Gyvenimo būdas, elgsena ir sveikata


Gyvenimo būdas, elgsena ir sveikata. Sveikos gyvensenos pagrindai. Linkusios sirgti asmenybės ypatumai (EysenckSveika gyvensena. Rizikos veiksniai. PSO strategija. Fizinis pajėgumas. Gydymas, reabilitacija, ligų profilaktika ir sveikatos stiprinimas.

Mokslininkai teigia, kad daugiau, kaip 50 procentų žmogaus sveikatos priklauso nuo jo gyvensenos. Žmogaus sveikatos trikampis: apie 20 proc. – genetinis pagrindas;apie 20 proc. – aplinka ir apie 50-60 proc. – lemia žmogaus gyvensena.

Pagal susirgimų dažnumą, šiuo metu žmonės labiausiai kenčia nuo širdies ir kraujagyslių lygų. Antroje vietoje – onkologiniai susirgimai.

Vyrams pirmoje vietoje - plaučių vėžys. Rūkymas plaučių vėžio riziką padidina 10-20 kartų. Rūkantiesiems labiausiai trūksta vitamino C.

Moterims pirmoje vietoje – krūties vėžys. Labai aktualu yra odos vėžys, kuris moterims yra antroje vietoje. Ypač kenksmingas saulės poveikis. (1 tipas žm.) Šviesiaplaukiai žmonės, kurie turi labai ploną odos melanino sluoksnį. 2 tipas – šviesiaplaukiai - strazdanoti žmonės, su šviesia oda ir šviesiais plaukais. 3 tipas – plaukai tamsesni iki rudos spalvos ir oda tamsesnė; 4 tipas – tamsūs plaukai ir oda tamsi; 5 tipas – mulatai ir juodaodžiai.

Kuo oda jautresnė, tuo saulės spindulių faktorius didesnis. Sunkiausia odos vėžio forma – melanoma. Žmogaus oda tai organas, kuris turi ilgalaikę atmintį ir yra labai kerštinga. Iki 6 mėn. amžiaus vaiko nereikia laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose, o nuo 6 mėn. amžiaus – po truputi pratinti prie saulės spindulių poveikio.

Kiekvienas žmogus turi atidžiai stebėti savo odą. Ankstyvose stadijose melanoma yra išgydoma. Žarnyno vėžio provokatorius gali būti riebus maistas. Su riebaus maisto vartojimu yra susijusi ir nutukimo problema, kuris didina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį. Šiuo metu aktuali problema yra infekcinės ligos: gripas, dizenterija, niežai, salmoneliozė ir kitos ligos. Pagausėjusi pedikuliozė (utelėtumas). Utėlės platina dėmėtąją šiltinę. Labai aktuali problema yra lytiškai plintančios infekcijos: sifilis, gonorėja, ŽIV virusas ir kt. Pirinės stadijos sifilis yra absoliučiai išgydomas, tačiau esant trečiai stadijai – sutrinka žmogaus smegenų veikla,, psichika, sutrinka vidaus organų veikla. Prie lytinių ligų dar priskiriama chlamidiozė, kuri gali sukelti nevaisingumą. Gausėja žmonių sergančių grybelinėmis ligomis, niežais, karpomis ir kitomis ligomis. Lietuvoje labai didelis savižudybių skaičius, gausėja traumatizmas, daug žmonių serga depresija. (Pagal savižudybių skaičių Lietuva pirmauja pasaulyje).

  • Ekologija Konspektas
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2014 m.
  • 8 puslapiai (1704 žodžiai)
  • Alma
  • Gyvenimo būdas, elgsena ir sveikata
    10 - 3 balsai (-ų)
Gyvenimo būdas, elgsena ir sveikata. (2014 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvenimo-budas-elgsena-ir-sveikata.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:03
×