Gyventojų sveikatos rodiklių ir jų išmatavimo būdų analizė


Įvadas. Lietuvos gyventojų sveikata. Gyventojų sveikatos rodikliai. Gimstamumas. Mirtingumas. Vidutinė būsimo gyvenimo trukmė. Sergamumas ir invalidumas. Gyvensena ir požiūris į savo sveikatą. Sveikatos rodiklių išmatavimo būdai. Išvados. Literatūra.

Referato objektas – gyventojų sveikatos rodikliai.

Referato tikslas – išnagrinėti gyventojų sveikatos rodiklių ir jų išmatavimo būdų analizę.

Detaliai išnagrinėti duomenis apie gyventojų sveikatos rodiklius: gimstamumą, mirtingumą, vidutinę būsimo gyvenimo trukmę, sergamumą, invalidumą bei gyventojų požiūrį į savo sveikatą;

Išnagrinėti gyventojų sveikatos rodiklių išmatavimo būdus.

Referato darbo metodai: teorinė analizė.

Vertinant gyventojų sveikatą ir jos kitimo priežastis bei tendencijas, būtina atsižvelgti į vadinamąsias šalies demografines charakteristikas. Medicininė demografija nagrinėja demografinių procesų įtaką gyventojų sveikatai. Su sveikata susijusios šios pagrindinės medicininės demografinės gyventojų charakteristikos:

Išgyvenamumo lentelių rodikliai (vidutinė numatoma gyvenimo trukmė)(Gaižauskienė,2009)

Mirtingumo rodikliai yra skirstomi pagal įvairiausius kriterijus: amžių, lytį, mirties priežastį, socioekonomines grupes (išsilavinimą, ekonominio aktyvumo statusą, profesiją).

Remiantis „Suaugusių Lietuvos gyventojų socioekonominių mirtingumo skirtumų“ tyrimo rezultatais, suaugusių (30-59m.) vyrų ir moterų mirtingumo dėl visų mirties priežasčių skirtumai pagal socioekonomines grupes yra labai reikšmingi. Vertinant mirtingumo skirtumus pagal išsilavinimą nustatyta, kad mažėjant išsilavinimui didėja mirtingumo rizika. Žemiausio išsilavinimo grupėje mirtingumas net apie tris kartus viršija aukštojo išsilavinimo grupės lygį. Didžiausi mirtingumo skirtumai nustatyti pagal ekonominio aktyvumo grupes, palyginus bedarbių mirtingumą su ekonomiškai aktyvių ir dirbančių gyventojų grupe. Mirtingumo skirtumai tarp šių ekonominio aktyvumo grupių siekia apie 3,5 karto tarp vyrų ir net 4 kartus tarp moterų, taip pat dideli mirtingumo skirtumai (2 kartai) tarp bedarbių ir dirbančių gyventojų. Didelė ir mirtingumo diferenciacija pagal profesijų grupes, ypač vyrų. Ūkininkų ir ūkio darbininkų grupėje vyrų mirtingumas daugiau kaip tris kartus didesnis nei aukštesnio rango tarnautojų grupėje. Kvalifikuotų ir nekvalifikuotų darbininkų grupėse šie skirtumai siekia beveik du kartus. Išskyrus ūkininkų ir ūkio darbininkų grupę, moterų mirtingumo skirtumai pagal profesijų grupes yra mažiau reikšmingi.

Tarptautinių ir šio Lietuvos tyrimo rezultatai atskleidė, kad profesionaliai naudojami gyventojų mirtingumo ir mirtingumo socioekonominės diferianciacijos duomenys gali tapti svarbiu socialinės ir ekonominės analizės instrumentu, teikiančiu operatyvią ir tikslią informaciją apie ekonominės politikos poveikį gyventojams bei reikiama linkme kreipiančiu prevencinę politiką (Jasilionis, Stankūnienė, 2011).

Ekonomiškai išsivysčiusiose ir daugelyje mažai išsivysčiusių šalių, ilgėjant gyventojų vidutinei būsimo gyvenimo trukmei, didėja ir sergamumas lėtinėmis ligomis bei su jomis susijęs invalidumas. Natūraliai kyla konfliktas tarp ilgo gyvenimo ir blogesnės gyvenimo kokybės senatvėje. Ši problema tampa aktuali vis daugiau šalių, kuriose gyventojai intensyviau sensta. Kuriami nauji rodikliai, kurie galėtų atspindėti ne tik gyvenimo trukmę, bet ir jo kokybę. Vienas populiariausių ir tinkamiausių yra vidutinė būsimos sveikatos trukmė (Kalėdienė, Petrauskienė, Rimpela, 1999).

Remiantis sveikatos statistika gimusiųjų vidutinės būsimo gyvenimo trukmės 2012 m. duomenimis, tai 2012m. Vidutinė gyvenimo trukmė: vyrų 68m, moterų 79m.

Vidutinės būsimo sveikatos trukmės tipai

Vidutinė atvejo trukmė – vidutinė nedarbingumo dėl tam tikros ligos trukmė;

Atvejo lemtingumo rodiklis – mirusiųjų dėl tam tikros ligos dalis tarp bendro mirusiųjų skaičiaus (Kanopienė, 2001)

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 135 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (3548 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Gyventojų sveikatos rodiklių ir jų išmatavimo būdų analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
Gyventojų sveikatos rodiklių ir jų išmatavimo būdų analizė. (2015 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyventoju-sveikatos-rodikliu-ir-ju-ismatavimo-budu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:45
×