Gyventojų pajamų mokesčio ypatumai Lietuvoje ir Latvijoje


Droid-app://com.google.android.googlequicksearchbox. Gyventoju pajamu mokestis latvijoje.

Lentelių ir paveikslų sąrašas. Įvadas. Mokesčių sistemos teorinis pagrindas. Valstybės biudžeto sandara ir esmė. Mokesčių esmė. Gyventojų pajamų mokestis Lietuvoje ir Latvijoje. Gyventojų pajamų mokestis Lietuvoje. Gyventojų pajamų mokestis Latvijoje. Išvados. Literatūra.

Temos aktualumas. Šiandieninėmis ekonomikos sąlygomis, vienas iš aktualiausių visuomeninių reiškinių yra mokesčiai. Ypatingai daug diskusijų sukelia gyventojų apmokestinimas, dėl didelės mokesčių naštos tenkantiems šalies gyventojams.

Darbo tikslas – aptarti gyventojų pajamų mokestį Lietuvoje ir Latvijoje.

Darbo uždaviniai:

3. Palyginti Lietuvoje mokamą gyventojų pajamų mokestį su Latvija.

Darbo objektas – Gyventojų pajamų mokestis.

Darbą sudaro du skyriai. Pirmajame trumpai apibūdinama Lietuvos mokesčių sistema, kurios pagrindą sudaro valstybės biudžetas. Antrame analizuojamas

Mokesčiai atlieką svarbų vaidmenį valstybės ir visų jos ūkio subjektų gyvenime: valstybei – vienas pagrindinių pajamų šaltinių, o ūkio subjektams mokesčiai yra dar viena jų išlaidų dalis. Pagal tai matome, kad požiūris į mokesčius yra labai skirtingas.

1.1 Valstybės biudžeto sandara ir esmė

Valstybės (biudžeto) pajamos – tai piniginiai ištekliai, kurie paskirstant visuomenės nacionalines pajamas pereina valstybės (savivaldybės) žinion, yra kaupiami valstybės (savivaldybių) biudžete, bei kituose valstybės pinigų fonduose ir yra naudojami valstybės funkcijoms finansuoti.

Valstybės biudžeto gaunamos pajamos yra suskirstytos į tam tikras grupes, kurios sudaro tam tikrą sistemą, kuri pavaizduota 1 paveiksle.

Nekilnojamojo turto mokesčiai. Šiai grupei priskiriami žemės, žemės nuomos, palikimo ir kiti mokesčiai, kuriais gali būti apmokestinamas nekilnojamas turtas.

Skiriamos dvi mokesčių grupės: tiesioginiai ir netiesioginiai. Tiesioginiai mokesčiai yra tokie, kuriais tiesiogiai apmokestinami privatūs asmenys ir įmonės. Jie atspindi gamybos veiksnių mokesčius – kapitalo, darbo, nekilnojamojo turto ir žemės. Netiesioginiai mokesčiai yra tokie kuriais apmokestinamos prekės ir paslaugos.

1.2 Mokesčių esmė

Apibendrinus įvairių autorių mokesčio sąvokos apibrėžimus, suprantama, kad mokestis yra piniginė prievolė valstybei, kurios dėka valstybė gauna pajamų reikalingų jos funkcijoms vykdyti.

Mokesčiai valstybėje atlieka tam tikras funkcijas ir yra išskiriamos šios funkcijos :

Taigi, mokesčiai pagrindinės valstybės pajamos, dėl kurių ji gali egzistuoti ir vykdyti savo funkcijas. Kiekvienas mokamas mokestis didina valstybės biudžetą. Tad toliau, aptarsime vieną iš pagrindinių mokamų valstybei mokesčių t.y. gyventojų pajamų mokestį.

Gyventojų pajamų mokestis, kaip ir daugelis kitų mokesčių, įvairiuose šalyse imamas skirtingai. Skiriasi mokesčio bazės t.y. apmokestinamųjų pajamų apimtis ir sudėtis, lengvatos ir mokesčio tarifai. Tad toliau aptarsime Lietuvos ir Latvijos gyventojų pajamų mokestį.

2.1 Gyventojų pajamų mokestis Lietuvoje

Visa apmokestinimo sistema remiasi tam tikra visuma taisyklių, sąvokų ir kitų dalykų kurie išdėstyti Mokesčių administravimo įstatyme. Juo vadovaujantis, pastebime, kad visi mokesčiai yra įgyvendinami pagal tam tikrą apmokestinimo instrumentarijų, kuris apima mokesčių elementus: subjektą, objektą, šaltinį, apmokestinimo vienetą, lengvatas, mokesčio tarifus, mokestinį laikotarpį, mokesčio ėmimo būdą bei nustatymo metodą. (Jakštonytė G. 2010 m. p. 11)

Pagal gyventojų pajamų mokesčio įstatymą skiriami šie mokesčio tarifai:

Atarėme GPM mokestį teoriškai, tad toliau svarbu išsiaiškinti kokį vaidmenį jis atlieka Lietuvos mokesčių sistemoje. Gyventojų pajamų mokestis įeina į valstybės gaunamas mokestines pajamas, tad svarbu išsiaiškinti kurią dalį mokestinėse pajamose jis sudaro.

  • Finansai Kursinis darbas
  • Microsoft Word 65 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (3406 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indrė
  • Gyventojų pajamų mokesčio ypatumai Lietuvoje ir Latvijoje
    10 - 5 balsai (-ų)
Gyventojų pajamų mokesčio ypatumai Lietuvoje ir Latvijoje. (2015 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyventoju-pajamu-mokescio-ypatumai-lietuvoje-ir-latvijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:32
×