Gyventojų pajamų mokestis mokesčių sistemos dalis


Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo paskirtis. Gyventojų pajamų mokesčio turinys. Mokesčio subjektas. Mokesčio objektas. Mokesčio šaltinis. Apmokestinimo vienetas. Mokesčio tarifas. Mokesčio ėmimo būdas. Mokesčio nustatymo metodas. Apmokestinamųjų pajamų skaičiavimas. Neapmokestinamos pajamos. Pajamų priskyrimas klasėms. Kai kurių pajamų / išmokų apmokestinimas. Pajamos natūra. Lietuvos vieneto nuolatiniam lietuvos gyventojui už darbą užsienio valstybėje išmokamos su darbo santykiais susijusios pajamos. Su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos. Delspinigiai už išmokų, susuijusių su darbo santykiais, pavėluotas mokėjimas. Dienpinigiai vykstant į užsienio komandiruotes. Dienpinigiai vykstant į komandiruotes lietuvoje. Pajamos iš paskirstytojo pelno. Honorarai. Individualios įmonės savininko pajamos. Laimėjimai (azartinių žaidimų). Paveldėjimo būdu gautos pajamos. Politinės kampanijos aukos. Turtinės žalos atlyginimas. Ūkininkų gautos pajamos. Dviejų procentų pajamų mokesčio pervedimas. Apmokestinimas pajamų mokesčiu užsienio šalyse. Praktinės situacijos sprendimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pajamos, pateiktos GPMĮ 6 str. 2 d. (GPMĮ, galiojusio iki 2008 12 31)*

Mokesčių ėmimo būdas būna: tiesioginis (iš pajamų) ir netiesioginis (per kainų sistemą). Gyventojų pajamų mokesčio ėmimo būdas yra tiesioginis (iš pajamų).

Gyventojų pajamų mokesčio suma nustatoma dvejais metodais: prie pajamų šaltinio ir pajamų deklaracija.

Nuo 2009 m. sausio 1 d., apskaičiuojant nuolatinio Lietuvos gyventojo apmokestinamąsias pajamas, iš pajamų, išskyrus pajamas iš paskirstytojo pelno, atimama: 

Pajamos iš  paskirstytojo pelno negali būti mažinamos jokiomis sumomis (MPNPD, GPMĮ 21 straipsnyje išvardytomis išlaidomis).

Pajamos priskiriamos neapmokestinamoms yra išvardintos GPMĮ 17 straipsnio 1 dalyje.

Pagal GPM įstatymo 9 straipsnio 1 dalį pajamomis, gautomis natūra, nepripažįstama:

5.3. Su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos

Visų ūkininkų ir jų partnerių pajamos, gautos iš kalėdinių ar naujamečių eglučių, gluosninių žilvičių, tuopų, nendrinių augalų pardavimo, apmokestinamos kaip individualios veiklos pajamos: 2009 m. – taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą; 2010 m – taikant 10 proc. pajamų mokesčio tarifą. 2011 m. ir vėlesniais laikotarpiais bus taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas.

Europos Sąjungos narės gyventojų (fizinių asmenų) pajamų mokesčio bazė, dydis yra kiekvienos valstybės narės valdžios teisė nuspręsti koks jis bus.

Kad geriau susipažintume su užsienio šalių pajamų mokesčiu galime iš arčiau panagrinėti ES narę Lenkiją:

Lenkijoje pajamų mokestis yra progresyvus. Kitaip tariant, kuo didesnės pajamos, tuo aukštesni mokesčiai.  2010 metais mokesčio tarifas yra 18% arba 32% (Žr.5 lentelę). Esant tam tikrom sąlygoms fiziniais asmenimis, užsiimančiais verslu, apmokestinamos jų pajamos 19 % mokesčių tarifu ar pagal kitas sąlygas, reguliuojančias bendrosios sumos apmokestinimą, kuris yra įtrauktas į atskirą mokesčio aktą.

Asmuo moka mokestį nuo savo pajamų, kaip darbo užmokesčio pajamas gaunantis asmuo (darbuotojas), arba kaip savarankiškai dirbantis asmuo (pvz. verslininkas) . Iš asmens, kurio nuolatinė gyvenimo vieta yra Lenkija, mokestis bus apskaičiuojamas iš jo pajamų gautų Lenkijoje ir užsienyje. Užsienio valstybės gyventojas, dirbantis Lenkijoje moka mokesčius tik iš uždirbtų pajamų Lenkijoje.

Tad, asmuo yra Lenkijos gyventojas, jei jo gyvenimo centras yra Lenkijoje, ar jis lieka Lenkijoje daugiau kaip 183 dienas per fiskalinius metus. Tokiu atveju darbdavys yra įpareigotas išskaičiuoti nedelsiant, mėnesinį mokestį, mokėtiną iš tarnautojo atlyginimo. Savarankiškai dirbantis asmuo, turi mokėti į priekį pajamų mokestį, kuris bus gražintas pasibaigus metams. Išankstinis mokėjimas yra nustatytas sugražinimo pagrindu. Kai yra naujas verslas, mokestis bus apskaičiuotas apytikrių apskaičiavimų pagrindu, kuriuos atliks verslo savininkas.

Mokesčių mokėtojai privalo registruoti metinę pajamų deklaraciją iki balandžio 30-osios ateinančių metų. Šis įsipareigojimas netaikomas mokesčių mokėtojams, kuriems metinė pajamų deklaracija yra apskaičiuota mokesčių rinkėjo.

  • Teisė Namų darbas
  • Microsoft Word 53 KB
  • 2012 m.
  • 30 puslapių (5254 žodžiai)
  • Kolegija
  • Eimantas
  • Gyventojų pajamų mokestis mokesčių sistemos dalis
    10 - 2 balsai (-ų)
Gyventojų pajamų mokestis mokesčių sistemos dalis. (2012 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyventoju-pajamu-mokestis-mokesciu-sistemos-dalis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 09:11
×