Gyvo alaus specialios technologijos gamyba


Įvadas. Teorinės dalies studija. Technologinio procesų aprašymas. Technologinės operacijos ir įranga. Technologines operacijas atliekančių įrenginių charakteristikų palyginimas. Įrenginių technologinei linijai parinkimas – pagrindimas. Įrenginių darbo grafiko sudarymas. Energijos sunaudojimo technologiniam procesui paskaičiavimas. Įrenginių plotai. Bendras įmonės plotas. Įrenginių aptarnavimas, technologinių darbo parametrų reguliavimas. Įrenginių saugaus eksploatavimo taisyklės. Išvados.

Darbo tikslas – apskaičiuoti alaus gamybos pagrindinius technologinius parametrus.

Darbo uždaviniai:

Apžvelgti alaus gamybai taikomas pagrindines technologines operacijas.

Įvertinti reikalingą technologinio proceso žaliavų ir medžiagų kiekį.

Parinkti alaus gamybos įrenginius, pateikti jų charakteristikas bei plotų suvestinę. Atlikti gamybinių patalpų plotų skaičiavimus.

Sudaryti parinktų įrengimų darbo grafiką.

Apskaičiuoti įrengimų elektros energijos sąnaudas.

1.Salyklas iš jo laikymo rezervuaro pasveriamas mechaninėmis svarstyklėmis ir patenka į malūną, kur jis yra malamas. 2.Salyklas yra smulkinamas valcais. Jis malamas dviejų, keturių, penkių ir šešių velenų valcais. Sumaltas salyklas susideda iš: lukštų, stambių ir smulkių kruopų, miltų ,pudros.

3.Sumaltas salyklas sumaišomas su vandeniu dviejuose kubiluose užmaišymo - filtravimo katile. Čia vyksta salyklo komponentų skylimas ir susidaro maksimaliai galimas kiekis tirpių ekstraktyvių medžiagų. 4. Kitam, filtravimo kubile, po užmaišymo gautame mentale yra mišinys tirpių ir netirpių vandenyje medžiagų. Vandeninis ekstraktyviųjų medžiagų tirpalas vadinamas misa, o netirpi dalis – saladinas. Alaus gamyboje naudojama tik misa, kuri turi būti atskirta nuo saladino labai kruopščiai. Būtent toks atskyrimo procesas ir vadinamas mentalo filtravimu. 6. Misa verdama misos virimo katile su apyniais ir dėka to alus įgauna kartų skonį. Nufiltruota misa kartu su apyniais virimo kubile verdama 1-2 valandas. To laiko pilnai užtenka, kad stabilizuotųsi misos sudėtis. Virimo metu į misą dedami apyniai tam, kad jie alui suteiktų specifinį kartų skonį ir aromatą. Taip pat apyniai turi įtakos putos susidarymui, ir veikia kaip antiseptikas. Verdant į misą patenka apyniuose esančios karčiosios medžiagos ir eteriniai aliejai. Apynių eteriniai aliejai yra lakūs, todėl garuodami jie pašalina iš misos medžiagas, suteikiančias alui aštrų ir nemalonų skonį. 7. Toliau išvirta misa keliauja į virpulį. Virpulys yra vertikalus cilindrinis indas be vidinės įrangos, į kurį tangentiškai įpumpuojama misa. Tai sukelia sukamąją tėkmę inde ir ji lemia karštų dribsnių nusėdimą viduryje kūgio formos indo.

Virpulys – uždaras cilindrinis indas plokščiu dugnu, su 2% palinkimu išėjimo angos link. Virpulys izoliuojamas, kad būtų išvengta vėsinimo iš išorės.

Yra labai svarbu kokiu būdu misa įpumpuojama į virpulį. Misos įtekėjimo greitis neturėtų viršyti 5 m/s. Dažnai pakanka daug mažesnių greičių, kad būtų sukelta misos rotacija ir išgaunamas sukūrimo efektas. Misa virpulyje išbūna 20-40 minučių. 8. Misa aušinama plokšteliniame šaldytuve. Kadangi mielės veikia žemoje temperatūroje, misa turi būti atšaldoma kaip galima greičiau iki 5-60C arba iki 7-100C. 9. Alaus pramonėje dažniausiai naudojamos žemutinio rūgimo mielės Saccharomyces carlsbergensis, rauginančios 6-100C temperatūroje. Dauguma alaus mielių sudaro dribsnius. Pasibaigus fermentacijai, jos greitai nusėda ant dugno, kartu nusodina suspenduotas daleles ir alus gerai nuskaidrėja. 10. Po pagrindinės fermentacijos į brandinimo talpas yra perpumpuojamas jaunas alus. Nokinamajame aluje likę cukrai lėtai rauginami žemoje 2-40C temperatūroje, alus prisisotina CO2 taip jis nuskaidrėja. Prirauginimas ir alaus išlaikymas turi pagrindinę reikšmę alaus skoniui, putojimui ir stabilumui. Prirauginant ir laikant alų žemoje temperatūroje, iškrinta nuosėdos, kurios 5-80C temperatūros buvo ištirpusios.Alaus prirauginimas ir išlaikymas priklauso nuo alaus rūšies. Jis gali trukti nuo 15 iki 90 parų. 11. Toliau alus paduodamas į saikininką, kuriame išlaikomas 4-16 val, 0-1 0C temperatūroje. Kai alus stabilizuojasi, jis paduodamas į plovimo ir išpilstymo pusautomatį, kur alus išpilstomas i 30-50 l KEG’us

  • Microsoft Word 82 KB
  • 2015 m.
  • 23 puslapiai (3641 žodžiai)
  • Kolegija
  • Edgaras
  • Gyvo alaus specialios technologijos gamyba
    10 - 6 balsai (-ų)
Gyvo alaus specialios technologijos gamyba. (2015 m. Kovo 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvo-alaus-specialios-technologijos-gamyba.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 14 d. 12:27
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo