Gyvsidabris ir jo junginiai


Junginys su gyvsidabriu. Gyvsidabrio cianatas.

Gyvsidabris, jo junginiai ir jų patekimas į aplinką. Gyvsidabris – periodinės elementų sistemos II grupės cheminis elementas. Gamtoje jis labai išsisklaidęs ir telkiasi sulfidinėse rūdose. Ilgą laiką buvo manoma, kad metalinis gyvsidabris (Hg°) aplinkoje nekinta ir yra stabilus. Šiek tiek gyvsidabrio randama atmosferoje. Gyvsidabrio antropogeninio (susijusio su žmogaus poveikiu) užterštumo šaltiniai organinio kuro (anglių. Gyvsidabris ir jo junginiai plačiai naudojami moksle technikoje pramonėje buityje. Tai liuminescencinės ir gyvsidabrinės lempos, galvaniniai elementai ir baterijos. Gyvsidabrio neorganiniai junginiai Gyvsidabrio(I) chloridas (kalomelis). Gyvsidabrio organiniai junginiai. Metilgyvsidabris  pavojingas katijonas [CH3Hg]+ Būdinga bioakumuliacija - nuodingos medžiagos organizme susikaupimas. Gyvsidabriu apsinuodijama, kai patalpų oras užteršiamas jo garais. Apsinuodijimas neorganiniais gyvsidabrio junginiais. Pagrindiniai simptomai ūmus kvėpavimo nepakankamumas. Apsinuodijimas organiniu gyvsidabriu (alkilgyvsidabriu). Pagrindiniai simptomai galūnių ir lūpų tirpimas ir dilgsėjimas. Ką daryti sudaužius termometrą? Sudužus gyvsidabrio termometrui. Likusius mažus lašelius galima surinkti su gumine kriauše.

Gyvsidabrio neorganiniai junginiai: Gyvsidabrio(I) chloridas (kalomelis); naudojamas gyvsidabrio junginių gamybai, dezinfekuojančioms priemonėms, fungicidams, insekticidams, medienos apsaugai nuo puvimo. Gyvsidabrio(II) chloridas (labai nuodingas); naudojamas elektrodams, farmacijos gaminiams, fungicidams; Gyvsidabrio fulminatas - cianatas (naudojamas kaip detonatorius); Gyvsidabrio(II) oksidas (nuodingas-naudojamas poliravimo medžiagoms, sausiesiems elementams, dezinfekuojantiems dažams, fungicidams, pigmentams); Gyvsidabrio(II) sulfidas (cinoberis naudojamas medžio, vilnų, dažų pramonėje, medicinoje, dezinfekcijai, tepalams); Gyvsidabrio(II) selenidas (puslaidininkis); Gyvsidabrio(II) telūridas (puslaidininkis); Gyvsidabrio kadmio telūridas bei gyvsidabrio cinko telūridas (naudojami infraraudonojo spinduliavimo detektoriuose).

Pagrindiniai simptomai: ūmus kvėpavimo nepakankamumas, nemiga, nervingumas, sutrikusi koordinacija ir sprendimai pilvo skausmai, Dermatitas stomatitas inkstų nepakankamumas.

Pagrindiniai simptomai: galūnių ir lūpų tirpimas ir dilgsėjimas; regos, klausos sutrikimas; psichikos sutrikimas.

  • Aplinka Skaidrės
  • MS PowerPoint 778 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (638 žodžiai)
  • Ernesta
  • Gyvsidabris ir jo junginiai
    10 - 7 balsai (-ų)
Gyvsidabris ir jo junginiai. (2016 m. Sausio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvsidabris-ir-jo-junginiai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:47
×