Gyvsidabris aplinkoje


Raudonasis gyvsidabris. Raudonas gyvsidabris. Gyvsidabris gamtoje. Gyvsidabrio fizikines savybes. Gyvsidabrio cheminės savybės. Gyvsidabrio lydiniai. Kur randamas gyvsidabris. Gyvsidabrio paplitimas. Gyvsidabris randamas. Gyvsidabrio chloridas.

Gyvsidabrio paplitimas gamtoje. Svarbiausieji junginiai. Gyvsidabrio lydiniai. Fizikinės savybės. Cheminės savybės. Naudojimas. Saveika su vieninėmis medžiagomis. Saveika su sudėtinėmis medžiagomis. Gyvsidabrio junginiai vartojami sėkloms beicuoti, medicinoje – mikrobams naikinti. Taip pat vartojami dažų pramonėje, fotografijoje, sprogstamųjų medžiagų gamyboje, manometruose, densitometruose, vestono elementuose, poliarografuose, gyvsidabrio lempose, gyvsidabriniuose jungikliuose, lygintuvuose, gyvsidabrio ventiliuose.

Atgyvsidabris (hydrargyrum), hg, periodinės elementų sistemos ii grupės cheminis elementas. Tai retas metalas, jo randami nedideli kiekiai, gamtoje paplitęs junginių pavidalu, dažniausiai mineralo cinoberio(hgs). Grynuoliai randami kai kuriuose uolienose lašelių pavidalu, labai reti. Gamtoje jis labai išsisklaidęs ir telkiasi sulfidinėse rūdose. Gyvsidabrio sulfidinių rūdų ir gyvsidabrio daugiausia išgaunama almadene (ispanija), yra ukrainoje ir kitose šalyse. Iš sulfido metalinis gyvsidabris išgaunamas (gaminamas) išdeginant mineralą specialiose krosnyse. Šiek tiek gyvsidabrio randama atmosferoje, dirvoje, uolienose ir vandenyje, jis gali kauptis augalų audiniuose, gyvūnų ir žmonių organizmuose.

Gyvsidabris gaunamas, kaitinant hgs oro srovėje arba gyvsidabrio chloridas (sublimuotas hgcl2), gyvsidabrio nitratas (hgno2), gyvsidabrio sulfidas(hgs),gyvsidabrio oksidas(hg2o), gyvsidabrio hidroksidai(hgoh ir hg(oh) ) gyvsidabrio(2) jodidas (hgj2). Žinomi svarbiausieji gyvsidabrio mineralai:timatinas hgse,kalomelis gyvsidabrio lydiniai-amalgamos (natrio amolgamos hg2na ir amalgamuotas cinkas) vartojami kaip reduktoriai vykdant reakcijas vandeniniuose tirpaluose. Dėl unikalių savybių hg nepakeičiamas daugelyje svarbių technikos ir mokslo sričių juo pripildomi termometrai, barometrai, vartojamas vakuuminiuose siurbliuose,hg lempose ir lygintuvuose. Šiuo metu dėl kenksmingumo aplinkai ir sveikatai stengyvsidabrio junginiai vartojami sėkloms beicuoti, medicinoje – mikrobams naikinti. Gyvsidabrio garų pripildomos kvarco lempos, skleidžiančios ultravioletinius spindulius. Gyvsidabrio katodai naudojami natrio šarmui ir chlorui gauti elektrolize. Be to gyvsidabris reikalingas termometrams, banometrams, vakuumo siurbliams gaminti,organinėms medžiagoms sintetinti, auksui ir sidabrui gauti. Tirpus gyvsidabrio junginiai yra stiprūs nuodai, užmuša gyvsidabrio sulfidas(hgs) būna dvejopas:juodas ir raudonas. Jis tirpsta tik karališkame vandenyje. Raudonasis hgs vadinamas sinoberiu ir vartojamas kaip raudonas dažas. Metalams dažyti jis netinka,nes geležis,cinkas ir kiti išstumia gyvsidabrį iš jo junginių.

Gyvsidabrio oksidas(hg2o) yra juodos spalvos,nepatvarūs milteliai. Hgo yra raudonos spalvos,bet smulkiai sumaltas pagelsta. Vartojamas medicinoje ir kitiems gyvsidabrio(2) jodidas (hgj2) yra raudonos spalvos,vandenyje sunkiai tirpi druska. Ji gerai tirpsta kj,sudarydampastarąjį sumaišius su natrio šarmu,gaunamas neslerio reagentas,vartojamas amoniakui surasti geriamajame vandenyje. Esant amoniako,tirpalas nusidažo rudai oranžine spalvatoks vanduo gėrimui netinka.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (589 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gyvsidabris aplinkoje
    8 - 2 balsai (-ų)
Gyvsidabris aplinkoje. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvsidabris-aplinkoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 15:39
×