialios – kurčnebylių kalbos. Aklas žmogus nepasitiki savimi ne todėl, kad jo gyvenime neegzistuoja vaizduojamasis menas. Jam tiesiog sunku atlikti pačias paprasčiausias užduotis, kad ir nueiti iš vienos vietos į kitą. Kadangi mobilumas ir bendravimas yra neišvengiami ir būtini kasdieniame gyvenime, kurčias ar aklas žmogus kasdien patiria nusivylimą, nes kiekviena paprasčiausia užduotis jam būna sunkiai įveikiama. Kasdien susidurdamas su tokiomis kliūtimis, jis pamažu pradeda kelti sau mažesnius reikalavimus, jo aspiracijos taip pat mažėja, galiausiai jis izoliuojasi ir gyvena atsiskyręs nuo visuomenės.

Negalia atima žmogaus galimybę dalyvauti visuomenės gyvenime kaip lygus su lygiu su sveikaisiais visuomenės nariais. Neįgalieji nerimastingi, jautresni, impulsyvūs, dažnai jų reakcijos nenuspėjamos.

Dėl riboto mobilumo mažėja kontaktas su aplinka.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2011 m.
  • 7 puslapiai (1099 žodžiai)
  • Mokykla
  • Asverijus
  • Gyvenimas su negalia
    9 - 1 balsai (-ų)
Gyvenimas su negalia. (2011 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvenimas-su-negalia.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 05 d. 06:09
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo