Gyventojų pajamų diferenciacija ir skurdas Lietuvoje


Gyventojų pajamų diferenciacija ir skurdas Lietuvoje Gyventojų pajamų diferenciacija. Fizinių ir protinių galimybių skirtumai. Išsilavinimas arba investicijos į žmogiškąjį kapitalą. Šeimyninė kilmė. Darbo kiekis ir jo pobūdis. Turimo turto nevienodumas. Sėkmė ir atsitiktinumas. Kiti pajamų diferencijavimo veiksniai. Socialiniu požiūriu. Skurdo kultūros.

Gyventojų pajamų diferenciacija – pajamų dydžio skirtumas tarp įvairių visuomenės sluoksnių ir grupių, lemiantis socialinių ekonominių problemų, tokių kaip skurdas, nusikalstamumas, asocialių šeimų skaičiaus didėjimas ir t.t. išplitimą. (Lazutka 2003: 22). Lietuvoje ši pajamų nelygybė didėja – pasiturintys turtėja, o vargingesni vis labiau nuo jų atsilieka. Remiantis įvairiais gyventojų pajamų diferenciacijos rodikliais turtinė nelygybė Lietuvoje gerokai viršija Europos šalių vidurkį, o tai rodo, jog nelygus pajamų pasiskirstymas yra gana didelė problema Lietuvoje.

Prieš pradedant vertinti gyventojų pajamų diferenciaciją socialiniu požiūriu, pirmiausia, reikėtų išsiaiškinti, kokie veiksniai lėmė šios problemos atsiradimą. Šiuolaikinėje ekonomikos teorijoje išskiriamos šios pajamų nelygybės formavimąsi sąlygojančios priežastys (Blažienė 1997: 39-40):

Fizinių ir protinių galimybių skirtumai. Žmonės skiriasi savo protu, fizine jėga, temperamentu ir pan. Tai lemia žmogaus galimybę dirbti tik tam tikrą darbą, nevienodai panaudoti materialius išteklius ir t.t.

Išsilavinimas arba investicijos į žmogiškąjį kapitalą. Žmonės nevienodai investuoja į žmogiškąjį kapitalą, todėl atsiranda ženklūs įgūdžių ir išsilavinimo skirtumai, lemiantys ir kitokį darbo užmokestį.

Darbo kiekis ir jo pobūdis. Pajamų nelygybę sukelia skirtingas žmonių požiūris į darbą, nevienoda darbo trukmė, įvairūs reikalavimai darbo sąlygoms (pavojingi darbai).

Turimo turto nevienodumas. Turimas pajamas galima ne tik išleisti, bet ir kaupti: investuoti į verslą, padėti į banką ir pan. Šį kapitalą gali papildyti paveldėtas šeimos turtas, kuris padidins turtinę nelygybę.

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (913 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laima
  • Gyventojų pajamų diferenciacija ir skurdas Lietuvoje
    10 - 10 balsai (-ų)
Gyventojų pajamų diferenciacija ir skurdas Lietuvoje. (2015 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyventoju-pajamu-diferenciacija-ir-skurdas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 12:07
×