Gyvųjų organizmų cheminė sudėtis konspektas (2)


Gyvųjų organizmų cheminė sudėtis konspektas (2).


Struktūros elementas – augalo ląstelės sienelė sudaryta iš celiuliozės, vėžiagyvio apvalkalas iš chitino, bakterijos sienelė iš peptidoglikano.

Atsarginė maisto medžiaga – augalo ląstelė kaupia krakmolą, o gyvūno glikogeną.

Oligosacharidai (molekulės, sudarytos iš 2-10 monosacharidų ir sujungtos glikozidiniu ryšiu)

Polisacharidai (polimerai, sudaryti iš daug monosacharidų ir sujungti glikozidiniais ryšiais) –krakmolas, glikogenas, celiuliozė, chitinas.

Gliukozė – celiuliozės, krakmolo, glikogeno, sacharozės sudedamoji dalis. Gliukozės gausu vynuogėse, todėl ji vadinama vynuogių cukrumi.

Triozę (C3), Tetrozę (C4), Pentozę (C5), Heksozę (C6), Heptozę (C7).

Laktozė – gliukozė ir galaktozė. Pieno cukrus. Žarnyne laktozė absorbuojama į kraują.

Celiuliozė – augalo ląstelės sienelės pagrindas. Celiuliozė patvari, atspari tempimui ir mechaniniam poveikiui.

Glikoproteinai – angliavandeniai, susijungę su baltymais. Tai kraujo plazmos baltymai, hormonai, membranų receptoriai, pernašos baltymai.

Struktūrinė – su lipidais susijungę baltymai sudaro biologines membranas; pagrindinis jungiamojo audinio baltymas – kolagenas.

Dentūracija – antrinės tretinės ir ketvirtinės baltymo struktūros suardymas. Baltymai denatūruoja veikiami aukštos temperatūros, rugščių, šarmų, organinų tirpiklių, ultravioletinių spindulių.

Būtinosios riebalų rūgštys – tos riebalų rūgštys, kurių žmogaus organizmas pats nesintetina ir jų turima gauti su maistu.

Uodegėlės nesąveikauja su vandeniu, o polinė galvutė sąveikauja. Į vandenį patekusios fosfolipidų uodegėlės nukreiptos į dvisluoksnio vidų, o hidrofilinės galvutės liečiasi su vandeniu.

Cholesterolio daugiausia yra gyvūniniuose produktuose: kiaušinio trynyje, mėsoje, kepenyse, smegenyse. Geras chlosterolis (didelio tankio): iš jo sintetinami hormonai, tulžies rūgštys, vitaminas D, jis yra membranų sudedamoji dalis.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (920 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Kristina
  • Gyvųjų organizmų cheminė sudėtis konspektas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Gyvųjų organizmų cheminė sudėtis konspektas (2). (2017 m. Spalio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvuju-organizmu-chemine-sudetis-konspektas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 18:55
×